Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 14:12   Güncelleme : 13-01-2022 14:12
Abone ol

PC pazarı, pandemi talebi sayesinde büyük bir yılı daha geride bıraktı | Tuzla Haber

PC'lere olan talep 2021 boyunca artmaya devam etti. Pazar araştırma şirketleri IDC ve Gartner, küresel çip sıkıntısına rağmen çift haneli büyüme rapor ediyor.

PC pazarı, pandemi talebi sayesinde büyük bir yılı daha geride bıraktı | Tuzla Haber

Bilgisayar pazarı, pandeminin insanları evden çalışmaya ve öğrenmeye zorlamaya başladığı 2020 yılında on yıldaki ilk büyük büyümesini yaşadı. Pazar araştırması firmaları Gartner ve IDC, küresel çip sıkıntısı sırasında geleneksel PC'lere olan talebin devam etmesi nedeniyle dünya çapında PC pazarının 2021 boyunca yeniden büyüdüğünü bildiriyor.

2021'de yaklaşık 340 milyon PC sevk edildi. Gartner. Bu, 2020'de görülen benzeri görülmemiş rakamlara göre yaklaşık yüzde 10'luk bir artış. IDC, rakamı yaklaşık yüzde 15 artışla 348,8 milyon olarak veriyor.

“2021, PC için gerçekten bir forma dönüşü oldu” dedi. IDC'de araştırma yöneticisi olan Jitesh Ubrani. “Gelişmekte olan pazarlarda PC'lere yönelik tüketici ihtiyacı ve küresel ticari talep, arzın sınırlayıcı bir faktör olmasıyla birlikte çeyrek boyunca güçlü kaldı.” IDC'de yönetici olan Tom Mainelli'ye göre, küresel çip sıkıntısıyla ilgili devam eden tedarik sorunları, bilgisayar pazarının "2021'dekinden daha büyük olabileceği" anlamına geliyor.

Gartner'ın 2021 için dünya çapındaki PC pazarı sevkiyatları. Resim: Gartner IDC'nin 2021 için PC pazarı gönderileri. Resim: IDC

Gartner, 2021'in, beş yıllık PC düşüşünün 2017 dönüm noktasından sonra 2013'ten bu yana en yüksek PC gönderi hacmini gördüğünü bildirdi . Gartner araştırma direktörü Mikako Kitagawa, "Sonuç olarak, yıllık bilgisayar sevkiyat hacimlerinin en az 2-3 yıl pandemi öncesi seviyelere düşmesi beklenmiyor" diye açıklıyor.

Küresel 2021 rakamları PC pazarı için olumlu olmasına rağmen, ABD'deki dördüncü çeyrek tedarik zinciri sorunlarından ve Gartner'ın "Chromebook'lara olan talebin çökmesi" olarak tanımladığı sorunlardan etkilendi. Bu, 2020 ve 2021 boyunca gördüğümüz beklenmeyen bilgisayar büyümesinin bu yıl devam etmeyeceği anlamına gelebilir.

Salgın bilgisayar pazarını iki yıl üst üste canlandırdı. Microsoft ayrıca, Windows kullanımındaki büyük bir sıçrama sayesinde pandeminin başlangıcında “PC geri döndü” ilan ettikten sonra geçen yıl Windows 11'i piyasaya sürdü. AMD ve Intel de en yeni dizüstü bilgisayar çiplerini CES 2022'de piyasaya sürdü, bu nedenle yakında mağazalarda daha da fazla yeni bilgisayar görmeyi umuyoruz.