Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 17:13   Güncelleme : 13-01-2022 17:13
Abone ol

Zoom toplantılarınızı nasıl güvende ve emniyette tutabilirsiniz? | Tuzla Haber

Zoom, video konferans için başvurulan uygulama haline geldi ve şirket, Zoombombing'i önlemek için bir dizi güvenlik önlemi aldı. Toplantınızı güvende tutmak için bazı ipuçları.

Zoom toplantılarınızı nasıl güvende ve emniyette tutabilirsiniz? | Tuzla Haber

COVID-19 pandemisinin ilk günlerinde, enfeksiyondan korunurken bir araya gelmek isteyen kişiler, video konferans yazılımı aracılığıyla arkadaşları, aileleri ve iş arkadaşlarıyla buluşabileceklerini keşfetti. Belki birçoğu zaten iş yerinde video konferans için Zoom'u kullandığından, bu uygulama hemen günün tadı haline geldi.

Yol boyunca birkaç hıçkırık vardı - muhtemelen Zoom'un esas olarak bir iş uygulaması. İlk başta Zoom, toplantıları korumak için kullanılabilecek bazı yöntemler içeriyor olsa da, özellikle uygulamayı daha önce kullanmadıysanız, bu özellikleri bulmak zor olabilir. Toplantılar, kasıtlı olarak aksamalara neden olacak istenmeyen davetsiz misafirler tarafından, genellikle son derece kötü yollarla kesintiye uğramaya başladı (bir sorun yakında “Zoombombing” olarak adlandırıldı).

İlgili

En iyi ücretsiz uygulamalar görüntülü arama için

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, çoğu kullanıcılar için güvenlik eksikliği ile ilgili olmak üzere önemli bir tepkiye yol açtı. Buna karşılık, şirket ek güvenlik önlemleri aldı. Örneğin, ücretsiz ve en düşük ücretli katmanlarındaki hesaplar için sanal bekleme odalarını ve şifreleri otomatik olarak etkinleştirdi ve insanları kalıcı olarak atanan kişisel kimlikleri yerine benzersiz toplantı kimliklerini kullanmaya teşvik etti.

Şifrelerle uğraşmak zorunda kalmak. ve sanal bekleme odaları biraz daha az kullanıcı dostu bir arayüz sağlayabilir, ancak bu aynı zamanda tanımadığınız birinin ailenizle bir araya gelme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, Zoom'un ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız, toplantılarınızı güvende tutmanın bazı yolları şunlardır.

Benzersiz bir toplantı kimliği ve parolası kullanın

Zoom, hesaplara otomatik olarak parola ekler, ve bu parolalar toplantı bağlantılarına yerleştirilebilir. Örneğin, bir toplantı planlarsanız, bağlantının toplantı kimliğinizi ve hemen ardından toplantı parolasını içerdiğini görürsünüz. Bu bağlantıyı gönderdiğiniz herkes, ayrıca bir parola yayınlamak zorunda kalmadan toplantınıza anında erişebilecek ve bu bağlantıyı herkese açık olarak yayınlamaya karar verirlerse, parolanın sağlayabileceği tüm güvenlikleri ortadan kaldıracaktır.

Yani, Zoom'u kullanan herkesin kişisel bir toplantı kimliği olsa da, tüm toplantılarınız için bu kimliği kullanmak, giderek daha fazla kişinin bu kimliği bilmesi anlamına gelir ve bu, istenmeyen birinin içeri girme olasılığını artırır.< /p>

Bu nedenle, bir toplantı planladığınızda, Zoom artık kişisel toplantı kimliğiniz yerine otomatik olarak oluşturulan benzersiz bir toplantı kimliği kullanmak istediğinizi varsayar. Aslında, bu kişisel kimliği kullanmak için birkaç neden vardır — arkadaşlarınızla düzenli olarak planlanmış bir konferansınız olsa bile, güvende olmak için her toplantı için yeni bir davetiye (yeni bir toplantı kimliğiyle) gönderebilirsiniz.

Henüz bir toplantı oluşturmadıysanız, muhtemelen izleyeceğiniz süreç şudur:

Zoom uygulamasını kullanıyorsanız “Planla” düğmesini tıklayın.Her iki durumda da, “Toplantı Planla” penceresi görünecektir. Dilerseniz toplantı konusu ve açıklaması girebilirsiniz. Toplantınızın tarihini, saatini ve süresini girin. (Ücretsiz plandaysanız ve toplantınızda ikiden fazla kişi olacaksa, 40 dakika ile sınırlandırılırsınız.) "Toplantı Kimliği"ni arayın ve "Otomatik Olarak Oluştur"un seçili olduğundan emin olun. Bu, kişisel toplantı kimliğinizi kullanmak yerine o toplantı için benzersiz bir kimlik oluşturacaktır. Güvenlik başlığı altında size bir şifre atanacaktır; isterseniz değiştirebilirsiniz. Bunun altında, "Bekleme Odası"nı etkinleştirmeniz şiddetle önerilir. toplantı alanına girmek isteyen herkesi onaylayabilirsiniz. (Birazdan daha fazla tartışacağız.) Katılımcıların bekleme odasını kullanmak zorunda kalmadan katılmalarına izin vermek (önerilmez), girişte sessize almak, toplantıyı otomatik olarak kaydetmek veya onaylamak istiyorsanız “Gelişmiş Seçenekler”e tıklayın. veya belirli coğrafi bölgelerden girişleri engelleyin.Yarı yolda, bilgileri kolayca kaydetmek ve katılımcılarınıza gönderebilmek için “Davetiyeyi kopyala”ya tıklayabilirsiniz. Ve bu kadar. Hazır olduğunuzda, mavi renkli “Bu Toplantıyı Başlat” düğmesine tıklayabilir veya oluşturulan toplantı bağlantısını kullanabilirsiniz.

Sanal bekleme odasını kullanın

Daha önce de belirtildiği gibi, sanal bir bekleme odası kullanarak toplantıya katılmak isteyen herkesi onaylayabilir ve ardından onları içeri alabilir veya girmelerine izin verebilirsiniz.

Her katılımcı kendi bağlantısını tıkladığında beklemeleri istenecek, ekranınızın üst kısmında bekleme odasına birinin girdiğini bildiren bir bildirim alacaksınız. Onları hemen kabul edebilir veya “Görüntüle”yi tıklayabilirsiniz.

Bir kenar çubuğu, toplantıya girmek için bekleyen herkesi size gösterecektir; daha sonra onları kabul edebilir, bekleme odasından (ve toplantıya girme şansından) çıkarabilir veya onlara bir mesaj gönderebilirsiniz.

Katılımcılarınızdan emin olmak için bekleme odasını kullanabilirsiniz.Kötü şansla toplantıyı bozmak isteyen birinin ekranını paylaşmasına izin verilirse, diğer katılımcılar için işleri son derece rahatsız edebilir. (Bir noktada, bir katılımcının ekranını paylaşmak için meşru bir ihtiyacı varsa, paylaşımı istediğiniz zaman yeniden etkinleştirebilirsiniz.)

Bir katılımcı yaramazlık yapmaya başlarsa ancak siz bunu istemezseniz onları kovun (veya doğum günlerinde onlara ne alacağınızı tartışmak istiyorsanız), onları bekleme odasına geri koyabilirsiniz. Ekranınızın altındaki “Katılımcılar” simgesine tıklayın, ortaya çıkan yan panelde katılımcının adını bulun, imleci adının üzerine getirin ve ardından “Diğer” > “Bekleme odasına koy” seçeneğine tıklayın. Katılımcının artık toplantıya erişimi olmayacak; aslında, siz geri dönmelerine izin vermeye karar verene kadar bekleme odasına geri dönecekler.

Güvenlik simgesi, sorunlu bir katılımcıyla başa çıkmanın birkaç yolunu sunar. Güvenlik simgesi, sorunlu bir katılımcıyla başa çıkmanın birkaç yolunu gösterir.Ayrıca ekran görüntüleri ile birlikte sorunun ayrıntılarını da sağlayabileceksiniz. Bu kişi toplantıdan çıkarılacak (ve Zoom'un “Güven ve Güvenlik” ekibine bildirilecek) ve ardından çeşitli özelliklerinizi yeniden etkinleştirebilir ve toplantınıza devam edebilirsiniz.

13 Ocak'ı güncelleyin, 2022, 9AM ET: Bu makale ilk olarak 17 Nisan 2020'de yayınlandı ve Zoom'daki değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellendi.

.