Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 12:20   Güncelleme : 14-01-2022 12:20
Abone ol

Tesla artık Dogecoin'de bir miktar ürün satın almanıza izin veriyor | Tuzla Haber

Tesla artık müşterilerin ürünlerini Dogecoin kullanarak satın almalarına izin veriyor. Tesla'nın, Musk'ın daha önce en sevdiği kripto para birimi olabileceğini söylediği Dogecoin'deki araçları için ödeme kabul edip etmeyeceği veya ne zaman kabul edebileceği belli değil.

Tesla artık Dogecoin'de bir miktar ürün satın almanıza izin veriyor | Tuzla Haber

Şirketin CEO'su Elon Musk, Tesla'nın artık müşterilerin Dogecoin kullanarak belirli ürünleri satın almalarına izin verdiğini duyurdu. Meme tabanlı kripto para birimiyle satın alınabilen ürünler arasında Çocuklar için Cyberquad (12.020 dolar / yaklaşık 2.320 dolar), Giga Texas Belt Tokası (835 dolar / yaklaşık 161 dolar) ve Cyberwhistle (300 dolar / yaklaşık 58 dolar) bulunur. Business Insider, haberin ardından Dogecoin'in yüzde 16 artışla 0,20 dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Girişim ilk olarak Musk tarafından 14 Aralık'ta Twitter'da şirketin "nasıl gittiğini göreceğini" söylediğinde duyuruldu. kripto para ödeme seçeneği. Tesla'nın nihayetinde Musk'ın daha önce en sevdiği kripto para birimi olabileceğini söylediği Dogecoin'deki araçları için ödeme kabul edip etmeyeceği veya ne zaman kabul edeceği belli değil.

Tesla ürünü Dogecoin ile satın alınabilir

— Elon Musk (@elonmusk) 14 Ocak 2022

Girişim, ABD dışından Dogecoin ile satın alınabilen S3XY Mug ile destekleniyor gibi görünüyor. İngiltere Tesla mağazası 150 doge (yaklaşık 29 $). Bu yazı itibariyle, normal ödeme simgeleri ortadan kalktığı için, Dogecoin artık belirli ürünleri satın almanın tek yolu gibi görünüyor.

Dogecoin alımları için destek, Tesla'nın araba alımları için Bitcoin'i kabul etmeye başlamasından sadece aylar sonra geldi, sadece 49 gün sonra, Bitcoin madenciliği için fosil yakıtların kullanımıyla ilgili endişeleri öne sürerek uygulamayı durdurmak için. Elon Musk yaptığı açıklamada, "Kripto para birimi pek çok düzeyde iyi bir fikir ve umut verici bir geleceği olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevreye büyük bir maliyeti olamaz," dedi.

S3XY Kupa, 150 doge için mevcut. Ekran Görüntüsü: Tesla.com

TRG Datacenters'ın araştırmasına göre, Dogecoin şu anda işlem başına Bitcoin ile aynı miktarda enerji tüketmiyor. Ancak dijital para ekonomisti Alex de Vries'in Mayıs ayında açıkladığı gibi, Dogecoin hala enerji yoğun bir iş kanıtı kripto para birimidir. İşlem başına daha küçük enerji kullanımı, büyük ölçüde şu anda Bitcoin'den daha az değerli bir varlık olduğu için.

Kendi adına Musk, Mayıs ayında "sistem işlem verimliliğini artırmak" için Dogecoin geliştiricileriyle birlikte çalıştığını söyledi. Doge memesine dayalı bir şaka olarak hayata başlayan kripto para birimine verdiği destekten çekinmiyor. Musk, Ekim ayında CNBC'ye verdiği demeçte, "Tesla'daki üretim hatlarında veya SpaceX'in kendi Doge'sinde roket inşa eden birçok insanla konuştum" dedi. “Onlar finansal uzmanlar veya Silikon Vadisi teknoloji uzmanları değiller. Bu yüzden Doge'u desteklemeye karar verdim, insanların kripto parası gibi geldi.”

Elon Musk'ın diğer girişimlerinden biri olan SpaceX, Mayıs ayında Dogecoin'de ödeme kabul etmeye başladı ve gelecek yıl DOGE-1 adlı bir uydu göndermeyi planlıyor. Ay'a.