Twitter, NFT'leri nasıl ana akım haline getirebilir? | Tuzla Haber

Twitter, bazı kişilerin profil resimleri olarak değiştirilemez belirteçleri kullanmasına izin vermeye başladı. NFT'leri ana akım haline getirecek olan itme bu mu? Daire misiniz yoksa altıgen mi?

Teknoloji
Giriş Tarihi : 21-01-2022 17:07   Güncelleme : 21-01-2022 17:07
Twitter, NFT'leri nasıl ana akım haline getirebilir? | Tuzla Haber

Bugün, fikri araştırdığını duyurduktan sadece dört ay sonra Twitter, bazı kişilerin profil resimleri olarak değiştirilemez jetonları kullanmasına izin vermeye başladı. Ayda 2,99 ABD doları tutarındaki Twitter Blue hizmetine abone olanlar artık bir kripto cüzdanı bağlayabilir ve sahip oldukları NFT'leri profillerinde görüntüleyebilir. Bu kullanıcılar, avatarlarının şekliyle henüz kripto yığını olmayanlardan kolayca ayırt edilebilir: geleneksel daire yerine bir altıgen.

Eylül ayında, Twitter bu fikri ilk kez gündeme getirdiğinde, şunu önerdim: şirketin NFT'leri benimsemesi, teknolojiyi ana akım haline getirebilir. Twitter kullanıcıları hashtag'i, @ sözünü ve retweeti zaten icat etti; CryptoPunks, Bored Apes ve diğer popüler koleksiyonların sahiplerinin (kimliği doğrulanmamış) NFT'lerini zaten göstermek için profil resimlerini kullanarak NFT profilini icat ettiğini ileri sürdüm. Ve şimdi burada, resmi bir Twitter ürünü olarak.

Genel olarak blok zinciri tabanlı projelerin kutuplaştırıcı doğasına uygun olarak, Twitter'ın NFT profillerini tanıtması önemli bir küçümseme ile karşılandı. NFT'lere yönelik son eleştiriler, teknolojinin kendi vaatlerini ne ölçüde yerine getirmediğinin altını çizdi: gücün ademi merkezileştirilmesi, hatta mülkiyetin doğrulanması.

Soru, Twitter'ın - ve NFT entegrasyonları oluşturmak için yarışan diğer tüm platformların - dijital koleksiyonları kaba bir şekilde popülerliğe zorlayıp, eleştirmenlerin sert itirazlarına rağmen yapıp yapamayacağıdır.

Olduğu gibi, oyun endüstrisinde bu sorunun erken testi. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, birkaç üst düzey geliştirici, NFT'leri dijital ürünler biçiminde oyunlarına entegre etme planlarını duyurdu. Ortaya çıkan hikayeler genellikle "büyük tepki" ifadesini içerir.

Oyuncuların şikayetleri açıktır. Oyun endüstrisi, bir oyuna sahip olmak için sizden tek seferlik ücret talep etme modelinden, oyun için birden çok kez ödeme yapmanızın istenebileceği (yeni genişletmeleri indirmek veya kozmetik ürünler satın almak için) kademeli olarak değişti; veya sürekli (abonelikler yoluyla). Oyuncuların öğelerini rastgele ödüllendiren yağma kutuları, oyun dünyasına pahalı ve çok nefret edilen bir sahte kumar biçimi getirdi. Sonuç olarak, oyun geliştiriciler tarafından genellikle daha eğlenceli hissedilmeden, oyuncular genellikle kendilerini yarım kalmış hissederler.

Gelecekte bir video oyunu oynamanın bir kripto cüzdanı bağlamayı gerektirebileceği fikri, sadece pazarda işlem yapmak için yüksek ücretler ödemek, kıt dijital ürünler satın almak ve ardından bunları hırsızlardan korumak için çalışmak - peki, bunun oyunları nasıl daha eğlenceli hale getireceği de net değil.

Final Fantasy serisinin ve diğerlerinin yapımcısı Square Enix, gelecekte “potansiyel olarak” kripto tokenleri sunabileceğini öne sürdüğü için eleştiriler aldı. Mobil oyun şirketi Zynga, bir blockchain şefini işe aldığı için çok fazla tepkiden kaçınmış gibi görünüyor, ancak daha sonra Zynga oyunları, oyunculardan en başından itibaren sürekli, sinir bozucu işlemler yapmalarını istemek üzerine inşa edildi. Bu kavga, metaverse sohbetini şekillendirecek

Gelişen NFT ticaret platformlarının olası operatörleri için bu tepki, bir dizi olumsuz halkla ilişkiler döngüsünden fazlasını temsil ediyor. Silikon Vadisi'nin internetin bir sonraki versiyonuna dair ortak vizyonu, bizim metaverse olarak adlandırdığımız, video oyunlarına, kitleleri artırılmış ve sanal gerçeklik kulaklıkları satın almaya çekecek şey olarak bağlı. Mark Zuckerberg'in geçen yaz bana ifade ettiği gibi temel fikir, sanal giysiler veya diğer dijital ürünleri NFT olarak satın alacağınız ve bunları oyunlardan başlayarak VR deneyiminden VR deneyimine taşıyacağınızdır.

If oyuncular NFT fikrinden sonsuza kadar nefret etmeye devam ederler, o zaman metaverse çok, çok farklı görünecektir. Axie Infinity'nin arkasındaki ekip gibi oyunların milyarlarca insanı web3'e getireceği fikrine dayalı çok yüksek değerlemelerde para toplayan geliştiriciler de zarar görecek.

Şüpheci olanlar sadece oyuncular değil. .

İşte The Verge'den Jay Peters:

"Oyunlarda kripto para birimi veya NFT olasılığı hakkında ne düşündükleri sorulduğunda, birkaç kişi buna 'oyunun geleceği' dedi" dedi. "Ancak, yanıt verenlerin büyük bir çoğunluğu, dolandırıcılık potansiyeline, genel para kazanma endişelerine ve çevresel etkilere dikkat çekerek her iki uygulamaya da karşı çıktı."

Doğrudan geliştiricilerden gelen birçok alıntı sertti. Biri, “Bunun nasıl bir piramit şeması olarak tanımlanmadığı beni aşar” diye yazdı. Bir başkası, "Birinin jpeg'e 'sahip olduğunu' doğrulamak için bir yağmur ormanının yakılmasını onaylamamayı tercih ederim" dedi. "Yak onları yere. Bunlara karışan herkesi yasaklayın. Şu anda bir NFT şirketinde çalışıyorum ve ondan kurtulmak için işi bırakıyorum” dedi bir başkası.

Elbette, bu verileri okumanın başka bir yolu da bugün oyun geliştiricilerinin neredeyse üçte birinin en azından NFT entegrasyonlarıyla ilgilendiklerini söylüyorlar. Ancak şimdilik azınlıktalar.

Tüm bunlar bizi bu dinamiklerin Twitter'da nasıl işleyeceği sorusuna geri getiriyor. Oyunlar ve tweet'ler arasında bazı önemli farklılıklar vardır: oyuncular NFT'lerden büyük ölçüde nefret ederler çünkü onları satın almaya zorlanacaklarından korktuklarını hissederler; Twitter'da satın aldığınız herhangi bir dijital sanatı satın almak ve görüntülemek isteğe bağlı olacaktır.

2013'te bir bara Google Glass takan herkese bunun nasıl çalıştığını sorun.

Başka zamanlarda olsa da - ve bu özellikle Twitter'da doğru geliyor - işler meşru popülerliğe alay konusu oluyor. (Aşırılığı araştıran insanlar, fikirleri ana akıma sokmak için genellikle şakaların kullanılma şekli için bir terime sahiptir: ironi zehirlenmesi.) Ve kripto meraklıları, kendilerine atılan hakaretleri onur rozetleri olarak kullanmakta ustalaştılar. Örneğin eleştirmenler sanat eserlerini "JPEG" olarak alaya aldıklarında, topluluk koleksiyonlarına atıfta bulunmak için bu terimi göz kırparak kullanmaya başladı.

Twitter NFT'leri tek başına ana akım olarak kabul edemiyorsa, deneyen son kişi olmayacak. Financial Times Perşembe günü, Meta'nın insanların platformlarında NFT'ler oluşturmasına ve satmasına izin vermeyi planladığını bildirdi. Google'ın artık resmi olarak bir blockchain ekibi de var ve kesinlikle YouTube planlarına uyacak.

İlk aşamalarında olan bu çabaların herhangi birinin beklentilerini ölçmek için çok erken. Ancak bu arada, NFT'lerin geniş, ana akım bir kitle tarafından erişilebilir hale geldiği gün olarak Twitter'ın altıgen lansmanına bakabiliriz.

Şimdi ana akımın bunları gerçekten isteyip istemediğini görmek için bekliyoruz.

<Platformer, Casey Newton Bu sütun, Big Tech ve demokrasi hakkında günlük bir bülten olan Platformer ile birlikte yayınlandı.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber