Tuzla Haber Gündem
HV
03 EKİM Pazartesi 10:55

ROTAMIZI AVRUPA’YA MI ÇEVİRDİK?

Fikri Bey
Fikri Bey
Giriş Tarihi : 20-09-2022 21:40

Dünya 2020’yi hafızalarından hatırlanmamak üzere silmek istercesine yeni yıla doğru hızla koştu..

Öyle ki sanki takvim yılları değişirse her şey bir anda bıçak gibi kesilecek, her şey güllük gülistanlık olacak gibiydi.

İnsanoğlu kendinden bilmediği her ‘kötüyü’ kendisini değiştirmediği sürece değişeceğini sandığı ve ona gökten inercesine geleceğini umduğu ‘iyiyi’ beklemeye devam etti…

Her ne kadar konumuz bu olmasa da 2021 yılı Dünya siyasetinde de Türkiye siyasetinde de hızlı başladı. Bir anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2020’nin son günlerinde “Kendimizi Avrupa’da görüyoruz” açıklamaları, yeni yılın hemen başlarında “AB ile ilişkileri rayına oturtmaya hazırız” söylemleri bunca şeye rağmen acaba Rotamızı Avrupa’ya mı çevirdik? Sorularını akıllara getirdi..

Son günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bazı temasları olduğunu biliyoruz.

Ve nihayet dün Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin başladığı haberi ajanslardan geçti.

Buradan anladığımız kadarıyla her krizde Ülkemizi sorumlu tutmaya çalışan Avrupa devletleri bazı durumlarda kendileri de şapkasını önüne koymuş biraz düşünmüş gibi görünüyor.

Pek tabii bizler ülkemizin bu görüşmelerden en yüksek düzeyde fayda ile çıkmasını, Türk vatandaşının Avrupa’da hakettiği imtiyazları almasını temenni ederiz.

Türkiye Avrupa Birliği ile ilişkilerinde her zaman samimi ve yapıcı adımlar atmış, bunun karşılığını da beklemiştir. Vize serbestisi ve Gümrük birliği bu beklentilerin belki de en başında gelenleridir.

Bu görüşmelerin biran evvel belli bir aşamaya gelmesini hep birlikte bekliyor ve takip ediyor olacağız.

Rotamızı ne yöne çevirirsek çevirelim büyüyen, gelişen ve üreten bir Türkiye hayalimizden vazgeçmeyelim.

Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR