Ukrayna'nın geniş kripto para birimi kullanımı savaş sırasında nasıl ortaya çıkıyor? | Tuzla Haber

Ukrayna Blockchain Derneği başkanı Michael Chobanian, kripto para birimi ve blockchain'in Ukrayna hükümetini nasıl yeniden şekillendirebileceğini tartışıyor.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 25-05-2022 11:05   Güncelleme : 25-05-2022 11:05
Ukrayna'nın geniş kripto para birimi kullanımı savaş sırasında nasıl ortaya çıkıyor? | Tuzla Haber

Ukrayna'daki sebepsiz yere korkunç savaş, o ülkenin ekonomisini ve bankacılık sistemini istikrarsızlaştırdı ve hem Ukraynalı politikacıların hem de vatandaşların kripto para birimini daha ciddi bir şekilde düşünmesine yol açtı. Kripto konusunda oldukça şüpheciyim, ancak bu şüphecilikten dürüstçe bahsetmek istiyorum ve orada neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum, bu yüzden Michael Chobanian'ı gösteriye davet ettim.

Michael öyle. Ukrayna Blockchain Derneği başkanı ve insanların kripto para birimi satın almalarını ve aralarında takas yapmalarını sağlayan Kuna Borsasının kurucusu. Bu yılın başlarında, Ukrayna hükümeti kriptodaki savaş çabalarına bağışları kabul etmek için Kuna ve diğer borsalarda cüzdanlar kurdu; Nisan ayında Bloomberg, 60 milyon doların üzerinde kripto bağışı aldığını bildirdi.

Ayrıca, bu yılın başlarında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy de kripto para birimini Ukrayna'da bir varlık olarak tanıyacak bir sanal varlık yasa tasarısı imzaladı. savaş bittiğinde. Blockchain Derneği'nin başkanı olarak Michael, özellikle bankacılık sistemine ne kadar az inancı olduğu bağlamında hakkında konuştuğunu duyacağınız bu yasa için lobi yaptı. Birkaç kez, savaştan önce bile güvenilir olamayacağını ve insanların büyük işlemler için Ukrayna'nın Grivnası olarak adlandırılan gerçek para birimi yerine kripto ve doların bir kombinasyonunu zaten kullandığını söylüyor.

Bu konuşma boyunca doların çok yükseldiğini duyacaksınız.

Şimdi, stabil stabil coinlerin gerçekte ne kadar olduğu hakkında birçok soru var – Terra adlı bir stabilcoin şu anda değer kaybediyor ve Tether'in stabilcoin'ini destekleyecek finansal rezervlere sahip olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var. Michael'ın USDT ile ilgili çekincelerini dile getirdiğini duyacaksınız, ancak birkaç kez geri döndüğüm şey, kripto para birimiyle ilgili ana sorum, insanların bunu sadece dolarları önemsedikleri için mi umursadığı. Bunun üzerine ileri geri gittik; güzel bir sohbet.

Tamam, Michael Chobanian. İşte başlıyoruz.

Ukrayna'da teknoloji endüstrisinde ne üzerinde çalıştığınızı bana kısaca anlatabilir misiniz? Kriptoya geçişi nasıl yaptınız?

Evet. Telekom şirketinde çalışıyordum; İş geliştirmeden sorumluydum. Ukrayna'da 3G'yi piyasaya süren ilk şirket olduk. Avrupa GSM iken, Amerikan standardı olan CDMA standardına dayanıyordu. O zamanlar bu oldukça şaşırtıcıydı.

Birkaç ay sonra, mobil trafiğin çok hızlı arttığını gördüm. Ayrıca fiber optik - sabit hatlı internet - hakkında da verilerim vardı ve trafiğin oradaki kadar hızlı büyümediğini gördüm. Benim için, özellikle iPhone piyasaya sürüldükten sonra her şeyin mobil olacağı oldukça açıktı. Mobili dijital dünyanın evrensel anahtarı olarak kullanmakla gerçekten ilgilenmeye o zaman başlamıştım.

Listen to Decoder, The Verge'den Nilay Patel'in ev sahipliğinde büyük fikirler ve diğer sorunlar hakkında bir gösteri. Buradan abone olun!

Yönetici MBA derecemi yapmak için London Business School, Columbia Business School ve University of Hong Kong'a gittim.

Adamlardan biri bana ülkemde dijital pazarlamada neler olduğunu sordu. Ona patlama olduğunu söyledim ve sonra bana "Yani sen de var mısın?" Diye sordu. Hayır dediğimde "Neden?" diye sordu. bir cevabım yoktu. Telekom geçmişim olduğunu düşünerek neden uzayda hiçbir şey yapmıyorum diye kendime sordum. Trafiğin arttığını gördüm ve mobilin dünyayı ele geçireceği oldukça açıktı. Yani ben öyle yaptım; Kendi dijital pazarlama ve web stüdyomu kurdum. Temelde basit şeyler yapıyorduk, şirketler için sayfalar, web siteleri ve mobil uygulamalar oluşturuyorduk.

Aslında Bitcoin'i 2011 civarında, dijital bankalar hakkında geliştirmekte olduğumuz projelerden biri sırasında öğrendim. O zamanlar Ukrayna'da yoktular - ve dünyada sadece birkaç örneği vardı - bu yüzden dünyada parayla neler olup bittiğine dair pazarlama araştırması yapıyorduk. Elektronik paraya sahip çok sayıda bankanın, bir çok kurumun olduğu küresel finans sistemiydi. Bitcoin, çizdiğimiz baloncukların hiçbirine sığamadı. Adamlarıma “Bitcoin nedir?” diye sordum. Dediler ki, “Bu tamamen merkezi olmayan dijital para birimi. Fiat sistemi ile ilgisi yok. ” "Fiat sistemi nedir?" dedim.

Artık hepimizin bildiği bu zor sorular vardı.

Şimdi hatırladığım kadarıyla 30 dolardan 3 dolara düşüyordu. Onu incelemek için çok fazla zaman harcamadım.

Bitcoin ile bir sonraki el sıkışmam, Kıbrıs mali krizinin yaşandığı 2013 yılındaydı. Birçok yatırımcının paralarını hükümetten kurtarmaya çalıştığı ortaya çıktı, bu yüzden Bitcoin satın alıyorlardı. Ben, "Oha. Böylece devlet yaptırımlarından kaçınmak için Bitcoin kullanabilirsiniz. Bu ilginç olabilir.” Tam zamanlı Bitcoin yapmaya başladığım ve bunun dışında hiçbir şey yapmadığım dakikaydı. Bu, Nisan 2013'teydi, yani aradan tam olarak dokuz yıl bir ay geçmişti.

Sizinle şu anda Ukrayna'da blockchain'e neler olduğu hakkında konuşmak istiyorum, açıkçası tüm ülke bu durumdayken. stres altında. Rusya bu savaşı başlattı ve ülke savaşıyor. İyi gidiyor gibi görünüyor ama çok fazla istikrarsızlık var. Bitcoin'in şu anda bu bağlamda neden ilginç olacağını görebilirsiniz. Bunun hakkında konuşmadan önce, savaştan önceki temeli anlamama yardım et. Ukrayna'da teknoloji endüstrisi nasıldı? Savaştan önce Ukrayna'da Bitcoin veya kripto para birimi benimseme durumu nasıldı?

Birçok araştırmacıya göre, kişi başına düşen kripto kullanıcı sayısı açısından, Ukrayna her zaman arasındaydı. ilk değilse ilk beş.

Hayal edebileceğiniz en boktan bankacılık sistemine sahibiz. hiçbir şey yapamazsınız. Bir hizmet yapmak istiyorsanız, “Hayır, bunu yapamazsınız” derler. Niye ya? "Çünkü ulusal banka hayır dedi."

Açıkçası, pek çok gelişmekte olan ülke, bankacılık sisteminin o kadar kötü olduğu, yurtdışına para gönderemeyeceğiniz, parayı çekemeyeceğiniz veya koyamayacağınız benzer durumlar içindedir. bankaya para. Ekonomide bir şeyler olmaya başlarsa, hükümet paranızın artık devlet parası olduğuna karar verir. Bunu birkaç kez yaptılar, bu yüzden bankacılık sistemine veya hükümete güvenmiyoruz. Biz kimseye güvenmiyoruz.

Kripto ile herhangi bir kişiye güvenmenizi gerektirmeyen bir sistemimiz var. Aynı anda herkese ve hiç kimseye aittir. Tamamen merkeziyetsizdir. Bir çok farklı kripto para birimi ile; %100 ademi merkeziyetçi olabilir veya tamamen merkezi olabilirsiniz. Akıllı bir sözleşme isteyip istemediğinizi seçebilir veya sadece Bitcoin'inizle her şeyin yolunda olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Bu harika bir sistem. Bu yüzden Ukrayna'da kişi başına düşen kullanım savaştan önce çok büyüktü. Şimdi savaştan sonra, şey, savaş sırasında… Sanki çoktan bitmiş gibi düşünüyorum.

Ben de trendi görüyorum, bu sadece bir zaman meselesi. Fiat sisteminde olduğu gibi Putin de kaybedecek.

Bu cesur bir tahmin. Şimdi savaşın biteceğini ve itibari para sisteminin sona ereceğini tahmin ettiğinizi belirtmek isterim.

Bankacılık sistemiyle savaşmak zorunda kalacağız, ama evet, dünya o kadar çok değişecek ki geleneksel fiat sisteminin hiç şansı yok. Neyse, ben neyden bahsediyordum?

Savaştan önce Ukrayna'dan bahsediyordunuz. Bana savaştan önce kripto para biriminin durumundan bahsettin ve bankacılık sistemi kötü olduğu için alımın yüksek olduğunu söyledin. Yine de bana teknoloji endüstrisinden bahset.

Durum vardı - ve hala öyle - yok. Bir yasamız var ama en azından gelecek yıla kadar yürürlüğe girmeyecek. Savaş yüzünden kimse tam olarak ne zaman olduğunu bilmiyor. Bakanlıklar, yasayı hazırlamak veya uygulamakla değil, kazanmakla ilgileniyor.

Şu anda kripto orada bir şey değil ve yok. Ama bu bizi durdurmadı. Size söylediğim gibi, hükümete güvenmiyoruz, bu yüzden Bitcoin'in bir şey olduğunu söyleyen herhangi bir hükümet yetkilisine veya herhangi bir belgeye ihtiyacımız yok.

O var ve biz onu kullanıyoruz ve hükümet umurumuzda değil.

Burada ilginç olduğunu düşündüğüm iki şeyi karşılaştırmama izin verin. Telekom sağlayıcısında çalıştığınızı belirtmişsiniz. Anladığım kadarıyla, Ukrayna'nın gerçekten tek bir telekom sağlayıcısı var, ancak bu telekom sağlayıcısı 3G için gerçekten hızlıydı. Bunun da ötesinde, çoğu kişiye çok hızlı internet sağladı. Amerika Birleşik Devletleri'nde internetin medyan hızı bir konser değil; ancak 200 Mbps'dir. Decoder dinleyiciler bilir, Amerika Birleşik Devletleri telekom operatörlerinden bütün gün ve gece şikayet ederdim. Bir anlamda, hükümet herhangi bir nedenle Ukrayna'da internet erişimi sağlama konusunda çok iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor.

Hükümet değil. Bütün mesele bu. Hükümetin Diia dışında tek bir başarılı projesi yok. Bu, uluslararası seyahat için çevrimiçi pasaportunuza ve yerel seyahat için sürücü belgenize ve belgenize sahip olmanızı sağlayan bir uygulamadır. Hepsi bu uygulamada ve fiziksel belgelere eşittir. Bu proje henüz 2019 yılında başlatıldı ve kağıt pasaporta eşdeğer dijital pasaporta sahip ilk ülkeyiz.

Sanırım Ukrayna'da sahip olduğumuz tek başarılı proje bu.

Sadece parayı çalıyorlar ve hepsi bu. İnternet hakkında konuştuğumda, bunun nedeni hükümetin bir şey yapması değil. Kripto ile aynı. Sorun çıkarmazlarsa sanayi gelişir. Devlet gelirse, o kadar, sektör ölür.

Bu arada, kendimi düzeltmek istiyorum. Tek bir telekom sağlayıcısı vardı, ancak kendisini tekelleştirdi ve şimdi Ukrayna'da internet için daha fazla rekabet var.

Bu çok uzun zaman önceydi. Söylediğinden biraz farklıydı, ama önemli değil. Devletin sağlayıcısı değildi. On beş yıl önce, bir telekom operatörü kurmak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan birkaç Cisco sunucu ve sunucunuza fiber optik kablo almaktı. O zaman çevrenizdeki dairelere kablolama yapmak zorunda kaldınız. Birkaç blok seçebilir, ethernet kablosunu alabilir, duvarlarda delikler açabilirsiniz, vb. Evlere getiriyorsun. Böylece abonelerinizi internete bağladınız. Bu kadar. Az önce bir internet sağlayıcı kurdunuz ve bunu kimseden istemek zorunda kalmadınız.

Şimdi değişti ve daha medeni. Kazmak için izin almanız gerekiyor vb. O zamanlar - hükümet gelmeden önce - evlerde zaten çok sayıda tel vardı.

Ukrayna'da da internette tekel yok. Verizon yok, AT&T yok. İnternet sağlayıcısı olmak istiyorsanız, Avrupa'dan kendi fiber optiklerinizi alın ve işte başlıyoruz, toptan satabilirsiniz. Kriptoda da öyle. Bir şey yapmasını isteyecek bir hükümet yok. Bu yüzden bu kadar popüler. "Verizon yok, AT&T yok. İnternet sağlayıcısı olmak istiyorsanız, Avrupa'dan kendi fiber optiklerinizi alın ve işte başlıyoruz, toptan satabilirsiniz.”

Bu karşılaştırmayı yapmak istiyorum çünkü bunlar iki büyük altyapı projesi. Hangi ülkede bulunduğunuza bağlı olarak, hükümet ve altyapı ile - geniş bant ve para ile - ilişki çok farklıdır. Her ikisinde de deneyimin var. Başarılı internet dağıtımının, belki de başarılı kripto dağıtımının karşıtlığını çizmek ilginçtir. Genel olarak, şu anda Ukrayna'da kriptoya girmeden önce, Ukrayna'daki teknoloji endüstrisi bundan önce nasıldı?

Ayrıca patlama yaşıyordu. Çok parlak, eğitimli teknoloji insanlarımız var. Ukrayna'da yüksek eğitim seviyesi %96 veya bunun gibi bir şey. Oldukça güçlü bilişim üniversitelerimiz var. Genel olarak, çok sayıda BT personelimiz var ve buradaki insanlar matematiksel olarak daha eğilimli.

Patlıyordu. Tüm ülke için günde milyarlarca ve milyarlarca işlem yaptık. Büyük pazarlar bile kripto üzerinde %100 çalıştı. Büyüktü.

Bu sadece bir temel. Dediğiniz gibi hızlı interneti olan eğitimli bir nüfusa sahipsiniz ve onlar zaten kripto kullanmakla ilgileniyorlar. Sonra savaş olur. Savaş başladığından beri Ukrayna'da kriptoya ne olduğunu anlat bana.

Açıkçası, hacim muhtemelen üç ila dört kat azaldı. Bunun nedeni, savaştan önce gri piyasanın çoğunun - ve Ukrayna'daki gri piyasanın muhtemelen GSYİH'nın %60'ı olduğunu - çekirdek bankacılık sistemi olarak kripto kullanıyor olmasıydı. Gri piyasadaysanız geleneksel bankaları kullanamazsınız; Pek çok insan bankacılığı iş için kullanmıyor çünkü faydasız. ABD doları satın alamazsınız ve SWIFT ödemelerini kolayca gönderemezsiniz vb. Kripto ile kimse size soru sormaz. Yapmak istiyorsan, sadece yap. Bu nedenle bir çok işletme kriptoda çalıştı.

Savaştan bu yana, bu devasa pazarlardan bazıları kapatıldı ve yok edildi. Bu nedenle ithalat yoktur. Kriptoya talep yok. Bu yüzden düştü.

"Temel olarak, spekülasyon hacmi muhtemelen savaş öncesine göre 10 kat azaldı."

İnsanlar şu anda gerçekten spekülasyon yapmak istemiyor.

Büyük şehirler diğer ülkelere veya Ukrayna'nın batı kısmına kaçmak zorunda kaldıkları için aileleri için yiyecek satın almak istediler veya yeni bir barınağa ihtiyaçları vardı. Yer değiştirme, daha fazla para harcamanız gerektiği anlamına gelir. Temel olarak, spekülasyon hacmi savaş öncesine göre muhtemelen 10 kat azaldı.

Şu anda Bitcoin piyasasına baktığınızda, fiyatların düştüğünü açıkça görüyorsunuz. Kripto piyasasının geri kalanının şu anda kaos olduğunu söyleyebilirim. Spekülasyonları ortadan kaldırır ve gri piyasa işlemlerini çıkarırsanız, Bitcoin şu anda Ukrayna'da ne için kullanılıyor?

İki ana kullanım durumu vardır. Birincisi insani yardım. Benimki gibi fonlar, Avrupa veya ABD'deki malları ödemek için kripto kullanıyor.

Burada spesifik olabilir misiniz? Kripto dedin. Bitcoin ve Ethereum dahil kripto mu diyorsunuz? Daha fazla kripto para birimi içerdiğini mi söylüyorsunuz?

Evet, fonda kullandığımız üç ana para birimi TRON ağında Bitcoin, Ether ve USDT. İki para birimi ve bir jeton. Bu üçü, örneğin kurşun geçirmez yelek gibi şeyler için ödeme yapmak için kullanılır.

İnsanların fonları kullanmasının –gönüllülerin ve sıradan insanların kriptoyu kullanmasının– çok basit bir nedeni var.

Döviz piyasası çok özel şirketlere kapalıdır. Benzin veya gıda işinde değilseniz - ya da şu anda hükümetin ihtiyaç duyduğu her yerde - ABD doları satın alamazsınız. ABD doları satın alamazsanız, açıkçası hiçbir şey ithal edemezsiniz. Ukrayna dışında bir şey satın almak için diğer tek çözüm, yalnızca kripto kullanmaktır. Bu, uluslararası ödeme olarak ilk kullanım durumudur.

İkinci kullanım durumu tasarruftur. Çok daha güvenli ve taşıması daha kolay olduğu için birçok insan nakit parayı kriptoya çevirdi. Telefonunuzu, defterinizi veya yazılı anımsatıcı ifadelerinizi yanınıza alabilirsiniz. Hiçbir şey ağırlığında değil, nakit çok kilo ağırlığında ve kötü adamlar tarafından kolayca sizden alınabiliyorsa.

Savaş Şubat ayının sonlarında başlamışsa ve “Aman Tanrım” dediniz. Tanrım, her şeyi Bitcoin'e koymalıyız," dedi, tasarruflarınız şu andan o zamana kadar hızla düşerdi. Bunun iyi bir tasarruf aracı olduğunu düşünüyor musunuz?

Boyalar olur. Her şeyden önce, Ukrayna halkının tasarruf yapma şekli, bankaya para taşımaları ve yatırmaları değildir. Böyle çalışmıyor. Bankalara güvenmiyoruz. Sana söylemiştim. Çok paramız varsa - Ukrayna için çok para demek istiyorum, muhtemelen 100.000 $ ve üzeri - düşüneceğiniz en son şey onu bankaya götürmek olacaktır.

Hepsini geri alma olasılığınız çok zayıf.

Size 50.000 soru sorabilecekleri için bu miktarın tamamını alamazsınız. Parayı ne için kullanacaksın? Belli bir miktar nakit çekemezsiniz diyen kurallar bulacaklar ve falan filan. Yani insanlar bankaya para yatırmazlar.

İnsanlar nakit depolar (ABD doları cinsinden olduğu gibi, çünkü hükümet tarafından kolayca alınamaz), kriptoda depolarlar veya büyük şehirlerde ev veya apartman satın almak için kullanırlar ki bu büyük bir hata. Bunlar sadece üç seçenek. Borsamız olmadığı için hisse senedi satın alamazsınız. Başka neresi? Evet işte bu. Yani tek seçenek nakit. Fiziksel olarak nakit depolarsınız, ancak enflasyon nedeniyle devalüe olur. Kripto paranız var ve üçüncü seçenek fiziksel metrekare.

Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında, iki ila üç ay önce Bitcoin veya Ether almış olsanız bile, muhtemelen bu değerin %30'unu kaybetmişsinizdir, ancak Her şeyi kaybetmediniz ve Bitcoin arzı sınırlı olduğu için bunun matematiksel olarak artması için çok iyi bir şans var. Bu, Kiev, Kharkiv veya Mariupol'da metrekare sahibi olmaktan çok daha iyi bir senaryo çünkü bunun hiçbir maliyeti yok.

Talep yok, sıfır. Ne için satacağımın bir önemi yok. Sıfır. Kimse satın almak istemiyor. Parasını apartman dairelerine harcayan insanların birikimlerine ne olduğunu hayal edebilirsiniz. Çin'de de aynı, kötü bir çözüm. Yalnızca kripto.

Üç kullanım durumu olduğunu söylediniz. İki tanesinden bahsettik. Üçüncüsü nedir?

Ülke içi üçüncü transferler. Örneğin, bir şehirde nakit paranız varsa ve başka bir şehirde nakit çekmek istiyorsanız, araba kullanmak ve risk altında olmak yerine kripto kullanabilirsiniz. Bir şehirde kripto satın alırsın, sonra diğer şehre gelirsin ve nakit için kripto satarsın, sonra işte başlıyoruz. Şehirlere bağlı olarak size %0,3 ila %0,5'e mal olacak ve o kadar. Sadece bir noktadan diğerine nakit aktarmak için kripto kullanıyorsunuz.

Bu daha çok Bitcoin, Ether, USDT'de mi oluyor?

USDT. İnsanlar maalesef burada USDT'ye güveniyor. Bu kullanım durumu için nedenini anlayabiliyorum. Bir token olarak USDT'ye veya Tether şirketine güvenmiyorum. Bir sürü sorum var ama buradaki en popüler stablecoin.

Piyasada genel olarak söyleyebilirim, stabilcoinlerin büyük bir mücadele yaşadığını izliyoruz.

Bunu Ukrayna'da da USDT için görüyor musunuz? Bu gerçek bir risk mi?

