Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 09:10   Güncelleme : 12-10-2021 09:10
Abone ol

Pulitzer Ödülleri Nedir?

Pulitzer Ödülleri, gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında başarılı kişilerle kuruluşlara verilen dünya çapında prestije sahip ödüllerdir. Pulitzer

Pulitzer Ödülleri Nedir?

Pulitzer Ödülleri, gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında başarılı kişilerle kuruluşlara verilen dünya çapında prestije sahip ödüllerdir. Pulitzer Ödülleri 1917 yılından beri verilmektedir. Ödül adını Joseph Pulitzer’den almaktadır. Joseph Pulitzer, Macaristan‘da doğmuş ve 17 yaşındayken A.B.D.’ye göç etmiştir. Joseph Pulitzer, çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, gazeteciliğe başlamış ve St. Louis Post adlı gazeteyi satın almıştır. Gazeteciliği bir […]

Pulitzer Ödülleri Nedir?Pulitzer Ödülleri, gazetecilik, edebiyat ve müzik alanlarında başarılı kişilerle kuruluşlara verilen dünya çapında prestije sahip ödüllerdir. Pulitzer Ödülleri 1917 yılından beri verilmektedir. Ödül adını Joseph Pulitzer’den almaktadır. Joseph Pulitzer, Macaristan‘da doğmuş ve 17 yaşındayken A.B.D.’ye göç etmiştir. Joseph Pulitzer, çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, gazeteciliğe başlamış ve St. Louis Post adlı gazeteyi satın almıştır.

Joseph Pulitzer 1892 yılında, Colombia Üniversitesi’ne bir gazetecilik bölümü açılması için öneri yapmıştır. Bu tarihe kadar dünyada üniversitelerde gazetecilik bölümü kurulmamaktaydı. Üniversite rektörü öneriyi kabul etmemiştir. 1902 yılına gelindiğinde, Pulitzer Colombia Üniversitesi’nin yeni rektörüne aynı öneriyi tekrar yapmış ve bölümün kurulması karşılığında üniversiteye 2.000.000 dolar bağış yapmayı teklif etmiştir. Yeni rektör teklife sıcak bakmasına rağmen, bölüm Joseph Pulitzer öldükten sonra kurulabilmiştir. Joseph Pulitzer 1911 yılında vefat etmiş ve Colombia Üniversitesi’ne söz vermiş olduğu parayı miras olarak üniversiteye bırakmıştır. Bunun üzerine üniversite gazetecilik bölümünü açmıştır. 1917 yılından itibaren de Colombia Üniversitesi başta gazetecilik olmak üzere çeşitli alanlarda verilen Pulitzer Ödüllerini düzenlemektedir.
Pulitzer Ödülleri 1917 yılında ilk kez verildiğinde, gazetecilik alanında toplam 4 alt alanda ödül verilirken günümüzde ödülün gazetecilik kategorisinde toplam 15 alt alanda ödül verilmektedir. Yıllar içerisinde başlangıçta sadece gazetecilik amaçlanarak düzenlenen Pulitzer Ödüllerine yeni kategoriler de eklenmiştir.Pulitzer Ödülleri gazetecilik kategorisi altında yer alan Kamu Hizmeti ödülü hariç kişilere verilmektedir. Kamu Hizmeti ödülü ise, kuruluşlara verilmektedir. Kamu Hizmeti ödülü hariç diğer başlıklarda ödül kazanan kişilere 2017’den itibaren 15.000 dolar para ödülü verilmektedir (2017 öncesinde 10.000 dolar ödül verilmekteydi). Kamu Hizmeti Ödülü kazanan kuruluşlara ise altın madalya verilmektedir. Ödül sahipleri her yıl Nisan ayında açıklanmaktadır.

Pulitzer Ödülleri Nedir?Günümüzde Pulitzer Ödülleri 15 tanesi gazetecilik ana kategorisinde yer almak üzere toplam 21 kategoride verilmektedir. Ödüller verilirken, sadece 50 dolar olan adaylık ücretini yatıran ve ilgili kategoride yaptığı çalışmayı teslim eden adaylar değerlendirilmektedir. Gazetecilik haricindeki kategorilere başvurabilmek için A.B.D. vatandaşı olma şartı bulunmaktadır. Her yıl 102 jüri üyesi Pulitzer Ödül Kurulu tarafından seçilmekte ve ödüle başvuran adayların ürünlerini değerlendirmektedir.

Dolayısıyla değerlendirme esnasında iki aşamalı bir değerlendirme yapılmakta, başvuran tüm adaylar ve çalışmaları bir ön elemeye sokulup her bir kategori için kısa finalist listesi oluşturulmakta, sonrasında ise bu listeler içerisinden ödüle hak kazanan çalışma seçilmektedir. Ödülü aynı kişi birden fazla kez kazanabilmektedir, buna ilişkin bir kez ödül alan bir daha alamaz şeklinde bir kısıtlama mevcut değildir. Örneğin şiir alanında Robert Frost ödülü almaya 4 kere hak kazanmıştır.

Pulitzer Ödülleri Nedir?Gazeteciliğin Oscar’ları gibi düşünülebilecek olan Pulitzer Ödülüne yönelik zaman içerisinde bazı eleştiriler de getirilmiştir. Bunlardan ilki, ödülün ilk düzenlendiği yıllarda Chicago Tribune gazetesinden gelmiştir ve ödülün gazetecilik camiasının kendi içinde düzenlediği bir ödül olduğu için bir saygınlığı bulunmadığı yönünde olmuştur. Chicago Tribune gazetesi 1961 yılına kadar ödüllere katılmayı ret etmiştir. Ödüllere yönelik bir başka eleştiri ise, ödüllerin sadece liberal görüşe sahip gazetecilere verildiği yönündedir.

Bu eleştiriyi yöneltenler, 2010 yılından önceki 31 yıl boyunca ödülü sadece 5 kez muhafazakar görüşe sahip gazetecilerin kazanabildiğini belirtmektedir. Bütün bu eleştirilere rağmen Pulitzer Ödülleri gazetecilik alanında dünyadaki en saygın ödül olma özelliğini korumaktadır. .