Pixel by Pixel: Google, geleceğe nasıl odaklanmaya ve göndermeye çalışıyor? | Tuzla Haber

Google I/O geliştirici konferansında şirket, telefonlarının, saatlerinin ve yazılımlarının iyi ve birlikte çalışmasını sağlayarak ortam bilgi işlem vizyonuna yönelik adımlar attı.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-05-2022 22:07   Güncelleme : 14-05-2022 22:07
Pixel by Pixel: Google, geleceğe nasıl odaklanmaya ve göndermeye çalışıyor? | Tuzla Haber

Bu yılki Google I/O'nun hikayesi aslında üç yıl önce başladı.

I/O 2019'da Mountain View, California'daki Shoreline Oditoryumu'nda sahnede, Google'ın cihaz ve hizmetlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Rick Osterloh, bilişimin geleceği için yeni bir vizyon ortaya koydu. “Mobil çağda, akıllı telefonlar dünyayı değiştirdi” dedi. "Nerede olursanız olun güçlü bir bilgisayara sahip olmak çok faydalıdır." Ancak bunun ötesinde, bilgisayarınızın cebinizde hiç bir şey olmadığı, daha da iddialı bir dünyayı tanımladı. Her şey senin çevrendeydi. Her şeydi. "Cihazlarınız hizmetler ve yapay zeka ile birlikte çalışıyor, bu nedenle yardım istediğiniz yerde ve akıcı. Teknoloji, ihtiyacınız olmadığında arka planda kaybolur. Yani cihazlar sistemin merkezi değil, sizsiniz.” Son birkaç yıldır Amazon, Apple ve diğer şirketler arasında dolaşan bir konsepte atıfta bulunarak bu fikri "ortam bilişimi" olarak adlandırdı.

Ortam bilişimini yorumlamanın kolay yollarından biri de sesli asistanlar ve robotlardır. . Google Asistan'ı her şeye koyun, cihazlarınıza bağırın, bitti ve bitti. Ama bu sadece fikrin en başlangıcı. Google'ın hayal ettiği ortam bilgisayarı, daha çok bir koruyucu melek veya süper duyarlı bir Star Wars robotu gibidir.

Küçük (bir sonraki randevum ne zaman?) ve büyük (düğümü planlamama yardım et) ve sıradan (ışıkları kapat) ve hayatımı değiştiren (kalp krizi mi geçiriyorum?). Nerede, ne zaman ve nasıl olduğu önemli değil, sadece neyin ve nedenlerinin önemi var. Ortam bilgisayarı bir araç değildir - neredeyse bir varlıktır; bu, birbiriyle mükemmel şekilde bağlantılı milyonlarca şeyden oluşan, parçalarının toplamından daha büyük bir bütündür.

Bu, Google için bir sorundur. Şirket, merkezi olmayan ve hiyerarşik olmayan bir şirkettir ve bazen personeldeki her bir mühendise o hafta yaptıklarını göndermeleri için yeşil ışık verilmiş gibi görünebilir. Ve böylece, 2019'daki o günden bu yana, Google çoğunlukla Google'ın her zaman yaptığı şeyi yapmaya devam etti; bu, genellikle arkasında herhangi bir belirgin strateji veya plan olmaksızın, inanılmaz miktarda malzeme oluşturmaktır. Google'ın daha büyük bir vizyonu olmadığı için değil; Osterloh'un hayal ettiği, her şeyi kapsayan, mükemmel bağlantılı gelecek için gerekli olan bağlayıcı işi yapmak kimsenin ilgisini çekmiyor gibiydi. Google, bir ekosistem yerine harika şeylerle dolu bir depoya dönüşüyordu.

Ancak son birkaç yılda Google, bu zorluğun üstesinden gelebilmek için değişmeye başladı.

Şirket, dahili donanım ekibine diğer herhangi bir üretici gibi davranarak uzun süre Pixel ve Android arasında bir duvarı gururla korudu. Artık Google, Pixel'e mızrağın ucu gibi davranıyor: hem amiral gemisi bir cihaz hem de Google'ın özellikler oluşturabileceği ve ardından ekosistemin geri kalanıyla paylaşabileceği bir geliştirme platformu olması gerekiyordu.

"İşlerin nereye gideceğini gerçekten birlikte tasarlıyoruz," dedi Osterloh. "Bence bu, bilgisayarların nasıl değiştiği ve bilgi işlem modellerinin nasıl değiştiği ile ilgili bir tür." Her iki takım da çevreci bir geleceğin vizyonlarını paylaşıyor, dedi. "Ve bunun üzerinde birlikte çalışıyoruz."

Google, Pixel'e mızrağın ucu gibi davranıyor: hem bir amiral gemisi hem de bir geliştirme platformu olması gerekiyordu

Şirket çevresinde, bu ilgili ekipler ve ürünler, birbirine yaklaşmaya başlıyor. Google'ın özel Tensör işlemcileri gibi birleştirilmiş teknoloji ve konuşma tabanlı yapay zeka gibi ortak kavramlar üzerine inşa ediyorlar.

Sonuç olarak, Google I/O bu yıl alışılmadık bir şekilde... tutarlı hissediyor. Google, yalnızca iyi çalışmakla kalmayan, aynı zamanda birlikte iyi çalışan ürünler oluşturmaya çalışıyor - hatırlayabildiğimden daha fazla. Arama, hem kimin aradığını hem de gerçekte ne aradığını anlayan, çok duyusal, çok cihazlı bir teklif haline geliyor.

Telefonunuzun üzerinde yaptığınız şeylerle eşleşecek şekilde değişmesi için Android'i bağlam ve içerik açısından daha duyarlı hale getiriyor. Bir dizi katı komutları ezberlemeden bilgi alabilmeniz için doğal etkileşimleri vurguluyor. Tüm bunların her yerde çalışmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğu donanım ekosistemini ve buna uygun yazılımı inşa ediyor.

Şimdi çok net olalım: Google'ın işi daha yeni başlıyor. Yıllardır yakalayamadığı cihaz kategorilerinde pazar payı kazanması gerekiyor. Yeni ve eski cihazların içinde yeni deneyimler inşa etmesi gerekiyor. Cihazları ile Samsung gibi şirketlerin pazar lideri cihazları arasındaki Android parçalanmasını nasıl çözeceğini bulması gerekiyor ki bu en zor kısım olabilir. Ayrıca, düzenleyicileri rahatsız etmeden, arama reklamları işini bozmadan veya kullanıcıların gizliliğini ihlal etmeden, kullanıcıların hayatlarında daha fazla yer almalı ve onlardan daha fazla bilgi çıkarmalıdır. Ortam bilgisayarı hiçbir zaman kolay olmayacaktı ve Google, yıllar boyunca sayısız şekilde kendi çabalarını daha da zorlaştırdı.

Ancak en azından şirket, nihayet bir ortam bilgisayarının neye ihtiyaç duyduğunu anlamış görünüyor — ve neden “Asistanı var!” yeterli bir cevap değil - ve bunu halletmek için çalışmaya başlıyor.

Bir bilgisayar, birçok ekran

Osterloh ile bir masada oturduğumda G/Ç'den birkaç gün önce görüntülü görüşmeden sonra, Google'ın donanım bölümü hakkında şiirsel sözler söylemeye başladı ve sık sık çerçevenin dışına baktı.

haklıydım. "Bu Pixel 6," dedi mevcut cihazını tutarak. "Ve sonra, çok gizlenmiş bir durumda bir Pixel 6A'm var", bu sefer piyasaya sürülmemiş cihazı çevreleyen siyah bir kauçuk tuğla tutuyor. "Ve bende de kılık değiştirmiş bir Pixel 7 var." Osterloh, kendisine bağlı bir Pixel Watch ile bileğini de kaldırdı.

Konuştuğumuz gibi, Osterloh, Google'ın ortam bilgi işlemi için her zamanki adımını yineledi, ancak bu sefer, biraz farklı geldi. Tanıdık. Uzun vadeli vizyon, Google'ın her zaman her yerde her zaman her şeyle çalışan, her zaman orada olan bir sürümüdür, ama şu anda? Şu anda, her şey cebinizdeki ultra hızlı işlemciyle ilgili. “Kesinlikle öngörülebilir gelecek için, bunun en önemli parçasının cep bilgisayarı, cep telefonu olduğunu düşünüyoruz” dedi. Akıllı telefon, dünya çapında milyarlarca kullanıcı için bilgi işlem evreninin merkezidir ve bu nedenle Osterloh'un ortam bilgisayarının ilk sürümü de bir akıllı telefon etrafında oluşturulacaktır.

Pixel 7 ve Pixel 7 Pro, Google'ın bir sonraki amiral gemisi telefonlarıdır.Osterloh, "Pixel'in hedefi, zaman içinde daha iyi olmaya devam eden harika bir kullanıcı deneyimi yaşamaktır" dedi. "Ve bunun özüyle, fark ettiğiniz şey, bu cihazlarda olması gereken temel şeyin Tensor olduğudur."

Google tarafından tasarlanan Tensor işlemci, büyük ölçüde konuşma tanıma ve daha fazlası için cihazdaki AI özelliklerini geliştirmenin bir yolu olarak Pixel 6 ile birlikte sunulan temel özellikti. Ve şimdi, görünüşe göre, hattın bir parçası olacak: Osterloh, yaklaşan tüm Pixel telefonların ve hatta ekibin gelecek yıl piyasaya sürülmesi için üzerinde çalıştığı Android destekli tabletin bile kendi Tensor işlemcisinde çalışacağını söyledi.

Akıllı telefon şimdilik evrenin merkezi ancak bunun nasıl değişebileceğini şimdiden görmeye başlayabilirsiniz. Yeni Pixel Buds Pro, örneğin güçlü bir gürültü önleyici kulaklık seti, aynı zamanda kablosuz olarak bağlı bir bilgi işlem cihazına eller serbest bir arayüz.

"Kulağınıza yakın olabilen ve bilgisayarla gerçek zamanlı iletişim kurmanızı sağlayan cihazlar, ortam hesaplamasının kesinlikle önemli bir parçasıdır," diyen Osterloh, artık e-posta göndermelerinin çoğunu kendisinin yaptığına dikkat çekiyor. ses yoluyla. Benzer şekilde, yeni Pixel Watch bir bakıma bir telefon aksesuarı olup, bildirimleri ve benzerlerini bileğinize iletir ve cebinizde aynı güce başka bir arayüz sunar.

Ve o tablet geldiğinde, daha büyük bir kabukta aynı Pixel özelliklerine sahip olacak.

Mesele şu ki, uzun vadede hangi cihazı kullandığınızın bir önemi yok. Osterloh, "Bilgi işlem yeteneğinin nerede olduğu ve cihazların ne kadar güçlü olduğu, kullanıcı için önemli olmamalı" dedi. "Bence görmeleri gereken şey yetenekleri artırmak."

Pixel ve Android ekipleri son zamanlarda bir tür mantrayı benimsedi: Birlikte Daha İyi. Bu yıl Android 13'teki yeniliklerin çoğu, yeni özellikler değil, ekosistemi biraz daha sorunsuz hale getirmek için yapılan küçük ince ayarlar. Chrome OS Telefon Merkezi özelliğinde yapılan bir güncelleme sayesinde, tüm mesajlaşma uygulamalarınızı Chromebook'unuzda tıpkı telefonunuzda olduğu gibi kullanabileceksiniz. Matter akıllı ev standardı desteği artık Android'de yerleşik olarak geliyor ve bu da yeni cihazların kurulumunu ve kontrolünü çok daha kolay hale getiriyor. Google'ın, diğer cihazlara ses ve video göndermek için Cast protokollerine desteğini genişletmesi ve Bluetooth cihazlarının bağlanmasını kolaylaştırmak için Hızlı Eşleştirme hizmetlerini iyileştirmesi. Ocak ayındaki CES'ten bu yana bu özelliklerden bahsediyor ve etkileyici bir ortak listesine imza attı.

Fast Pair ve Matter desteği Android 13'e geliyor.Kim biliyordu! Ancak Google'ın konumu burada gerçekten zor. Google'ın reklam işi, çoğunlukla Android ürünleri geliştiren diğer şirketler sayesinde elde ettiği akıl almaz derecede büyük bir ölçeğe dayanıyor. Bu, Google'ın tüm bu ortakları mutlu etmesi ve Pixel ekibiyle eşit şartlardaymış gibi hissetmesi gerektiği anlamına gelir. Ve ekosistemini Apple gibi kontrol edemez. Geriye dönük uyumluluk ve her boyutta, fiyatta ve güçte cihazlarda işlerin nasıl yürüyeceği konusunda sonsuza kadar endişe duyuyor. Büyük değişiklikler yapmak için destek sağlamalı, Apple ise sadece kaba bir şekilde geleceği zorluyor.

Ancak Google, Pixel markasını ilerletme konusunda giderek daha cesur hale geldi. Bunu karşılayabilir çünkü Pixel, Samsung ve diğerleri için gerçek bir satış tehdidi değildir. (Ayrıca, Android üreticileri nereye gidecek? Windows Mobile?) Ama aynı zamanda, Google yalnızca ekosistem satın alırsa kazanır ve Pixel, Google'ın tüm Android ekosisteminin nasıl görünmesi gerektiğini modellemek için en iyi şansı olduğu için gerekir. Osterloh'un işi ve büyük ölçüde ekibinin varlık nedeni olarak gördüğü şey budur.

Pixel asla en çok satanlar listesinde olmayacaksa (ve öyle de olmayacak gibi görünüyor), Google'ın uzun vadede kazanmasının tek yolu, onu Samsung'a baskı yapmak için kullanmaktır. ve diğerleri, Google'ın özelliklerini ve fikirlerini sürdürmek için.

Android ekibinde ürün yönetimi başkan yardımcısı olan Sameer Samat, "Telefon kesinlikle çok önemli" dedi. “Ancak, hangi ekosistemi satın alacağına ve hangi ekosistemi yaşayacağına karar veren bir tüketici için tamamlayıcı ve kritik olan başka cihaz form faktörleri olduğu da çok açık hale geliyor.”

Google'ın ortam hesaplama hayallerine ulaşmasının tek yolunun Google'ın her yerde olduğundan emin olmak olduğunu söylemenin başka bir yolu. Aynen, kelimenin tam anlamıyla her yerde. Bu nedenle Google, TV'nizden termostatınıza, arabanıza, bileğinize ve kulaklarınıza kadar hayatınızın görünüşte her santimetrekaresinde ürünlere yatırım yapmaya devam ediyor. Ortam bilgi işlem geleceği, hepsine hükmedecek tek bir bilgisayar olabilir, ancak bu bilgisayarın neredeyse sonsuz sayıda kullanıcı arayüzüne ihtiyacı var.

Metin kutusunun dışında

Aynı mantık, hızla birden çok duyuya hitap eden, çok yönlü hale gelen arama için de geçerli. modsal şey. Google'ın bilgi ve bilgi ürünleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan, "Bilgi arama şekliniz, bir arama kutusuna anahtar kelimeler yazmakla sınırlandırılmamalıdır" dedi. "Vizyonumuz, etrafınızdaki tüm dünyayı aranabilir hale getirmektir, böylece gördüğünüz, duyduğunuz ve deneyimlediğiniz her şey hakkında size en doğal gelen şekilde yararlı bilgiler bulabilirsiniz."

Bu, Google'ı hem metin kutusu kadar sese ve görüntülere hem de çıktıya dayalı olarak aramanın girdisini yeniden icat etmeye zorladı. Arama ekibinde mühendislik başkan yardımcısı olan Liz Reid, "Bazı insanlar videoyu işlemeyi gerçekten kolay buluyor" dedi ve "diğer insanlar bunu dikkat dağıtıcı bulacak. Öte yandan, bazı insanların okuryazarlığı o kadar iyi değildir ve bu yüzden okumanız gereken uzun bir web sayfası sadece zaman almaz, aynı zamanda kaybolurlar ve onların dillerinde konuşulan bir video gerçekten sezgiseldir. ” Google harika bir metin kutusu oluşturdu, ancak artık yeterli değil.

Çoklu arama, Google'ın araçları tek bir aramada birleştirme yöntemidir.Google uygulamasını kullanarak bir elbisenin fotoğrafını çekebilirsiniz - Google'ın örneklerinde, her zaman bir elbisedir - ve ardından o elbiseyi aramak için yeşil yazabilirsiniz. Bu, bir metin kutusunda yapamayacağınız türden bir şey.

Ayrıca I/O'da Google, içinde birden çok şey bulunan bir görüntü üzerinde çoklu arama yapmak için bir araç da gösterdi: fıstık ezmesi koridorunun resmini çekin, "fındıksız" yazın ve Google hangisini satın alacağınızı söyleyin. Reid, "İnsanların ifade etmesi çok zor olan bilgi gereksinimlerine sahip yeni yeteneklerin kilidini açtığımızda görüyoruz" dedi. “Ve sonra onları orada ifade etmeye başlıyorlar.” Arama bir şeydi, Lens başka bir şeydi, ses üçüncü bir şeydi, ancak bunları birleştirdiğinizde yeni şeyler mümkün hale geliyor.

Ancak Google için asıl zorluk, artık bir soru-cevap motorundan çok daha fazlası olmasıdır. "En iyi olan şey, bu vakaların çoğunda gerçekten de katı bir yığın sıralaması değildir, değil mi?" dedi Reid. "Bu yeni kullanım durumlarının çoğu, bir stil ya da tat bileşeni var." Örneğin, alışveriş Google için önemli hale geldi, ancak "en iyi tişört" için tek bir doğru cevap yok. Ayrıca Google, sizi Google ekosisteminin içinde tutmanın bir yolu olarak aramayı giderek daha fazla kullanıyor; arama kutusu giderek daha fazla çeşitli Google şeylerinin başlatıcısı oluyor.

Google'ın son birkaç on yılda dünya çapındaki milyarlarca insan hakkında topladığı devasa bir birinci taraf veri deposuna sahip olması yardımcı olur mu? Elbette öyle! Ancak bu bile Google'ı gideceği yere götürmek için yeterli değil.

Reklamlar hakkında: Arama kutusunun dışındaki bir dünyada bile Google'ın hâlâ bir reklamcılık işletmesi olduğu gerçeğini unutmayın. Amazon'un ortam bilgi işlem vizyonu her zaman size bir şeyler satmaya geri dönüyor gibi görünüyor, Google'ınki de her zaman size reklam göstermeye geri dönecek. Ve Google'ın tüm vizyonuyla ilgili olan şey şu ki, sizin hakkınızda çok şey bilen ve sizi her yerde takip ediyor gibi görünen bir şirket… hakkınızda daha fazla bilgi sahibi olacak ve sizi daha fazla yerde takip edecek.

Google, kullanıcıların varlığıyla kendilerini rahat hissetmelerini sağlamaya çalışıyor gibi görünüyor

Google, kullanıcıların varlığında kendilerini rahat hissetmelerini sağlamaya çalışıyor gibi görünüyor: daha fazla yapay zekayı hareket ettiriyor her şeyi bulutta işlemek ve depolamak yerine cihazların kendilerine, bir kişiyi çok net bir şekilde tanımlamayan yeni veri toplama sistemlerine doğru ilerliyor ve kullanıcılara kendi gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol etmeleri için daha fazla yol sunuyor.

Bu yüksek bir çıtadır ve her zaman daha da yükselir.

Aslında, tüm bu süreç Google için yüksek çıtalarla doludur. Tüm insanlar için gerçekten her şey olabilecek bir ortam bilgisayarı oluşturmak istiyorsa, hepsi uyumlu yazılım ve hizmetleri çalıştıran ve aynı zamanda diğer cihazlardan oluşan devasa bir küresel ekosistemle sorunsuz bir şekilde entegre olan son derece popüler cihazlardan oluşan kapsamlı bir ekosistem oluşturması gerekecek. doğrudan rakipleri tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere. Ve bu sadece arayüzü oluşturmak için. Bunun ötesinde, Google'ın Asistan'ı tüm gün etkileşim kurmak için gerçekten zevkli bir şeye dönüştürmesi ve hizmetlerini dünyanın her yerindeki kullanıcıların her ihtiyacına ve iş akışına göre esnek hale getirmesi gerekiyor. Bununla ilgili hiçbir şey kolay olmayacak.

Ama biraz gözlerinizi kıstığınızda nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Google'ın son yıllardaki yaklaşımında bu kadar sinir bozucu olan şey de bu: Geleceğin tüm yapboz parçaları, kimsenin dikkatini çekmeden kampüsün etrafına dağılmış, Mountain View'da oturuyormuş gibi geliyor. Ancak şimdi, bir şirket olarak Google, bunları bir araya getirmeye başlıyor gibi görünüyor.

İlgili:

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber