Sağlık
Giriş Tarihi : 14-10-2021 23:24   Güncelleme : 14-10-2021 23:24
Abone ol

Tfue'nin özel 3.500 dolarlık mekanik klavyesinin arkasındaki Twitch yayıncısı

24 yaşındaki Twitch yayıncısı Tae Ha Kim, Taeha Types adı altında, dünyanın dört bir yanından nadir ve sınırlı sayıda çalışan bileşenleri tedarik ederek yüksek fiyatlı klavyeler tasarlıyor ve bir araya getiriyor. En son Kim, dünyanın en popüler Fortnite oyuncularından biri olan Turner "Tfue" Tenney için özel bir mekanik klavye hazırladı.

Tfue'nin özel 3.500 dolarlık mekanik klavyesinin arkasındaki Twitch yayıncısı

Tae Ha Kim, yaklaşık iki yıl önce Twitch'te mekanik klavyeler inşa ederken kendi yayınını yapmaya başladığında, bunun San Francisco programlama kariyeri için uygun bir alternatif olacağını düşünmemişti. Ve bunun dünyanın en iyi video oyunu oyuncularından bazıları için özel aksesuarlar tasarlamaya yol açacağını hiç düşünmemişti. Ancak 24 yaşındaki California yerlisi, hem Twitch'te hem de YouTube'da, özel ürün tasarımını klavye ve fare gibi üst düzey, kişiselleştirilmiş çevre birimleri için daha geniş oyun topluluğuna yönelik artan ilgiyle birleştiren benzersiz bir niş buldu.

<Şimdi, Kim, Taeha Types bayrağı altında, dünyanın dört bir yanından nadir ve sınırlı sayıda çalışan bileşenleri tedarik ederek yüksek fiyatlı klavyeler tasarlıyor ve bir araya getiriyor. Kim, The Verge'e “Bir yayıncıysanız veya video içeriği oluşturma alanında çalışan biriyseniz, kimse hangi arabayı kullandığınızı veya hangi evde yaşadığınızı görmez” diyor. “Ama çoğu zaman kullandığınız teknolojiyi gösteriyorsunuz. Bu yüzden düşündüğünüzde mantıklı geliyor. Bu yüksek profilli yayıncılar, oyuncular ve içerik oluşturucular, yayın yaparken ve işlerini yaparken gösterdikleri üst düzey donanıma sahip olmak istiyor.”

İlgili

Nasıl ve neden ben ilk mekanik klavyemi kurdu

Son zamanlarda Kim, dünyanın en popüler Twitch yayıncılarından ve şu anda oyunu oynayan en ünlü Fortnite yarışmacılarından biri olan Turner “Tfue” Tenney için özel bir mekanik klavye hazırladı.

Tfue oradan, yayıncının Twitch sohbetinde hizmetlerinin reklamını yaparken Tfue'nun dikkatini çeken Kim gibi mekanik klavye meraklılarından oluşan büyüyen bir topluluk tarafından tasarlanan ve monte edilen daha lüks modellere geçiş yaptı.

Tfue'nin yine yüzde 60 modeli olan klavyesi, indigo ve turkuazın yansıtıcı kaplamalarını karıştıran egzotik görünümlü bir kasaya sahiptir. bot boyunca tom.

Doğal bir gradyan renk şeması elde etmek için anodize alüminyumun üzerine indi ve ona önemli bir ağırlık kazandıran paslanmaz çelik bir orta parça ile birlikte.

Üstte, klavye, YouTube'da akıllı bir yorumcu ve Taeha Types hayranının belirttiği gibi, bir spreyin sallanmasından farklı olmayan hafif ve hipnotize edici bir tıklama sesine sahip popüler NovelKeys Cream anahtarlarını kullanır. (NovelKeys, Kim'in sponsorlarından bir diğeridir.) Kim ayrıca, çevrimiçi olarak yalnızca "Zambumon" olarak bilinen İspanyol bir tasarımcıdan bir GMK Forvet klavyesi setine karar verdi. Forvet klavye tuşları, Japon milli futbol takımının mavi tonlarını kullanır ve hem İngilizce hem de Hiragana karakterleri içerir. Son rötuş, klavyenin sağ üst köşesinde bulunan Tfue'nin çevrimiçi tutamacıdır.

Paketin tamamı - Kim'in Keycult ile birlikte tasarımın ortaya çıkması, parçaların tedarik edilmesi ve montajı için komisyon ücretleri dahil - Kim, 3.500 dolara çıktığını söylüyor. Tasarım, hangi renk şemalarını sevdiğini ve ilgilendiği anahtar ve tuş başlıklarını bulmak için Tfue ile çok sayıda ileri geri bir araya geldi ve Kim daha sonra bunu gerçeğe dönüştürmek için Keycult ile çalıştı.

Yayıncı, Pazartesi öğleden sonra Twitch kanalında klavyeyi yaklaşık 30.000 izleyiciye canlı olarak kutudan çıkardı ve bir mikrofonu yakına tuttu, böylece izleyiciler Krem anahtarlarını test ederken duyabildiler.

"Ve benimki, bu da onu daha da havalı yapıyor."

Kim için başka bir başarıydı , tutkusunun klavyelerde değil, onlar hakkında konuşmak, yayınlamak ve fotoğraflamak için bir platform oluşturmak olduğunu söyleyen. Ayrıca, yeni gelenleri hobi hakkında eğitmeye hevesli, ancak son birkaç yılda gerçekten patlamaya başladığını söylüyor.

"Aşırı meraklı bireyler tarafından çok topluluk tarafından yönlendiriliyor" diyor. "Artık bu maruziyeti görmeye başladığımıza göre, insanlar ölçeği büyütmeye ve kullanıcı dostu hale getirmeye çalışıyor."

Bu çevre birimlerine olan genel ilgi, e-spor yıldızlarının ve oyun ünlülerinin yükselişine kadar düzgün bir şekilde izlenebilir. Geleneksel sporcuların mücevher ve kıyafetlerden ayakkabılara ve spor malzemelerine kadar her şeye ilgi göstermelerine benzer şekilde, oyun karakterleri de yayında giydikleri şeyler ve oyun oynamak için kullandıkları teknolojik aksesuarlar için aynı şeyi yapıyor.

"Aşırı meraklı bireyler tarafından çok topluluk tarafından yönlendiriliyor."

Tfue'nin diğer önemli çağdaşı, Fortnite yayıncısı Tyler “Ninja” Blevins'in Adidas ile kendi ayakkabı anlaşması var ve ondan önce, Supreme benzeri çevre şirketi Finalmouse'un imzasını taşıyan ve yalnızca sınırlı sayıda seri satan bir oyun faresi vardı. Yılda birkaç kez ürünlerin sürpriz bir şekilde çevrimiçi “damlıyor”. "Air58 Ninja" adıyla anılan, yayıncıyla ortaklaşa tasarlanmış ultra hafif bir cihazdı ve kaydırma tekerleğinin yanında onun imzasını taşıyordu.

Kim, kendisini tam gelişmiş bir ürün tasarımcısından çok uzman bir danışman olarak gördüğü bu daha ticari ekosistemin dışında oturuyor. Nadir tuş kapakları ve anahtarlar almak için doğru tedarikçileri biliyor ve isterse Tfue'nin anodize alüminyum kasası gibi tek seferlik parçalar yapacak özel üreticileri biliyor.

“Hala tüm üretim alanına tam olarak hakim değilim. Yaptığım özel komisyonların çoğunda Keycult ile çalışıyorum ve birlikte çalıştığım kendi üretici ve tedarikçi ağım var ”diyor. “Kendimi tek başına bir tasarımcı veya üretici olarak görmüyorum. Ben daha çok belirli parçalara kaynak sağlayan bir komisyoncu veya aracıyım.”

Kim, parasının çoğunu komisyonlardan bile kazanmadığını söylüyor.

Kim, sürekli genişleyen mekanik klavye alanında bir içerik yaratıcısı olarak geleceğini burada görüyor.

"Mekanik klavye sahnesinin ilk içerik yaratıcısı kesinlikle ben değildim" diyor Kim. "Farklı bir şekilde sağladığımı düşündüğüm bir şey, medyayı yeni gelenler için tüketmeyi kolaylaştırdım."

Bir yorumcu Kim'i 'klavye yapımının Bob Ross'u' olarak adlandırdı.

Bir yorumcu Kim'den “Bob Ross” olarak bahsetti. klavye yapımı” ve bu uygun bir değerlendirme. Videoları bu kadar çekici yapan şey, Kim'in oldukça teknik klavye yapım sürecini istikrarlı, yatıştırıcı anlatımı. Her adımı yavaşça atıyor ve örneğin anahtar anahtarlarını baskılı devre kartına lehimlemenin içerdiği hassasiyeti vurguluyor. Ayrıca Twitch sohbetinden çalışmaları, bulduğu parçalar ve yaptığı şeyi yapmaktan neden hoşlandığı hakkında canlı sorular alıyor. Bu arada, arka planda hafif salon müziği çalıyor.

Kim'i şaşırtan bir şekilde, bu tür içeriklere olan ilgi oldukça fazla. Kim, 19 Ocak'ta Tfue'nin klavyesini bir araya getiren çok saatlik Twitch akışının 16 dakikalık bir kesimini yayınladığında, hemen havaya uçtu. O zamandan beri YouTube'da yaklaşık 2 milyon görüntüleme topladı.

Kim, bazıları yüz binlerce görüntüleme toplayan tamamen oluşturulmuş komisyonlarla ASMR yazma videoları bile yapıyor. “Bazı insanların farklı tercihleri ​​vardır. Benim için akustik, histen çok önceliğim. İzleyicilerim bunu biliyor” diyor. "Yani benim yayınıma girdiklerinde, genellikle belirli bir yapının sonunda kulağa birazcık nasıl geldiği hakkında konuşuruz." Ocak ayının başlarında, Kim'in kanalı 100.000 YouTube abonesini aştı. O zamandan beri iki ay içinde, yaklaşık 50.000 daha kazandı. Twitch'te Kim, yaklaşık 70.000 Twitch takipçisi topladı.

Kim ilgilendiğini söylüyor mekanik klavyelerde, oyun oynamaktan değil, fiziksel bulmacalardan el çabukluğuyla yapılan sihir numaralarına kadar hünerli görevlere ömür boyu duyulan hayranlıktan kaynaklanır. Rubik küpünü cayır cayır yanan bir hızla çözme pratiğine atıfta bulunarak, “Çocukken hız küpüne çok meraklıydım” diyor. Kim'in bir diğer ilgi alanı daktilo yazmaktı. “Yazmak, her zaman iyi olmak ve arkadaşlarımdan daha iyi olmak istediğim bir şeydi” diyor. (Kim şimdi, görevlendirdiği klavyelerini, düzenli olarak dakikada 120'den fazla kelime kullandığı Twitch'te canlı tip testleri ile test ediyor.)

Ama Kim, üniversitede ilk ciddi oyun bilgisayarını kurana kadar değildi. UC Berkeley'de, "güzel bir klavye için ne tür seçeneklerin olduğunu ciddi olarak araştırmaya" başladığını söyledi. Bu onu internette çeşitli mekanik klavye topluluklarını araştırmaya yöneltti.

Bu yüzden bir nevi tavşan deliğine düştüm” diyor. “Gözlerimi gerçekten açan şey, mekanik klavye alt dizisiydi. Ve sanırım biraz derine düştüm, sanırım.” "Ömrümün çoğunu bir masanın üzerine yazacağımı önceden biliyordum."

Kim, San Francisco Körfez Bölgesi'nde IBM'de çalışırken Twitch'in derlemelerini yayınlamaya başladı. Ancak altı ay kadar sonra, Taeha Types platformunu komisyonlara açmaya başlayacak kadar büyük bir takipçi kitlesi edinmişti. Geçen yıl, San Francisco'dan Güney Kaliforniya'ya gitmek için kendini rahat hissedecek ve tam zamanlı klavye içeriği yaratacak kadar para kazanıyordu. Şu anda Los Angeles'ın dışındaki Corona'da yaşıyor ve burada Twitch, YouTube ve oyun kişiliklerinin önemli bir bağlantısına erişimi var.

Şimdiki hedefi, Twitch ve YouTube kanallarını oluşturmak ve yoluna büyük isim flamalar göndermeye devam edecek mekanik klavyeler konusunda saygın bir bilgi kaynağı olmaktır. Kanallarına odaklanarak, "Her zaman fotoğrafçılık ve videografiyle uğraştım, belki de klavyelerden daha fazla oldum" diyor. "Ve sadece YouTube videoları yaparak doldurmayı umduğum çok büyük bir bilgi eksikliği var."

Yine de bir gün Kim, uzmanlığının parçaları tedarik etmekten ve genel klavyeleri monte etmekten gerçekten bileşenleri tasarlamaya geçmesine izin vereceğini umduğunu söylüyor.

"Fakat daha fazla deneyimim olduğu için ürün tasarımına kendim girmeyi çok isterim."

25 Mart 2020 10:00 ET Güncellemesi: Bu makale ilk olarak 30 Ocak 2020'de yayınlandı ve video içerecek şekilde güncellendi.

< güçlü>YouTube'daki The Verge

Exclusive ilk olarak yeni teknolojilere, incelemelere ve Processor with Dieter Bohn gibi şovlara göz atıyor. Abone ol!.