Ukrayna'da bunu görmüyorum. USDT küreseldir, dolayısıyla tüm Tether için bir risk görüyorum.

Bu riskin nasıl ifade edildiğini düşünüyorsunuz?

Az önce bir Hiçbir şey tarafından desteklenmeyen çok sayıda Tether var ve eğer bu doğruysa, o zaman büyük bir sorun olma riski var. İkinci soru ise itibar. Medya, Tether'i grimsi kötü bir şirket olarak gösteriyor. Örneğin Coinbase ve Circle tarafından USDC kadar geçerli değildir. Bu iki şirketin halka açık olduğunu biliyorsunuz. Onlar düzenlenir. Ve Tether büyük, ama önceden başı dertte olan birinden. Gelecekte sorunlar olabileceğini düşünüyorum, ama umarım olmaz.

Orada üçüncü kullanım örneği, bence, başlamak için en ilginç yer, ülke içinde transfer. Savaştan önce bile bankacılık sistemine güvenilmeyen, belki de kullanışlı olmayan bir ülkeyi tarif ediyorsunuz. Ukrayna'da mal ve hizmet satın almak istiyorsunuz. Belki de bu, bir kripto para biriminin aslında bir ülkenin para birimi haline geldiği itici güçtür. Bunun daha önce olduğunu gerçekten görmedik, ancak tarif ettiğiniz şey, insanlar paralarını USDT'ye aktarıyorlar, seyahat ediyorlar ve sonra USDT'yi dolara satıyorlar ve sonra dolar cinsinden işlem yapıyorlar.

Bahsettiğim evi USDT'ye aldım.

Evin sahibi USDT almaya istekli miydi? USDT dolar için bir yedek değil mi? Bir proxy ile dolar transfer etmiş olabilirsin, değil mi?

Doları nasıl transfer edeceksin? Bu durumda, büyük bir çanta almam, içine bir sürü nakit koymam gerekir - ki buna sahip değilim çünkü nakit olarak saklamam - sonra o çantayı birinin beni durdurması ve bunu alması riskini göze alarak almam gerekir. beni vurarak ya da başka bir şeyle benden nakit para. USDT'ye dönüştürmek için sadece birkaç tıklamaya basabilir ve ardından bu USDT'yi doğrudan Uniswap'tan veya banka havalesinden gönderebilirseniz ne anlamı var? İşte bu ve bu çok daha kolay. Hızlıdır ve güvenlidir. Bu işlemi yaptığımın blok zincirinde kanıtım var, bu Ukrayna için de önemli çünkü size hükümete güvenmediğimizi, dolayısıyla avukatlar veya başkaları gibi hükümet temsilcilerine güvenmiyoruz demiştim. Kripto zaten var.

İnsanlar herhangi bir kripto para biriminde yiyecek satın alıyor mu? Benzin mi alıyorlar? Bu nasıl çalışıyor?

Hayır. Kripto, esas olarak yukarıdaki işlemler için kullanılır, diyebilirim ki, 1.000 ila 5.000 dolar. Bunun altında harcama yapıyorsanız, yerel para biriminiz var, bu gerçekten iyi bir ceylan parası örneği.

Bu sistemi kullanırsanız, teorik olarak ekonomi büyüyecek çünkü insanlar her zaman harcama yapacak. Bu para birimini kurtarmak için hiçbir teşvikleri yok. Harcama teşvikleri var.

Bu, Ukrayna grivnasının iyi bir örneği veya açıklamasıdır. 2030'a kadar değer kaybediyor, belki %15 ila %10. Asgari yıllık %10'dur. Bu resmi istatistiklere göre ama daha önce de söylediğim gibi hükümete güvenmiyoruz. Sanırım gerçek enflasyon muhtemelen %20'ye yakın. Tipik bakkal satın alımlarınızın fiyatlarını yıldan yıla karşılaştırırsanız, bunu görüyorum. %20'ye yakındır.

“Yaklaşık 30 kilo kağıt taşımak istiyor musunuz?”

Enflasyonun onu yiyeceği garanti ediliyorsa, yerel para birimini tutmanın anlamı nedir? Savaştan önce döviz kuru 1'den 27'ye kadardı. Eğer depolamak istersen, bilmiyorum, 100.000 dolar, bu 2,7 milyon Grivnası gibi. Şanslıysanız, 500 nota aldınız, bu da çantanın yaklaşık 30 kilo ağırlığında olacağı anlamına geliyor. Gerçekten 30 kilo kağıt taşımak istiyor musun? Hayır. Bunu açıklamak zorundayım çünkü ABD'de bu tür sorunlar yaşamıyorsunuz.

Bizde yok. Bu ufuk açıcı.

Eskiden ABD'de yaşıyordum.

Bankacılık sisteminin içindeyseniz, sistemden çıkmadığınız sürece sorun yok. Herhangi bir kişiye veya bir şirkete istediğiniz tutarı gönderebilirsiniz. Banka, özel paranız varsa ve kendi sisteminde olup olmadığı konusunda size soru sormayacaktır. Kripto kullanmak istiyorsanız, ABD'de kolayca kripto kullanabilirsiniz. Kripto ile birçok şey için ödeme yapabilirsiniz, ancak Ukrayna farklıdır. 500 doların üzerinde bir şey satın alıyorsanız, ABD doları cinsinden düşünebilirsiniz, ancak bu süt veya bir somun ekmek, tipik günlük ürünlerse, yerel para biriminde düşünüyorsunuz.

Bir kez satın aldığınızda yaklaşık 500 dolar eşiğini geçince doları düşünmeye başlıyorsunuz. Araba almak istiyorsanız dolar ile düşünüyorsunuz. Ev almak istiyorsanız dolar ile düşünüyorsunuz. Bir iPhone satın almak istiyorsanız, dolar cinsinden olacaktır. Ucuz bir telefonsa Grivnası olur. Bizim için USDT temelde hükümet kontrolü olmayan ABD doları cinsinden bir banka hesabıdır, çünkü ABD doları hesabı açamaz ve ABD dolarını bir hesaptan başka bir hesaba kolayca aktaramazsınız. Bu imkansız. Bunu yapamazsınız çünkü bankacılık sistemi boktan.

Teşekkürler. Sadece biraz daha zorlamak istiyorum çünkü bu benim için büyüleyici.

Küçük tarafta Grivnası, yüksek tarafta dolar, ardından kripto var. Kriptonun geldiği yer - siz onu tanımlıyorsunuz - hükümet yolunuza çıkmadan dijital olarak kolayca işlem gören dolar için bir vekil olarak USDT. Size kaç dolarınız olduğunu söylemek için bir bankanın SQL sunucusuna ihtiyacınız yok. Benim bankamda, olan şey aslında budur. Bir veri tabanları var ve ben veri tabanına, Birleşik Devletler hükümetine ne kadar güvenirsem güveneyim. Birleşik Devletler hükümeti bankanın veri tabanını durdurdu, bu yüzden paramın güvende olduğunu düşünüyorum. “Tamam, ama USDT blok zincirinde. Herkes okuyabilir. Başkasına güvenmek zorunda değilim." Ama günün sonunda hala dolar.

Evet.

Bitcoin değil.

Öncelikle düzenli işlemler için kullanılan para ile tasarruf arasındaki farkı ayırt etmelisiniz. Eğer tasarruf etmek istiyorsanız kesinlikle USDT tutmayın. Onu herhangi bir kripto para birimine, gerçek kripto para birimine yatırırsınız çünkü USDT'yi tutmanın bir anlamı yoktur. Dolarda enflasyon var. Aslında her yıl kaybediyorsun.

