Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 04:18   Güncelleme : 14-01-2022 04:18
Abone ol

Şirketin COVID'e robotik İK yanıtıyla mücadele eden Amazon çalışanları hakkındaki bu hikayeyi okuyun | Tuzla Haber

NBC News, Amazon'un COVID ile başa çıkma sistemlerinin ayak uydurmak için nasıl mücadele ettiği hakkında harika bir rapor hazırladı. Bütün gün bir insanla konuşmaya çalışmaktan bahseden birkaç işçiden bahsediyor.

Şirketin COVID'e robotik İK yanıtıyla mücadele eden Amazon çalışanları hakkındaki bu hikayeyi okuyun | Tuzla Haber

NBC News, şirket geçen yaz yerinde testleri durdurduktan sonra Amazon çalışanlarının COVID testi yaptırmaya çalışırken karşılaştıkları zorluklar ve sonuçlarını bildirirken veya hastalıkla ilgili sorunlarla uğraşırken karşılaşabilecekleri İK bataklığı hakkında harika bir rapor yayınladı. PTO. Amazon'un politikalarını ve sistemlerini incelediği ve etkiledikleri çalışanlara bir ses verdiği için hikaye okumaya değer.

Raporun yazarı, COVID için test yaptırmaya çalışırken çığır açan vakalar ve beklenmedik maliyetlerle karşı karşıya kalan, aşırı yüklenmiş ve gezinmesi zor bir sağlık sistemiyle mücadele eden işçilerle konuştu. Bir çalışan, "Bize ücretsiz COVID testi getirmelerini gerçekten isterdim," diyor.

Bir çalışan, Amazon'un sistemlerinin "insan kaynaklarından insanı çıkardığını" söylüyor

Hikaye, aynı zamanda, aşağıdaki durumlarda karşılaşabilecekleri sorunları da gösteriyor. pozitif test ederler veya semptomlar geliştirmeye başlarlar. Güncellenmiş bir Amazon politikasına göre, Amazon çalışanlarının, pozitif bir test veya maruziyetten sonra 40 saatlik ücretli izin almaları gerekiyor. Ancak NBC'ye konuşanların çoğu, izin almaya çalışırken zorluklarla veya hatalarla karşılaştıklarını bildirdi. Bir işçi, şirketin "self servis türündeki İK sisteminin" "insan kaynaklarından insanı bir şekilde çıkarmak için" tasarlandığını söyledi. Bu sistem geçmişte çalışanlara düşük ücret vermekten yanlışlıkla onları işten çıkarmaya kadar her şey için eleştirildi.

Ancak sistem robotikse, çökmüş gibi görünüyor — işçiler NBC News'e bunu yapmanın neredeyse imkansız olduğunu söylediler. Testleri pozitif çıkarsa yardım alın ve sistemlerin uygunsuz şekilde ücretli izin kullandığını belirten sistemlerden bahsetti.

Gerçek bir insanla iletişim kurmaya çalışmak çok daha iyi değil. Raporda alıntılanan bir çalışan, şirketin telefon hatlarının nasıl tıkandığını anlattı: "Ne kadar uğraşsam da canlı bir kişiye ulaşamadım." Yakın iş arkadaşlarından birinin COVID olduğunu öğrendikten sonra nasıl test edilmesi gerektiği hakkında birisiyle şahsen konuştu. Amazon'un COVID-19 yardım hattında çalışan bir müteahhit, NBC News'e bir noktada 1.700 çağrının beklemede olduğunu söyledi.

Şirket, NBC'ye izin sorunlarıyla ilgili raporları incelediğini ve çalışanların aşı olmalarına yardımcı olmak için teşvikler ve etkinlikler sunduğunu söyledi.

Amazon'un devasa işgücünün sağlığını nasıl yönettiğinin destanıyla ilgileniyorsanız, rapor kesinlikle okumaya değer. Amazon'un bazı durumlarda çalışan protestolarına ve yasal baskıya yol açan işyeri koruma politikalarının sonuçları hakkında harika bir fikir veriyor. Özellikle Amazon ile ilgilenmiyor olsanız bile, bu sistemlerle uğraşmak zorunda kalan çalışanların sözlerini okumak ve aynı zamanda Amazon'un paketlerinin hareket etmeye devam etmesini sağlamaktan muhtemelen bir şeyler elde edeceksiniz.