Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 19:22   Güncelleme : 14-01-2022 19:22
Abone ol

Rusya'nın FSB'si, ABD'nin talebi üzerine REvil hacker grubunu devirdiğini söyledi | Tuzla Haber

Rusya'nın güvenlik servisi FSB, ABD şirketlerine yönelik fidye yazılımı saldırılarıyla bağlantılı olan REvil hack grubunun üyelerini tutukladığını iddia etti.

Rusya'nın FSB'si, ABD'nin talebi üzerine REvil hacker grubunu devirdiğini söyledi | Tuzla Haber

FSB Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın iç güvenlik servisi FSB'nin ABD hükümetinin talebi üzerine REvil hack grubunun çok sayıda üyesini tutukladığını söyledi. Rus ve ABD teşkilatları arasında alışılmadık derecede bir işbirliğine işaret eden bu hareket, Rusya'nın Ukrayna sınırında giderek artan saldırgan askeri faaliyeti ve ABD silahlı çatışmayı önlemeye çalışırken gergin diplomasi arasında gerçekleşti.

Ukrayna sınırında. Rus Interfax haber ajansı, FSB'nin grubun 14 üyesine düzenlenen bir baskında 426 milyon ruble (5,6 milyon dolar), 600 bin dolardan fazla kripto para birimi ve 20 lüks arabaya el koyduğunu iddia etti. FSB, Interfax'a ABD makamlarının talebi üzerine hareket ettiğini ve operasyonun sonuçları hakkında onları bilgilendirdiğini söyledi. FSB, operasyonun REvil'i bir varlık olarak etkin bir şekilde ortadan kaldırdığını söyledi.

Biden yönetimi uzun zamandır Rusya'yı ülke içinde faaliyet gösteren fidye yazılımı çetelerini çökertmek için daha fazlasını yapmaya çağırdı, ancak şimdiye kadar sınırlı bir başarı elde etti. Analistler, Rus gruplarını, genellikle yerel kolluk kuvvetlerinin müdahalesi olmaksızın, Avrupa ve ABD'deki kapsamlı fidye yazılımı operasyonlarına bağladılar. Herhangi bir iade anlaşması olmadığı için, Rus hükümeti, yerel hedeflere saldırmamaları koşuluyla siber suçluları barındırmakla suçlanıyor.

FBI'ın onu kapatan saldırıyla ilişkilendirmesinin ardından ABD ajansları, REvil arayışını yoğunlaştırdı. Mayıs 2021'de Colonial Pipeline. REvil, yine Mayıs 2021'de et tedarikçisi JBS'ye karşı, şirketin ABD genelindeki et işleme tesislerini kapatan bir siber saldırının da arkasındaydı.

REvil'in bir üyesi olduğu iddia edilen kişi tarafından tutuklandı. Polonya makamları ABD tarafından suçlandıktan sonra Kasım 2021'de. Reuters'te yer alan habere göre, davaya yakın bir kaynak, FSB'nin son tutuklamaların ardından Rus vatandaşlığına sahip REvil grubu üyelerini ABD'ye teslim etmeyeceğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı yanıt vermedi. yayınlandığı zamana kadar bir yorum talebine.

REvil'e yönelik operasyon haberi, Ukrayna hükümetinin büyük bir siber saldırıya uğradığı gün gelir. Cuma sabahı birçok hükümet web sitesi devre dışı bırakıldı ve hem Ukrayna hükümeti hem de AB sözcüleri Rusya'yı işaret etti.

ABD, Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetleri konusunda Rusya ile müzakereye devam ederken, FSB'nin Wilson Center'ın küresel bir üyesi ve Rusya meselelerinde uzman olan Nina Jankowicz, eylemlerin görüşmelerle bağlantılı bir teklif olabileceğini söyledi.

"FSB'nin REvil'i kaldırması, Rusya'nın ABD'ye bir kemik atmaya çalışması olabilir. Jankowicz, "Ukrayna sınırında bu hafta tırmanan gerilimlerle ilgili müzakerelerden sonra" dedi. "Ancak lastiğin yola çıkması pek bir şey ifade etmiyor - Rusya'nın sınırda hala 100.000'den fazla askeri var ve bu sabah, Ukrayna hükümeti büyük bir siber saldırı yaşadı."

Ukrayna siber saldırısı henüz geçmediyse de Jankowicz, Rusya'ya atfedilen operasyon biçiminin 2008'de Gürcistan'daki çatışma öncesinde gerçekleştirilen saldırılara ve 2014'te Kırım yarımadasının ilhakına benzer olduğunu söyledi.