Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 15:12   Güncelleme : 13-01-2022 15:12
Abone ol

TSMC, 2022'de çip üretimindeki genişleme için 44 milyar dolar ayırdı | Tuzla Haber

Çip üreticisi TSMC, 2022'de üretim kapasitesini artırmak için 44 milyar dolar harcayabilir. Sermaye harcamasının 2021'de 30 milyar dolardan 2022'de 40 ila 44 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.

TSMC, 2022'de çip üretimindeki genişleme için 44 milyar dolar ayırdı | Tuzla Haber

Apple, Qualcomm ve diğer teknoloji devlerine silikon tedarik eden çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), 2022'de üretim kapasitesini artırmak için 44 milyar dolar harcamayı planlıyor. Tayvanlı şirket, en son kazanç açıklamasında, 2021'de 30 milyar dolarlık bir önceki rekor olan sermaye harcamasının 2022'de 40 ila 44 milyar dolar arasında olmasını beklediğini söyledi.

Verilen bu tamamen beklenmedik bir artış değil. şirketin daha önce 2023 yılına kadar üretim kapasitesini genişletmek için 100 milyar dolar harcama planını açıklamıştı. Ancak rekor miktar, akıllı telefonlar, Financial Times gibi alanlarda potansiyel yavaşlama konusunda bazı analist uyarılarına rağmen, çip talebinin yakın zamanda yavaşlamasını beklemediğini gösteriyor. Times notları.

TSMC'nin mantığı, herhangi bir yavaşlamanın, otomobiller ve fabrika ekipmanları gibi daha fazla ürün kategorisinin yüksek performanslı silikon gerektirmeye başlamasından kaynaklanacağı yönünde. Şirketin CEO'su CC Wei, FT tarafından bildirilen yorumlarda, "Son pazar talebinin birim bazında yavaşlayabileceğini, ancak silikon içeriğinin arttığını gözlemliyoruz" dedi.

2021'de 30 milyar dolardan fazla

TSMC Nikkei Asia, Wei'nin 2022'de "devam edip etmeyebileceğini" belirtmesiyle birlikte, küresel çip kıtlığının devam edip etmemesine bakılmaksızın talebin yüksek kalmasını bekliyor. Şirket, genel çip imalat sanayi gelirinin bu yıl yüzde 20 artmasını bekliyor, ancak TSMC, yüzde 20'lik yüksek bir aralıkta gelir artışıyla daha iyi performans gösterecek. Geçen yıl cirosu yüzde 25 arttı.

TSMC, müşterilerinden biri olan Intel, yeni CEO'su Pat Gelsinger altında şirketin sözleşmeli çip üretimi işiyle rekabet etmeye başladığında bile bu büyümeyi bekliyor. İşte Bloomberg'den Tim Culpan, Intel'in neden yakın zamanda TSMC'ye (veya en yakın rakibi Samsung'a) doğrudan rakip olma ihtimalinin düşük olduğunu açıklıyor:

"Intel, California şirketini zorlayarak her ikisinin de teknoloji hünerinde izini sürüyor en iyi yongalarını üretmek için TSMC'ye güvenmenin ironik konumuna. Gelsinger yetişebileceğinden emin. Belki yapacak, ancak firmanın kapasitesini ve ölçek ekonomilerini finansal olarak rekabet edebilecek noktaya kadar genişletmesinin hiçbir yolu yok. Başka bir deyişle, Intel'in kendisinin de oluşturmak istediği fabrikaları doldurmak için gereken hacmi elde etmek için marjları feda etmesi gerekecek.”

Çip sıkıntısı bir yana, çiplere yönelik büyük talep, TSMC'nin dünyadaki en büyük ve en önemli şirketlerden biri olarak yerini sağlamlaştırmasına yardımcı oldu (aslında Culpan, bunun “ABD dışındaki, devlete ait olmayan en büyük kuruluş” olduğunu belirtiyor). Ve Arizona ve Japonya'daki yeni fabrikaları içeren iddialı genişleme planları ile bu durum değişmeyecek gibi görünüyor.