Senatörler, Apple ve Google'dan kürtaj arayanları hedefleyen veri toplamayı yasaklamasını istedi | Engadget

Massachusetts'ten Ed Markey liderliğindeki bir grup ABD'li senatör, Apple ve Google'ı, geliştiricilerin kürtaj isteyen kadınları tehdit edecek veri toplamasını yasaklayan yeni uygulama mağazası politikaları uygulamaya çağırıyor.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 29-05-2022 15:39   Güncelleme : 29-05-2022 15:39
Senatörler, Apple ve Google'dan kürtaj arayanları hedefleyen veri toplamayı yasaklamasını istedi | Engadget

Massachusetts'ten Ed Markey liderliğindeki bir grup ABD'li senatör, Apple ve Google'ı, geliştiricilerin kürtaj yaptırmak isteyen kadınları tehdit edecek veriler toplamasını yasaklayan yeni uygulama mağazası politikaları uygulamaya çağırıyor. Grup, her iki şirketin CEO'larına gönderilen ayrı mektuplarda, iki teknoloji devinin, kararlarında kendilerini hedef alacak gruplar arasından seçim yapma hakkını kullanan bireyleri korumak için "gerekli" davranması gerektiğini söyledi.

"Bundan sonra Yüksek Mahkeme'nin Roe v. Wade'i bozan görüş taslağının sızdırılması nedeniyle, kürtaj karşıtı savcıların ve diğer aktörlerin konum, çevrimiçi etkinlik, sağlık ve biyometri ile ilgili veriler dahil olmak üzere kişisel bilgilere tehdit oluşturacak şekillerde erişmeye ve bunlardan yararlanmaya çalışacaklarından endişe duyuyoruz. Google CEO'su Sundar Pichai'ye hitaben yazılan mektupta, seçme hakkını kullananların esenliği," diyor.

Veri simsarlarına kullanıcı bilgilerini satan çevrimiçi platformların yaygınlığına işaret eden grup, kürtaj savcılarını ve " hatta kanunsuzlar” bu uygulamaları kürtaj yaptırmak isteyen veya onları geçmişe dönük taciz eden kadınları korkutmak için kullanabilirdi.

Massachusetts'ten Elizabeth Warren ve Vermont'tan Bernie Sanders da mektubu imzaladı. rs. Mektuplar, haftanın başlarında gelen ve Google'ı aynı endişelerin çoğuyla konum verileri toplamayı durdurmaya çağıran Kongre Demokratlarından ayrı bir çağrıyı takip ediyor. Kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere çeşitli grupların uygulama verilerini silah haline getirebileceği fikri hayali bir tehdit değil. Georgetown Law'ın Gizlilik ve Teknoloji Merkezi'nin yakın tarihli bir raporu, Göçmenlik ve Gümrük Muhafazasının neredeyse tüm ABD sakinleri hakkında bilgi içeren bir toplu gözetim sistemi kurduğunu ve bunu kısmen özel şirketlerden veri satın alarak yaptığını ortaya koydu. Senatörler, Pichai ve Tim Cook'tan mektuplara 17 Haziran'a kadar yanıt vermelerini istedi.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber