Sony WH-1000XM5 incelemesi: yeni tasarım, yeni ses, yeni fiyat | Tuzla Haber

Sony'nin yeni WH-1000XM5 gürültü önleyici kulaklıkları, şirketin bugüne kadarki en gelişmiş kulaklığıdır - ancak aynı zamanda 400 dolarla en pahalısıdır. O paraya yeni bir tasarım, yükseltilmiş ses ve hatta daha iyi ANC elde edersiniz.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-05-2022 22:01   Güncelleme : 14-05-2022 22:01
Sony WH-1000XM5 incelemesi: yeni tasarım, yeni ses, yeni fiyat | Tuzla Haber

Sony'nin yepyeni bir amiral gemisi gürültü önleyici kulaklık seti var: WH-1000XM5. Ve daha önce Sony'nin korkunç ürün adlarını övdüğümüz kadarıyla, en azından 1000X serisiyle insanların bunu anladığını düşünüyorum: bunlar her zaman satın alabileceğiniz en iyi gürültü önleyici kulaklıklar arasında olmuştur. Sony yıllardır Bose ve daha yakın zamanda Apple ile sık uçan yolcuları, taşıtları, evden çalışanlar ve gürültü iptali olmadan gidemeyen herkesi kazanmak için mücadele ediyor. Daha fazla iş hibrit bir çalışma modeline geçtikçe, gürültü önleyici kulaklıklar hem gerçek ofiste hem de ev ofisinizde huzur ve sessizlik için yalnızca daha önemli hale geldi.

1000XM5'ler yeni bir tasarıma, daha temiz bir sese ve eskisinden daha iyi ANC'ye sahiptir. Ama aslında yeni bir şey yapmıyorlar. Şu anda 399 dolar olarak fiyatlandırılıyorlar, ayrıca Sony'nin dizide tuttuğu M4'lerden 50 dolar daha pahalılar. Yükseltmeye değer mi? Potansiyel olarak, ancak tam olarak bir smaç değil.

Sony WH-1000XM5 incelememiz

Verge Skor 10 üzerinden 8

İyi Şeyler

Daha da iyi aktif gürültü iptali Daha Fazla dengeli, daha sıkı ses Çok iyileştirilmiş sesli arama kalitesi

Kötü Şeyler

Tasarım 400 ABD Doları karşılığında çok esnek 1000XM4 üzerinde önemli yeni özellikler yok Hacimli, garip taşıma çantası Best Buy'dan 399,99 ABD Dolarına Sony'den 399,99 ABD Dolarına satın alın

Sony, birkaç yıldan beri ilk kez kulaklıkların tüm tasarımını elden geçirdi.

Kafa bandı biraz daha incedir ve kulak kapaklarını her iki tarafta tutan kollar yerine, merkezden aşağı doğru uzanan tek bir sap vardır. Bose'un Noise Cancelling Headphones 700 veya Apple'ın AirPods Max'i gibi Sony'nin bazı rakiplerine bakarsanız, Sony'nin nereden ilham aldığını görebilirsiniz.

Bu stil, daha az belirgin dikiş vb. ile daha zarif ve daha temiz görünüyor. Önceki modelde USB-C bağlantı noktalarına benzeyen mikrofon girişleri artık yok, artık kulaklığın çevresine yerleştirilmiş ve rüzgar sesini azaltmaya yardımcı olmak için daha derine yerleştirilmiş. Kulak yastıkları biraz daha geniş ve daha fazla hafızalı köpük-y, bu da genel konforun artmasını sağlıyor. Yenilenen tasarımıyla bile, M5'ler 250 gram ağırlığındadır, bu da 254 gramlık M4'lerle hemen hemen aynı. Sony bunları siyah veya kirli beyaz olarak sunmaya devam ediyor ve ikincisi siyah modelden daha iyi parmak yağlarını ve lekeleri gizleyen ince dokulu bir yüzeye sahip.

Kulaklıklar siyah veya kirli beyaz renkte gelir.1000XM4'lerin cırcırlı kulak kapağı sürgülerinde en azından bir miktar görünür metal vardı, ancak 1000XM5'lerde görebileceğiniz veya dokunabileceğiniz her şey plastik. Dayanıklılık konusunda endişelenmezdim: Bu kulaklıkları cehennemden çıkardım ve mükemmel bir şekilde tuttular. Daha çok uyum ve bitiş ile ilgili. 400 $ için, AirPods Max ile değiştirilmesi daha kolay olan bazı güzel malzemeleri veya kulak yastıklarını takdir ederdim. Sennheiser Momentum 3'lerim, fiyatlarına uygun hissettiren daha etkileyici bir yapı kalitesine sahip. Bununla birlikte, diğer yönde de çok ileri gitmek mümkün. AirPods Max'in çok ağır olduğunu ve Sony'nin cömert bir tasarımın üzerinde genişletilmiş konfora açıkça öncelik verdiğini iyi bir şekilde belirtebilirsiniz. Yeni kulaklıklar, Sony'nin önceki modellerinde olduğu gibi katlanamıyor.

Kulaklıklar eskisi gibi dönmeye devam ediyor. Ancak Sony'nin yeni kulaklıklarının artık yapamadığı bir şey katlanmak. Bu, 1000XM5'lerle ilgili en büyük hayal kırıklıklarımdan biri.

Ve sonuç olarak, bu dava öncekinden önemli ölçüde daha büyük. 1000XM4 kasayı çantama atmak kolay, ancak 1000XM5'ler normal bölmeye sığmıyor, bu yüzden onları çantanın ana kısmına beceriksizce koymak zorunda kaldım. Çantayı her zaman evde bırakabilirsiniz, ancak daha sonra çantanızda kulaklıklara doğru ittirerek başka neler olabileceğine dikkat etmelisiniz. Kasa öncekinden çok daha büyük. Çantamda istediğimden daha fazla yer kaplıyor.

Kulaklık olmadan katlanabilir olsa da bu çanta çok hantal ve bence Sony daha iyisini yapabilirdi. Bose'un katlanamayan 700 Noise Cancelling Headphones Headphones 700 için kasası daha küçüktür ve alandan verimli bir şekilde yararlanır.

Ama en azından işlevsel bir durum – merhaba Apple – USB-C ve aux kabloları için depolama alanı. Sony artık kutuda çift uçlu bir havayolu adaptörü içermiyor. Bu bana 400 dolar için cimri geliyor, ama olan bu.

SONY WH-1000XM5 ÖZELLİKLERİ

Bluetooth sürümü: 5.2 Aktif gürültü iptali: evet Ortam modu: evet Çok noktalı: evet Pil ömrü: 30 saat (ANC açık), 40 saat (ANC kapalı) Yeniden şarj etme süresi : yakl. USB-C üzerinden 3,5 saat Bluetooth codec bileşenleri: LDAC, AAC, SBC Ekstra özellikler: Speak to Chat, 360 Reality Audio, DSEE Extreme, Spotify Tap, Amazon Alexa, Google Assistant Uygulaması: Android ve iOS için Sony Headphones Connect

Şu gibi 1000XM5'lerin sesi nasıl, beklediğimden daha büyük değişiklikler var. Sony, bu yeni kulaklıklarda 1000XM4'lerdeki 40 milimetrelik sürücülerden 30 milimetrelik sürücülere geçiş yaptı. Sürücü boyutu her şey değildir, ancak son zamanlarda bir çift Sony kulaklığın öncekilerden bu kadar farklı ses çıkardığını düşünemiyorum. 1000XM5'ler daha sıkı, daha ayrıntılı ve 1000XM4'lerin bazen çamurlu baslarını temizliyor. Sony sözcüsü Chloe Canta The Verge'e verdiği demeçte, "Hafif ve sağlam bir kubbeye sahip yeni 30 mm sürücü birimi, daha doğal ses kalitesi için yüksek frekans hassasiyetini artıran karbon fiber kompozit malzeme kullanıyor" dedi.

Daha doğal, evet , ama aynı zamanda onlara daha az ilgileri var.

Her iki kulaklıkta da aynı şarkılarla doğrudan karşılaştırmalar yaptım ve çoğu durumda M5'ler kazandı. Fark edilir şekilde daha rafine, ayrıntılı ve ferahtırlar. Ancak bazı durumlarda, özellikle tiz hip-hop veya EDM parçalarını dinlerken M4'lere yöneldim. Yeni bir tasarımla 1000XM5'ler daha şık ve daha modern görünüyor.

Kaçınılmaz olarak 1000XM4'lerin daha enerjik sesini tercih eden insanlar olacak. Ve belki de kısmen Sony'nin onları etrafta tutmasının nedeni budur; aksi halde birbirine çok benzeyen iki kulaklık satmak pek mantıklı olmaz. Bu kulaklıkların sesini birbirine yaklaştırmak için Android veya iOS'ta Sony'nin Headphones Connect uygulamasındaki EQ kontrollerini kullanabilirsiniz, ancak yapılacak en iyi şey, mümkünse ikisini de kendiniz denemektir. İstediğiniz tüm frekans eğrisi çizelgelerine bakabilirsiniz, ancak bu şeyler temelde özneldir.

Sony, yeni kulaklıklar için aynı QN1 gürültü engelleme işlemcisini kullandı, ancak şimdi ANC'yi daha da fazla çevirmek için ikinci bir işlemciye eklendi.

Bu benim deneyimimde doğruydu. Meşgul bir kafedeyseniz dünyayı tamamen susturmak hala yeterli değil, ancak zaten harika olan gürültü iptali üzerinde bir gelişme.

Unutulmaması gereken küçük bir donanım noktası: Sony'nin daha önce kulaklıklarda ANC'yi hava basıncı ve uyum - saç modeli, gözlük takıyor olmanız vb. gibi faktörlere göre ayarlayacak bir "optimize et" düğmesi vardı. düğmesi gitti ve Sony, aynı optimizasyonun arka planda otomatik olarak gerçekleştiğini söylüyor. Düğmeyi biraz özlüyorum; sadece birkaç saniye süren eğlenceli bir numaraydı, ancak Sony'nin neden basitlik uğruna onu terk ettiğini anlayabiliyorum.

1000XM5'ler Bose'un Gürültü Engelleme gibi rakiplerin peşine düşer 700 kulaklık ve Apple'ın AirPods Max.

Sesli aramalara gelince, Sony iflas edecek. 1000XM5'lerde toplam sekiz mikrofon bulunur ve bunlardan dördü ses için kullanılır. Bunu, aramalarda gürültüyü azaltmak için AI algoritması iyileştirmeleriyle birlikte ekleyin ve M5'ler, bu departmandaki M4'lere göre gözle görülür bir yükseltme sağlar.

Gürültülü bir ortamdaysanız işler biraz zorlaşıyor, ancak tüm kulaklıklar bu senaryoda zorlanıyor ve Sony'ler sesimi aramalarda ve Zoom sohbetlerinde anlaşılır tutmayı başardı.

DEVAM ETMEYİ KABUL EDERİZ: SONY WH-1000XM5

Artık her akıllı cihaz, onu kullanmadan önce bir dizi hüküm ve koşulu kabul etmenizi gerektirir - kimsenin okumadığı sözleşmeler. Bu anlaşmaların her birini tek tek okuyup analiz etmemiz mümkün değil. Ancak, cihazları incelemek için tam olarak kaç kez "kabul et" düğmesine basmanız gerektiğini saymaya başladık, çünkü bunlar çoğu kişinin okumadığı ve kesinlikle pazarlık yapamayacağı sözleşmelerdir.

Her kulaklık gibi, Sony'nin WH-1000XM5'ini Bluetooth üzerinden herhangi bir sözleşmeye tıklamadan kullanabilirsiniz. Ancak, kulaklığın ayarlarını, EQ'sunu ve diğer özelliklerini özelleştirmek için gerekli olan Headphones Connect uygulamasını kullanmak istiyorsanız, şunları kabul ediyorsunuz:

Sony'nin son kullanıcı lisans sözleşmesi Sony'nin gizlilik politikası

Siz Ayrıca Sony'nin, şirketin ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirme amaçlı olduğunu söylediği Headphones Connect uygulamasını kullanımınızdan veri toplamasına izin vermeyi tercih edebilirsiniz.

Birlikte, isteğe bağlı üç sözleşme alırsınız.

1000XM5'ler, Sony'nin daha yüksek kaliteli kablosuz ses için codec bileşeni olan LDAC'yi desteklemeye devam ediyor.

Bu yalnızca Android için geçerlidir, unutmayın; iPhone sahipleri hala düşük bit hızlı AAC codec bileşeniyle sınırlıdır. Bu kulaklıklar aynı zamanda çok noktayı da destekler, yani aynı anda iki cihaza bağlanabilirsiniz. Ancak ne yazık ki, Sony hala bir gelişmiş özelliği veya diğerini seçmenizi sağlıyor: LDAC'yi veya çoklu noktayı etkinleştirebilirsiniz, ancak ikisini aynı anda etkinleştiremezsiniz. 1000XM4'ler aynı kısıtlamaya sahipti, bu da bana Bluetooth bant genişliğine düşebileceğini düşündürüyor. Kulak yastıkları biraz daha geniş ve ferah. Kontroller ve düğmeler büyük ölçüde değişmeden kalır.

1000XM5'lerle ilgili bazı temel bilgiler değişmedi. Sağ kulaklığın üzerindeki dokunma ve kaydırma hareketleriyle onları kontrol ediyorsunuz. Müziğinizi kısa süreliğine kısmak ve dış dünyayı harekete geçirmek için elinizi sağ kulaklığın üzerinde tutmak gibi eski Sony özellikleri hala mevcuttur.

Müziğinizi otomatik olarak duraklatmak için sol kulak kapağını da kaldırabilirsiniz (veya kulaklığı tamamen çıkarabilirsiniz). Gürültü engelleme kullanıyorsanız, pil ömrü öncekiyle aynı 30 saattir. Tüm ekstra özellikleri kapatırsanız, bunun çok ötesine geçebilirsiniz.

Şimdi, kaçırılan bazı fırsatlardan bahsetmek istiyorum: Sony'nin bu sefer ekleyebileceğini umduğum ama hala ekleyemediği şeyler. t. İlk olarak, bu pahalı kulaklıkların PlayStation 5 ile kablosuz olarak çalışamaması saçmalık oluyor. Her ikisi de birinci sınıf Sony ürünleridir, ancak yine de PS5 denetleyicisine bir kabloyla bağlamanız gerekir. İkincisi, bir dizi başka kulaklık ses için de kullanmanıza izin verdiğinde, USB-C bağlantı noktası hala yalnızca şarj içindir. Ve son olarak, 1000XM5'ler uzaktan suya veya tere karşı dayanıklı değiller: Kutuda, onları ıslanmamaya teşvik eden küçük bir kağıt var. Bunların fitness kulaklıkları olduğu izleniminde değilim, ancak 2022 yılında bazı ilerlemeler ve elementlere karşı direnç görmek harika olurdu. Belki bu noktalardan birkaçı, 1000XM6'lar başka bir iki modelde ortaya çıktığında ele alınacaktır. yıllar.

Sony'nin WH-1000XM5'i (solda) önceki nesil WH- ile karşılaştırıldığında 1000XM4 (sağda).Halihazırda sınıfının en iyisi olan gürültü önleme özelliği daha da artırıldı. Bu kulaklıklar daha net ve daha doğal geliyor, ancak aynı zamanda bölücü olabilecek şekilde öncekilerden çok farklı.

Bir çift 1000XM4'ünüz varsa ve bunlardan memnunsanız, tükenmek ve yükseltmek için hiçbir neden yoktur. Bu kulaklıklar, bunların yapabileceği her şeyi yapabilir. Ancak, daha eski bir çift Sony kutusu kullanıyorsanız - diyelim ki 1000XM2'ler veya M3'ler ve piliniz tükenmeye başlıyorsa, bunlar çok daha iyi bir satın almadır. Çoklu nokta elde ediyorsunuz ve Sony'nin şimdiye kadar elde ettiği en iyi ANC.

Fiyatın artmasından hoşlanmıyorum ve vaka bir kayıp. Bu nedenlerden dolayı, M4'lerle kendi yan yana karşılaştırmalarınızı yapmalı ve potansiyel olarak biraz tasarruf etmelisiniz. Görünüşe göre Sony, 1000XM5'lerin olmasını istediği şeyle karıştı: 1000XM4'ler ile AirPods Max gibi lüks kulaklıklar arasında garip bir yarım adım. Onlarla ilgili önemli bir yeni özellik veya büyük bir başlık yok. Ama yine de gürültü önleyici kulaklıklar çok iyi.

Fotoğraf: Chris Welch / The Verge

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber