Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 05:18   Güncelleme : 14-01-2022 05:18
Abone ol

PUBG'nin geliştiricisi Apple, Google ve kazançlı PUBG benzeri Free Fire geliştiricisine dava açıyor | Tuzla Haber

PUBG yapımcısı Krafton Pazartesi günü büyük bir dava açtı: Krafton'ın PUBG: Battlegrounds'ı kopyalamakla suçladığı iki mobil oyunun geliştiricisi Garena'ya ve bu oyunları uygulama mağazalarında dağıttığı için Apple ve Google'a dava açtı.

PUBG'nin geliştiricisi Apple, Google ve kazançlı PUBG benzeri Free Fire geliştiricisine dava açıyor | Tuzla Haber

PUBG yapımcısı Krafton Pazartesi günü büyük bir dava açtı: Popüler PC battle royale nişancı oyunu PUBG: Battlegrounds'ı kopyalamakla suçladığı iki mobil oyunun geliştiricisine dava açtı ve bu oyunları uygulamalarında dağıttıkları için Apple ve Google'a dava açtı mağazalar. Krafton, Google'ı söz konusu iki oyunun oynanışının yer aldığı YouTube videolarının yanı sıra "Battlegrounds'ın bariz bir şekilde ihlal eden canlı aksiyon dramatizasyonundan başka bir şey olmayan uzun metrajlı bir Çin filmi içeren çok sayıda gönderiye" ev sahipliği yapmakla bile suçluyor.

Krafton'ın sorun çıkardığı oyunlara geliştirici Garena tarafından sunulan Free Fire ve Free Fire Max adı verilir. Hem App Store'da hem de Google Play'de Garena Free Fire ve Garena Free Fire Max olarak görünüyorlar. Her ikisi de uygulama içi satın alımlarla ücretsiz olarak mevcuttur.

Krafton'a göre:

Free Fire ve Free Fire Max, Battlegrounds'ın çeşitli yönlerini hem tek tek hem de kombinasyon halinde kapsamlı bir şekilde kopyalar. Battlegrounds'ın telif hakkıyla korunan benzersiz oyun açılış “havadan indirme” özelliği, oyun yapısı ve oynanışı, silahların, zırhların ve benzersiz nesnelerin kombinasyonu ve seçimi, konumlar ve genel renk şemaları, malzemeler ve dokular dahil.

Resim: Krafton

Krafton, 21 Aralık'ta birkaç önlem aldığını iddia ediyor: Garena'dan “Free Fire ve Free Fire Max'i istismarını derhal durdurmasını” istedi, ancak Garena bunu reddetti; Apple ve Google'dan, her ikisi de her iki uygulama mağazasında da mevcut olan oyunların dağıtımını durdurmalarını istedi; ve YouTube'dan, Krafton'ın YouTube'un yapmadığını söylediği "Battlegrounds'ı açıkça ihlal eden unsurları ve ayrı olarak, hak ihlalinde bulunan uzun metrajlı filmi içeren" Free Fire ve Free Fire Max oyunlarını içeren videoları kaldırmasını istedi.

O filmi merak ediyorsanız:

Aşağıdaki güncelleme:< br/>
1. Yönetmenler, temelde bir PUBG filmi olmasına rağmen bunun bir PUBG filmi olmadığını söylediler.

2. Krafton, PUBG IP ile benzerlikler göz önüne alındığında dava açmayı düşündüklerini söyledi.

3. İngilizce altyazılı olarak buradan izleyebilirsiniz: https://t.co/lS1SfdTRhj https://t.co/pBdcsqZttn

— Daniel Ahmad (@ZhugeEX) 15 Ağustos 2021

Krafton Ayrıca Garena'nın 2017'de Singapur'da PUBG: Battlegrounds'ı "kopyalayan" bir oyun sattığını da belirtiyor. Bununla ilgili iddialar çözülürken, davaya göre herhangi bir lisans sözleşmesi kurulmamıştı.

Bu davadan önce Free Fire'ı duymadığımı itiraf edeceğim, ancak sonradan öğrendim ki oldukça kazançlı.

Sensor Tower'a göre, toplam dolar miktarı, PUBG Mobile'ın geçen yıl oyuncu harcamalarında kazandığı şaşırtıcı 2,9 milyar dolardan biraz daha az olsa da, PUBG Mobile'ın rakamları yıldan yıla sadece yüzde yedi arttı. Bu, Free Fire hızla yükselirken PUBG Mobile'ın büyümesinin yavaşladığını gösterebilir.

Başka bir analiz firması olan Appfigures ile de görüştük ve veriler farklı olsa da Free Fire'ın yetişmeye devam ettiğini öne sürdü. Appfigures'a göre PUBG Mobile, PUBG Mobile Lite ve PUBG Mobile'ın Çin ve Hindistan'a özel sürümleri geçen yıl toplam 639 milyon dolar gelir elde ederken, Free Fire 414 milyon dolar kazandı.

Apple ve Google yorum isteğine hemen yanıt vermedi. Garena'nın ana şirketi Sea'nin sözcüsü Jason Golz, The Verge'e "Krafton'ın iddialarının asılsız" olduğunu söylüyor.

.