Kripto ile, özellikle yatırım planınızı üç yıldan fazla bir süredir yapıyorsanız, kazanma olasılığınız çok yüksektir.

İşlem yapmak istiyorsanız USDT kullanıyorsunuz. Yatırım veya tasarruf yapmak istiyorsanız, Bitcoin ve Ether veya başka bir kripto kullanırsınız. Bitcoin veya Ether öneririm ama bu yatırım tavsiyesi değil.

Yeterince adil. Bunu zorlamamın nedeni, Ukrayna'daki savaşın çok büyük bir insani kriz olması. Bu bir trajedi. Sanırım hepimiz bunun olmamasını diliyoruz, ama aynı zamanda trendlerin hızlandığını görebileceğiniz bir nokta. İşlemlerde veya tasarruflarda kripto kullanımının hızlandığını görebilirsiniz. Devlete ve bankalara zaten güvenmiyorsunuz. Şimdi, onlar bir tür yoklar bile. Bu hızlı ivmeyi kullanımda görebilirsiniz.

Ancak tarif ettiğiniz şey, kullanımın gerçekten düştüğü ve dolara sabitlenmiş stabilcoin'e güvenmenin aslında yapbozun önemli bir parçası olduğu. Tıpkı blok zinciri ve kripto para birimleri hakkındaki tüm konuşmada olduğu gibi, fiat para biriminin ortadan kalkacağını söyleyerek başladınız. Dolara olan bağımlılığı artıracak şekilde bu anın sistem üzerinde baskı oluşturması, itibari para biriminin uzaklaşma yolunda bir adım gibi görünmüyor. Bana tam tersi bir adım gibi geliyor.

Öncelikle zaman ölçeklerine bakmamız gerekiyor.

Bir kere olmayacak. Fiat sisteminin genel bir bozulması olacaktır. Aynı zamanda, kriptonun rolü büyüyecekti – stabilcoinler değil kripto-kripto. Dürüst olmak gerekirse burada bir çelişki görmüyorum.

Bana göre, biri azalırken diğerinin yükselmesi oldukça mantıklı ve Ukrayna'da olduğu gibi hemen hemen aynı anda oluyor. Ukrayna dışından mal satın almak için itibari para sistemini kullanamıyorsanız, bir boşluk vardı ve bu boşluk kripto ile dolmuştu. Ukrayna ile benzersiz olan şey, birçok üst düzey yetkilinin şu anda kripto yanlısı olduğu dünyadaki ilk ülke olmamızdır.

Kripto fonu nedeniyle kriptoyu son derece destekleyen bir ordumuz var. hükümet için her türlü insani veya savunma malzemesi satın alıyor. Resmi hükümet askeri tedarikçilerinin herhangi birinden daha verimliyiz çünkü bizim için Bitcoin'deki bloğu onaylamak 10 dakika sürüyor. Bitcoin'de bir işlem yapmak 30 dakikadır ve yapılır, ödenir. Hükümet için parayı göndermek için yaklaşık bir haftaya ihtiyaçları var çünkü çok bürokratikler. Damgaya, yasal belgelere ihtiyaçları var ve ileri geri gönderilmeleri gerekiyor.

Bu yüzden onlar için gerçekten yavaş.

Kripto fonu ile birkaç gün içinde her şeyi satın alabiliriz ve Ukrayna'ya teslim edilir. Fiat sistemindeki gibi haftalar, aylar olmayacak. Şimdi ordudan, polisten, özel servislerden, mahkemeden ve temelde tüm hükümetten kripto destekçilerimiz var. Başbakan ve diğer herkes bu fonu ve bizim ne kadar iyi yaptığımızı biliyor. Herkes kriptonun aslında hayat kurtarıcı olduğunu ve gerçekten verimli, hızlı ve kullanışlı olduğunu bilir.

Benzersiz bir durum çünkü savaştan önce hükümetin üst düzey yetkilileri arasında çok fazla şüphe vardı. Artık Bitcoin'in hayat kurtarabileceğini ve ne yazık ki Ukrayna'da bağımsız olan ulusal bankanın sunabileceği tüm engelleri aşmak için sınırı geçebileceğini biliyorlar. Şimdi çok desteğimiz var. Savaştan sonra dünyanın bir numaralı kripto ülkesi olacağımızı düşünüyorum.

Diğer podcast röportajlarında bahsettiğiniz şeylerden biri de insanların satın almak için ruble kullanmasını engellemek. borsalarınıza veya diğer borsalarınıza. Ruble cinsinden işlemlere izin vermek için diğer borsaları eleştirdiniz.

Ruble işlemlerine izin verme konusundaki eleştirinizi açıklayın. Tamamen merkezi olmayan bir şeyi nasıl çalıştırabileceğinizi ve ardından "Ruble yok" gibi kuralları nasıl uygulayabileceğinizi biraz açmak istiyorum. Eleştirinizi açıklayın.

Düşmanın para birimidir. Düşmanın para birimini kullanmaya devam ederseniz, düşmana yardım ediyorsunuz, çünkü o ruble bir tür ekonomik faaliyet için kullanılıyor. Ekonomik aktivite varsa, ekonomiye bir faydası vardır. Ekonomiye bir faydası varsa daha çok tank yapıp Ukrayna'ya gönderebilirler, benim ülkemde daha çok insanı öldürmeye çalışabilirler.

Dünya olarak biz ülke ekonomisine yaptırım uygulamaya karar verirsek, rublenin kapanması gerektiği açıktır. Şu an için tek bir borsa bu para birimini kullanmamalı, en azından Putin ve rejimi iktidardayken ve ülkeme savaş açarken. Ana fikir bu.

Bir kripto borsasıysanız ve insanlar Bitcoin satın almak için ruble kullanıyorsa, buna izin verilmemesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Bok olur. Halkımı öldürmek için asker gönderen onların hükümetidir. Borsamı kullanan bazı kişiler, “Ülkemde kötü bir şey olmuyor.

Ben bir özgürlükçüyüm. Bence Rusya'daki dezenformasyona karşı mücadele etmemiz için tek yol ekonomik yollarla ve bence işe yarıyor.

Bunu biraz açın. Rusya'da dezenformasyona karşı ekonomik araçları kullanmaktan kastınız nedir?

Ekonomik yaptırımlardan bahsediyorum. Tüm medeni hizmetlerden mahrumlar, bu yüzden Amazon, Netflix, Google, Spotify, McDonald's, araba, elektronik, Samsung kullanamıyorlar. Dünyanın bütün büyük markaları, “Hayır, hizmetlerimizi kullanamazsınız. Kanlı rejimin bir parçası olmak istemiyoruz.”

Açıkçası TV izleyen ve bunun Rusya'nın yararına özel harekat olduğunu düşünen insanlar artık Netflix izleyemeyeceklerini anladıklarında uyanacaklar. Kimse onları kendi ülkelerinde görmek istemiyor. Kimse onlarla çalışmak istemiyor. Soru soracaklar, “Ne oluyor? Belki de dünyanın geri kalanında değil, Rusya'da bir sorun var?"

Her ne kadar rubleye karşı olsam da her türlü yaptırıma karşıyım ama bu genel bir eğilim. Rusya ile ekonomik yollarla savaşmaya çalıştığımızı kabul edersek, o zaman ekonomik yollarla savaşırız. Bütçeme de zarar verdi.

Ama siktir et, en azından ülkeyi kurtaracağım, biliyor musun?

Sana katılıyorum. Kripto para birimi ve blok zincirler hakkında konuşurken çok idealist görünüyorsunuz. İdealizmin temel parçalarından biri, ademi merkeziyetçi olmasıdır. Kimse "hayır" diyemez değil mi? Kimse senin yoluna giremez. Sadece yapmak istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz.

Böyle bir anda, “Şey, Netflix için ödeme yapmayı bırakmanızı istiyorum. Bitcoin için ödeme yapmayı bırakmanı istiyorum.” Bu kararı vermek ve bu ekonomik sonucu uygulamak için merkezi veya yarı merkezi karar vericilerden oluşan bazı unsurlara ihtiyacınız var, aksi takdirde hiçbir şey değişmez.

Kripto para biriminin merkezi olmaması için bu iki şeyi nasıl bir araya getirirsiniz? Ukrayna'da çalışıyor çünkü bankalara veya hükümete güvenmiyoruz. Diğer taraftan, "Benim işlettiğim Kuna Borsası'nda ruble ile işlem yapmayacaksınız" diyecek kadar bana güvenmeniz gerekiyor. Rublesi şey. Her borsa rubleyi keserse - ve hemen hemen herkes rubleyi keser - bu artık kripto satın almak için kullanılamayacağı anlamına gelir. Kripto satın almalarının diğer tek yolu aslında ruble bölgesinden çıkmak.

Orada bir mantık var.

Küresel yaptırımlara ve dünyada olup bitenlere gelince, pek çok katmanı olduğu için tartışılması kolay bir konu değil. Ne kadar yükseğe bakarsanız, o kadar karmaşık hale gelir. Açıkçası, değişmek zorunda kalacağız.

Size güzel bir örnek vereceğim. Rusya'da bir arkadaşım var ve oldukça büyük bir işi var. Savaşı alenen "savaş" olarak adlandırmamasının nedeni, Rus propagandası amacıyla "özel bir askeri operasyon" olarak adlandırmanız gerektiğidir.

Putin'in egosu için, onu aramanız gerekir. öyle.

Evet, pek bir şey söylemiyor. Putin, ordu veya savaş hakkında alenen kötü bir şey söylediği anda tüm mal varlığının dondurulacağını söylüyor. Bir saniye hayal edin, Ruble olmasaydı ve Ruble yerine kripto olsaydı ne olurdu? Bu onun da benim kadar özgür olacağı anlamına gelirdi çünkü ülkeyi terk etmem için yanımda tek götürmem gereken kripto paramdı. Zaten Ukrayna dışındaydı çünkü kriptonun sınırları yok. Hükümetimin şu anda benim üzerimde hiçbir etkisi yok. Yurtdışındayım, İsviçre'de. Şu anda Ukrayna'da hiç de pahalı olmayan ev dışında tüm mal varlığım yanımda.

Oleg Tinkov'a olanın aynısı ona da olacak. Hisselerinin yüzde 2'sini ya da yüzde 3'ünü satmak zorunda kaldı, çünkü Instagram'da savaşı derhal durdurmaları gerektiğini söyledi. Bu kadardı. Bu, merkezi bir rejim örneğidir. Merkezi olmayan bir rejime iyi bir örneğim çünkü tüm varlıklarım web'de kriptoda. Devletin bana yapabileceği bir şey yok. Sansür yok.

Size bu soruyu soracağım ve yanıtlamanız korkunç bir OpSec olabilir ama yine de soruyorum.

Başlayın.

Varlıklarınızın web'deki durumu hakkında konuşmaya devam ediyorsunuz. Başka birinin sizin için kripto paranızı tuttuğu bir saklama cüzdanınız var mı?

Hayır hayır hayır. Kendi velayet çözümümüz var. Çoklu imzadır ve sadece bir tane yoktur. Birkaç tane var ve coğrafi olarak yayılmışlar ve her cüzdan için farklı protokoller var. Ardından, farklı şekilde depolanan farklı para birimleri vardır. Size söylediğim gibi, 2013'ten beri kripto ile iç içeyim.

Eh, siz özel bir vakasınız. Bence normal bir Ukrayna vatandaşıysanız, tüm varlıklarınızı kriptoya taşımak ve ardından Kuna Exchange ile kurmak, Kuna Exchange'in varlıklarınızı elinde tutmasını sağlamak ve ardından ülkeden çıkmak cazip gelebilir.

Bu benim kriptom.”

Evet, öyle. Müvekkillerime, “Beyler, kriptonuzu benimle saklamayın, çünkü bu sizin kriptonuz değil” diyen borsanın tek kurucusuyum. Bu benim kriptom.” Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin'i bulduğu için Tanrı'nın lütfuna sahipsiniz ve kriptonuzu özel anahtarınızla cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Öyleyse git ve yap.

Bu yüzden oldukça düzenli olarak, muhtemelen ayda bir kez, adım adım öğretici, telefonunuzda nasıl cüzdan kurulur, tohum ifadelerinizi nasıl düzgün bir şekilde saklarsınız, nasıl yapılır? Trezor, Ledger, bilgisayarda farklı şekilde nasıl oluşturulacağı ve tam bir Bitcoin düğümünün nasıl çalıştırılacağı ve Electrum'un nasıl kullanılacağı.

Tavsiye ettiğim tüm o şeyler. Bence bu sadece gelecek, çünkü diğer durumlarda, sadece bankadan risk alıyorsun ve diğer adama veriyorsun, ki bu biraz aptalca. Hiçbir borsaya güvenmeyin, benimkine bile. ben merkeziyetçiyim. Merkezi olmayan bir borsa (DEX) olana kadar, DEX olsak bile, tarihin bize gösterdiği gibi, hala bir miktar risk var. Bence özel anahtarlar ileriye giden tek yol. Bu durumda, tamamen ademi merkeziyetçisiniz ve hemen hemen her hükümete - eğer ABD değilse - gitmesini ve ...

Yemin et. Şimdiye kadar, sahip olmanız gerekebilecek 30 kiloluk nakit çanta hakkında birçok şaka yaptık. Bu çok riskli. Biri gelip seni alabilir.

Ağır.

Ağır, değil mi? Riskin en küçük kısmı, birinin gelip onu sizden alabilmesidir. Çantayı gerçekten daha hafif hale getirirseniz ve tüm kriptoyu telefonunuza koyarsanız, sonra onu gözaltına alırsanız, riskiniz hala çok yüksektir. Biri gelip sana zarar verebilir ve telefonunu alabilir. Artık ağır bir çanta taşımak zorunda değiller, sadece telefonunuz var. Tüm bu riskleri nasıl dengelersiniz?

Bana göre, bir bankaya ve yarı işlevsel bir Amerikan hükümetine sahip olmanın en büyük faydalarından biri, evimde hiç nakit olmamasıdır. Kimsenin gelip evimden parayı almaya çalışacağını sanmıyorum, çünkü burada kimse yok. Burada 20$ gibi bir şey var.

İki yanıt. Kendini gözetim altında tutan ilk kişi. Her şeyden önce, kriptolarınızı asla günlük olarak kullandığınız telefonda tutmayın. Ayrı bir cihaz olması gerekiyor. Pnömonik cümle üç kağıt parçası gibi yazılmalıdır. O zaman bu üç kağıt parçası tamamen farklı coğrafi konumlarda güvenli yerlerde saklanmalıdır.

Bunu yapmanın birçok yolu var, ancak açıkçası insanların %99'u tembel oldukları için bunu asla yapmaz. Hatta bazıları aptaldır. Onlar için her zaman onlar için yardım edecek veya yapacak merkezi bir ajan olacaktır. Hayatın gerçeği budur.

En azından akıllı, temkinli, ileri görüşlü insanlar için bir alternatif var, cüzdanınızda, cüzdanınızda, kriptonuzda, anahtarlarınızda bir kripto. İlerlemenin tek yolu bu. Tembelseniz ve o adama veya hizmete güvenmek için bu riski almaya istekliyseniz, ancak bir alternatifiniz var.

Bu benim için kriptonun geleceğinin kalbidir, Ukrayna'da veya Ukrayna dışında. İnsanlar bankaları tercih ediyor çünkü tüm parayı evlerinde tutmak istemiyorlar. Tüm CD'leri evlerinde toplamak istemedikleri için müzik akışı hizmetlerini seçiyorlar. İnsanlar rahatlığı seçerler ve konu bilgisayar olduğunda güvenliği düzenli olarak dışarıdan temin ederler.

Sanırım biz konuştukça insanların kripto paralara değer vermelerinin nedeninin doların faydalı para birimi olması olduğunu hissettiğimiz bir sistemi tarif ediyorsunuz. O zaman, onu tamamen merkezi olmayan hale getirmenin tüm faydaları, bazen bazı aktörler tarafından yeniden merkezileştirilir.

İşlerini büyütüyorlar.

Soru nedir?

Pekala, Ukrayna'daki bu büyük değişikliği ve kriptoyla olan ilişkisini atlattığımızda, O ülkedeki tüm güçlü insanların artık onunla birlikte olduğunu söylüyorsunuz. Bazı işlemlerin daha hızlı ilerlemesi ve bizim kötü bir bankacılık sistemine daha az bağımlı olmamız dışında, gerçekleştirilen asıl değişiklik nedir?

Eh, benim için özgürlüktür. Bir banka hesabıyla özgür olamam, özellikle de gelişmekte olan bir ülkeden geliyorsam. Gelişmiş ülkelerde de risktir. Demek istediğim, ABD hükümetine karşı pozisyonunuzda çıldırırsanız, büyük olasılıkla size yaptırım uygularlar ve hesaplarınızı ve varlıklarınızı bloke ederler.

Ruslara ne olduğuna bakarsak, bu, merkezi sistemin bu dünyadaki hemen hemen herkes için nasıl davranabileceğinin güzel bir örneğidir. Putin bir halk figürü. Onaylanan tüm listeler halka açık kişilerdir, ancak bunun mümkün olduğunu tamamen anlıyoruz. Dünyanın hemen hemen her yerinde herhangi birinin varlığını engelleyebilirsiniz. Kripto dışında başka bir çözüm veya alternatif yoktur. Benim için oldukça açık ve açıklayıcı.

Bence kripto ile orada gerçekleşen büyüleyici bir şey.

Bunun nasıl sonuçlanacağını düşünüyorsun?

Farklı bir planım var. Bu yıl hükümetten, Merkez Bankası'ndan da biraz bıktım.

Başarılı olmadı. Söylemeliyim ki Michael, son bir saattir Merkez Bankası'na karşı olan hayal kırıklığınız bariz değil.

Demek istediğim, bu bir savaş ve satabileceğimiz yolları engelliyorlar. Grivnası için Bitcoin, Ukrayna'daki kripto borsaları için şimdi, çünkü çok korkuyorlar, orospu çocukları. Hükümetteki veya tüm hükümetteki birini değiştirmeye çalışmaktan bıktım.

Şu anda bu kadar çok insanın kriptoda olduğunu düşünürsek, tahminimce kripto kullanan insanlar – ya da en azından birileri. onlara yakın kripto kullanın - bunu gerçekten iyi bilin. Bu muhtemelen şu anda Ukrayna'daki toplam 35 milyon kişiden 10 milyonu. Ülkenin üçte biri kesinlikle kriptonun iyi bir şey olduğunu, anlamlı olduğunu, kullanabilirsiniz ve herhangi bir hükümet veya ticari banka alternatifinden çok daha iyi olduğunu biliyor.

Bu ivmeyi kullanmak istiyorum. savaş bittikten sonra Ukrayna'yı yeniden inşa ederken. Avrupa veya ABD gibi demokratik bir toplumun eski, kötü bir kopyasını yeniden inşa etmek yerine - ABD'nin kapitalist pazarının kötü, çirkin bir kopyası olmak yerine - neden sadece bir DAO Ukrayna önermiyoruz? Cumhurbaşkanı olmayacak, başbakan olmayacak.

Tüm ülkeyle ilgilenen merkezi bir organ yoktur.

Geleneksel merkezi sistemler yerine blok zincirine dayalı olacaktır. Ulusal bir banka olmadan dijital bir para birimine sahip olacaksınız. Hükümetinizdeki bazı değişikliklere doğrudan oy vermek için bu para birimini veya yönetim belirteçlerini kullanabilir veya bu belirteçleri belirli bir soruda güvendiğiniz birine devredebilir veya pay edebilirsiniz. Parlamentoya, Senatoya veya Kongreye veya başka herhangi bir seçime ihtiyacımız yok. Başkana ihtiyacımız yok. IRS'ye veya vergi hizmetine ihtiyacımız yok, çünkü yerel yönetime giden vergileri otomatik olarak kesecek akıllı sözleşmeler uygulayabiliyoruz. Her şey şeffaf olacak. İyi haber şu ki, teknoloji burada, bu yüzden bunu zaten yapabiliriz.

Son üç aydır yaptığım tartışmanın konusu bu. Şu anda inşa ettiğim şey bu. İlk kripto durumunu oluşturmak istiyorum. Bu kripto devletinin bir tür pasaportuna veya kimliğine sahip olacağız ve kripto adamlarına açık olacağız. Özgürlükçülere açık olacak.

Bunu yapmamızın yolu, tüm normal insanlar için kolay anlaşılması için sözde devlet hizmetlerini sunmaya başlayacağız.

Dediğim gibi şimdi 10 milyon, yarın 20 milyon olabilir. Gelecekte belirli bir zamanda, hizmetlerin çoğunun zaten bir blok zincirinde olduğunu ve geleneksel bir hükümete ihtiyacımız olmadığını göreceğiz.

Devlet hizmeti nedir? hemen şimdi bir blok zinciri kurabilir misiniz?

İlk hizmet vergi sistemidir. Herhangi bir ticari işlemden otomatik olarak %2 düşecek akıllı sözleşmeler uygulayabiliriz. Tüccarlar ve insanlar için cüzdan oluşturabiliriz. Farklı cüzdanlar olabilir. Vergi sisteminin nasıl çalıştığına dair kurallar olabilir. Sadece vergi hizmetinin bütçesinden birkaç milyar Grivnası kurtarabiliriz.

İkinci devlet hizmeti kamu parasıdır. Bu bir blok zinciridir. Bu yapılacak en kolay şey. İyi haber şu ki, bir hükümet veya ülke olarak jetonları Ukrayna'nın her bir vatandaşına eşit olarak dağıtabileceğiz. Ülkedeki hemen hemen herkesin açık anahtarlarına sahip olduğum için yalnızca vatandaşların alması ve onların alması matematiksel olarak çok mantıklı olurdu.

Standart bir DAO yönetişim saldırısını nasıl önlersiniz? o an? Rus hükümetiyseniz ve Michael'ın Kripto Ukrayna'yı kurduğunu görüyorsanız ve bu bir DAO olacaksa, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ne Facebook memleri yaparak saldıran tüm İnternet Araştırma Ajansı'nı alır ve dönüştürürsünüz.

Tüm jetonları alacağız ve hepsini Vladimir Putin'e yatıracağız.” Sağda ve solda DAO'lara yönelik yönetişim saldırılarını görüyoruz. Bunu nasıl önlersiniz?

Güzel soru. Her soruya cevabım yok. Bir seçenek öneriyorum çünkü başka alternatif yok.

Mevcut hükümet, sadece yıkılan her şeyi, hatta hükümet sistemini yeniden inşa etmek istiyorlar. Öldü, faydasız. Mevcut sistem bana şunu gösterdi ki ABD veya Avrupa olmasaydı Rusya Ukrayna'yı ele geçirecekti ve şimdiden milyonlarca insan ölecekti. Hükümetimiz savaşa hazırlanmadı çünkü çok yozlaşmıştı ve çok boktandı. Kaybedecek bir şeyimiz yok. Fiziksel olarak bile kaybedecek bir şeyimiz yok çünkü birçok şehir yok oldu. Yenisini inşa edebileceksek, eskiyi yeniden inşa etmenin ne anlamı var? Benim teklifim bu.

Her sorunun cevabı bende değil. Bugünün amacı aslında bunun Ukrayna'da mümkün olduğu bilincini arttırmaktır. Bunu yapmak için ideal bir yer çünkü pek çok insan işin içinde ve pek çok üst düzey hükümet yetkilisi şu anda gerçekten kripto yanlısı. Bir de kriptoları var. Yani yapabiliriz.

Neden sadece deneyip denemiyorsunuz? İyi mi kötü mü olur, sonucu ne olur bilmiyorum ama en azından bir seçim yapıyoruz ve deniyoruz.

Başarısız olursak, en azından denedik. Benim amacım bu. Katılmak istiyorsan bize yardım et. Hadi beraber yapalım. İlk kripto durumu. Şu anda Ukrayna'da herhangi bir hükümet muhalefeti yok.

Şovdaki her zaman yaptığım şakalardan biri, her DAO'nun gerçeklikle etkileşime girmeye çalıştığında ölümcül bir noktaya gelmesidir. DAO'lar, bitleri bir veritabanı etrafında taşırken harikadır, çünkü akıllı sözleşmeler yürütülebilir ve insanlar bunu görebilir. Sonra, birçok DAO'nun yapmaya çalıştığı fiziksel bir öğenin velayetini almanız gerektiğinde, "Tamam, bir adam tabloya sahip olmalı ve bir adam da garaj yolunu kürekle" fark ediyorsunuz. DAO birilerinin bir şeyler yapmasını sağlamalıdır. Bu genellikle oldukça büyük bir kriz anına çarptıkları yerdir. Kripto devletiniz kar yağdığında yolları nasıl kürekler ya da yangınlarla savaşır? Bunları gerçekleştirmekten kim sorumlu olacak?

Muhtemelen beni anlamadınız. Bu yüzden farklı kelimelerle tekrar edeceğim.

Tamam.

Kripto adamlarının her şeyi ele geçirebilecek güce sahip olduğu dünyadaki ilk ülkeyiz. ülke. Bu açık mı?

Bu açık.

Ben de bunu söylüyorum. Biraz yardımla, yapabiliriz.

Sakat görünen El Salvador'da olanlar gibi olmayacak. Sadece bir DAO'daki ilk kripto devlet olabileceğimizi söylüyorum. DAO'ya karşı kötü hisleriniz varsa ona DAO demeyin.

DAO'ya karşı kötü hislerim olduğundan değil. DAO'ları ele alma geçmişim, DAO'ların bitler hakkında konuştuğunda harika işler çıkardıkları ve atomlar hakkında konuştuklarında dağılmaya meyilli olmalarıdır.

Bunu yapabiliriz. Muhalefet yok. Tek bir kişi yok, özellikle özel kuvvetler veya silahlı adamlar. Bize karşı olmayacaklar; onlar bizimle. Bu dünyada eşi olmayan bir şey.

Kriptoda dokuz yıl bir aylık tecrübemle, herhangi bir devlet bakanlığına veya ulusal bankaya yaklaşmaya çalıştığımızda ve “Bunu blok zincirinde yapalım. Ya bu bakanlıktan kurtulalım ya da şunu yapalım” diye devam etti. Hükümetin içinden her zaman muhalefet oldu çünkü sistem bu şekilde direniyor, çünkü her sistem kendini korumaya çalışıyor. Ukrayna'da sistem olmadığını söylüyorum. Şu anda ilk kripto devletini oluşturmak için çok fazla siyasi güce sahibiz. Şu anda hangi pasaporta sahip olduğunuz önemli değil. umurumda değil

Hoş geldin. Neden olmasın?

Bu konuda sana inanıyorum. Daha iyi bir kelime olmadığı için siyasi sermayeye sahipsiniz. fırsatın var. Bir toplumda sadece hükümetin temel işlerini yapmak için bir gün polise, itfaiyecilere ve ambulanslara karşı koymanız gerekeceğini infazı düşündünüz mü?

Polis olacak. Başka neye ihtiyacımız var? İtfaiye servisi. Muhtemelen bir ordu olacak.

Peki ya DAO üyeleri yangından tüm parayı almayı seçerse?

Bu aptalca. Neden?

Bilmiyorum. Bunun olmamasını sağlayacak kontrol ne olabilir? Ülkenin kralı olmayacaksın, bu yüzden sadece aptal olduğunu söyleyemezsin.

Tamam. İyi bir nokta. Yine, ademi merkeziyetçi olacaktır. Bunun büyük bir DAO olması gerektiğini kim söylüyor? Şehir seviyesine indirilebilir veya bir mahalle alanına indirilebilir. Bu yüzden İsviçre'nin iyi bir örnek olduğunu söyledim çünkü burada her şey merkezi değil. Her şehrin kendi vatandaşları vardır ve hepsi yerel değişiklikler için oy kullanır. Bütçelerini nasıl harcayacakları ve belediye başkanı olarak kimi seçecekleri onlara kalmış.

Birisi olacak ama o şeffaf bir şekilde seçilecek.

Şu anda cumhurbaşkanları ve başbakanla yaşadığımız bir sorun bu. Seçimler sırasında çok şey vaat ediyorlar ve sonra hiçbir şey olmuyor ve oyunuzu geri alıp diğer adamı seçme şansınız yok. Bir blok zinciri ile, staking yapıyor. Jetonlarını kaldır ve o gidecek. O belediye başkanı değil ve sen yenisini seçiyorsun. Komşularınız arasında bu şekilde fikir birliğine varırsınız.

Açıkçası, büyük yangınların tehlikeli bir bölgesinde yaşadığınızı görürseniz, harcamadan önce bütçenizi güvenlik için kullanacaksınız. geri kalan şeyler üzerinde. Mahallenizin parası olacak. Kimse parayı çalmadan şeffaftır, çünkü neler olup bittiğini görebilirsiniz. Paranızı nasıl harcadığınıza dair bir sır yok, her şeyin gizli olduğu Sovyetler Birliği gibi bir şey yok. Mümkün.

Mimariye bağlı. Kesinlikle dünyanın en bilge adamı değilim ama momentum olduğunu ve siyasi gücümüz olduğunu söylüyorum. Şimdi, bu sözde yeni hükümeti nasıl uygulayacağını tam olarak bilen, dünyada gerçekten zeki adamlara ihtiyacımız var. Bilmiyorum. Bu adamların hepsini bulmam gerekecek yoksa onlar beni bulacak. Birlikte, yeni bir şey yaratacağız.

Neden? Hadi kullanalım.

Bu çok heyecan verici. Ayrıca bitirmek için harika bir yer. Bize çok zaman verdin. Michael Chobanian, geldiğiniz için çok teşekkürler Decoder.

Teşekkürler.

Nilay Patel ile Decoder

The Verge'den büyük fikirler ve diğer sorunlar hakkında bir podcast. Şimdi abone olun!.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber