Teknoloji
Giriş Tarihi : 25-11-2021 06:56   Güncelleme : 25-11-2021 06:56
Abone ol

Pinterest, ırk ve cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla davayı sonuçlandırdı | Tuzla Haber

Sosyal ağ, çeşitliliği ve eşitliği geliştirmek için 50 milyon dolar harcama sözü verdi ve eski çalışanların karşılaştıkları ırk veya cinsiyet ayrımcılığı hakkında konuşmalarına izin verdi. Şirket aleyhine 2020 yılında dava açılmıştır.

Pinterest, ırk ve cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla davayı sonuçlandırdı | Tuzla Haber

NBC News'e göre, Pinterest, işyerinde kadınlara ve ırksal azınlıklara yönelik ayrımcılığın itibarını zedelediğini iddia eden hissedarları tarafından aleyhine açılan bir davayı karara bağladı. Şirketin, çeşitliliğini ve eşitliğini geliştirmek için 50 milyon dolar harcamayı kabul ettiği ve eski çalışanlarının, bir ifşa etmeme sözleşmesine bağlı olsalar bile, yaşadıkları ırk veya cinsiyet ayrımcılığı hakkında konuşmalarına izin vereceği bildirildi. Anlaşmanın diğer finansal detayları açıklanmadı.

Kasım 2020'de şirket yöneticileri aleyhine açılan davada, hissedar şirketin "yaygın ırk ve ırk iddiaları" konusunda hiçbir şey yapmayarak sorumsuzca hareket ettiğini iddia etti. Cinsiyet ayrımcılığı." Şikayette ayrıca şirketin CEO'su "evet erkeklerle çevrili ve Pinterest'in Beyaz, erkek liderlik kliğine meydan okumaya cesaret eden kadınları marjinalize etmekle" suçlandı.

O yıl, birden fazla kadın Pinterest'in onlara erkeklerden daha az ödeme yaptığını bildirdi. çalışanlar ve bazıları, konuşmaları için ırk ayrımcılığı ve misilleme yapıldığını bildirdi. The Verge ayrıca şirketin finans ekibi içindeki ayrımcılığı da bildirdi. Ayrıca şirket, eski COO'su Françoise Brougher'a, şirketin kendisine erkek meslektaşlarından daha az ödeme yaptığını, önemli toplantılara davet etmediğini ve sorunları gündeme getirdikten sonra kovduğunu iddia ettikten sonra 20 milyon dolar ödedi.

Brougher'ın avukatı, daha büyük ödemeler ve hayırsever bağışlarla sonuçlansa bile, anlaşmaların şirketlerin gerçek sorumluluktan kaçınmasına yardımcı olabileceğini belirtti. (Pinterest ve Brougher, teknoloji alanında kadınları ve azınlıkları destekleyen hayır kurumlarına ortaklaşa 2 milyon doların üzerinde bağışta bulunmayı kabul etti.)