Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 13:20   Güncelleme : 14-01-2022 13:20
Abone ol

Rusya ile gerilim tırmanırken, 'büyük siber saldırı' Ukrayna hükümetinin web sitelerini vurdu | Tuzla Haber

Bilgisayar korsanları Cuma günü bir dizi Ukrayna hükümetinin web sitesine saldırdı ve kullanıcıları "korkup daha kötüsünü beklemeleri" konusunda uyardı. Saldırı için herhangi bir suçlama atfedilmedi, ancak yetkili Rusların sorumlu olabileceğini öne sürüyor.

Rusya ile gerilim tırmanırken, 'büyük siber saldırı' Ukrayna hükümetinin web sitelerini vurdu | Tuzla Haber

Bilgisayar korsanları Cuma günü bir dizi Ukrayna hükümetinin web sitesine saldırdı, siteleri geçici olarak devre dışı bıraktı ve okuyucuları "korkup daha kötüsünü beklemeleri" konusunda uyaran mesajlar bıraktı.

Ukrayna dışişleri bakanlığı sözcüsü, Bloomberg ve Sky News'in raporlarına göre olayı "büyük bir siber saldırı" olarak nitelendirdi, ancak sitelerdeki hiçbir içeriğin değiştirilmediğini ve hiçbir kişisel verinin değiştirilmediğini kaydetti. sızdırılmış.

Hükümetin kabinesine, güvenlik ve savunma konseylerine ve eğitim bakanlığına ait web siteleri, etkilenenler arasındaydı. Sözcü, "Uzmanlarımız zaten BT sistemlerinin çalışmasını geri yüklemek için çalışıyor ve siber polis bir soruşturma başlattı" dedi.

Rus birlikleri haftalardır Ukrayna sınırında toplanıyor

Görünüşe göre yüzeysel olmalarına rağmen, bölgede artan gerilim göz önüne alındığında saldırılar önemli. Tahmini 100.000 Rus askeri şu anda Ukrayna sınırlarında toplanıyor ve Batılı istihbarat teşkilatları tam kapsamlı bir istilanın yakın olabileceği konusunda uyarıyor. Rus birlikleri ve Rus destekli isyancılar, Kırım yarımadası ve Donbas bölgesinin bazı bölümleri de dahil olmak üzere 2014'ten beri ülkenin bazı bölgelerini işgal ediyor.

Bugünkü siber saldırıların net bir suçlusu olmasa da, yetkililer şimdiden Rusya'nın sorumlu olabilir. Ukrayna hükümet sözcüsü Sky News'e verdiği demeçte, "Sonuç çıkarmak için çok erken, ancak Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik uzun süredir devam eden saldırıları var" dedi. AB'nin dışişleri başkanı Josep Borrell bu sabah gazetecilere verdiği demeçte, "sorumlunun kim olduğuna dair hiçbir kanıtı olmadığını", ancak "arkasında kimin olduğunu tahmin edebiliyoruz" dedi.

Rusya daha önce bir başlangıç ​​olarak siber saldırılar düzenlemişti. 2008 Gürcistan işgali sırasında olduğu gibi, kara savaşına. Rus birliklerinin ülkeye girmesinden haftalar önce - bugün hâlâ elinde tuttuğu iki ayrılıkçı bölgenin, Abhazya ve Güney Osetya'nın kontrolünü ele geçiriyor - Gürcistan hükümet sitelerini ve web altyapısını hedef almak için siber saldırılar kullanıldı. Benzer saldırılar 2014'te Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesi sırasında arttı. Bu gibi durumlarda, saldırıların amacı, kritik hizmetleri devre dışı bırakmak olduğu kadar kafa karışıklığı yaratmak da olabilir.

Ukrayna hükümetine yönelik saldırıların bir parçası olarak Web sitelerinde bu hafta mesajlar üç dilde yayınlandı: Ukraynaca, Lehçe ve Rusça. "Ukrayna! Tüm kişisel verileriniz genel ağa yüklendi. Bilgisayardaki tüm veriler yok edildi, geri yüklenmesi mümkün değil” mesajı okunuyor. “Seninle ilgili tüm bilgiler halka açıldı, kork ve en kötüsünü bekle. Bu sizin geçmişiniz, bugününüz ve geleceğiniz için.”

Sky News'a göre AB, saldırılara yanıt vermek için acil toplantı çağrısı yaptı.