Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 02:17   Güncelleme : 14-01-2022 02:17
Abone ol

Pandemi, dizüstü bilgisayar kategorileri arasındaki sınırları bulanıklaştırdı | Tuzla Haber

HP, CES'te geleneksel olarak iş odaklı bir dizi özelliği tüketici cihazlarına ve tam tersine getiren bir dizi dizüstü bilgisayar serisini duyurdu. HP'nin kişisel sistemler başkanı Alex Cho'ya göre bu, COVID-19'un alışveriş yapanların dizüstü bilgisayarlarıyla ilişkilerini kalıcı olarak değiştirme şeklini yansıtıyor.

Pandemi, dizüstü bilgisayar kategorileri arasındaki sınırları bulanıklaştırdı | Tuzla Haber

HP, bu yılki CES'in en kapsamlı dizüstü bilgisayar lansmanlarından birine sahipti. Başlıklar arasında iki Elite Dragonfly modeli, bir dizi Windows 11 Elitebook ve bir dizi oyun dizüstü bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarları (aksesuarların yanı sıra) vardı. Her zamanki özellik yükseltmelerini gördük: daha iyi yongalar, daha küçük çerçeveler, daha iyi pil ömrü, daha büyük dokunmatik yüzeyler vb.

Ancak birkaç yeni tema HP'nin sürümlerinde ve diğer birçok büyük dizüstü bilgisayar üreticisinin sürümlerinde yayınlandı. Daha az rahatsız edici, daha şık görünüm. Şasideki daha ince, daha hafif ve bir yerden bir yere taşınması daha kolay olan daha ağır hizmet talaşları. Halka açık yerlerde gözetlemeyi önlemek için AI özellikleri. Daha iyi konferans teknolojisi — yıllardır web kamerası eklemeye direnen hatlar sonunda onlara sahip. Bunlar iş alanıyla sınırlı değişiklikler değil. Bu eğilimleri tüketici hatlarında, oyun hatlarında, iş istasyonu hatlarında ve hatta Chromebook'larda görüyoruz.

Bu şirketlerin pazar araştırmasının gösterdiği şey açık: İnsanlar hareket halindeyken çalışmayı her zamankinden daha fazla istiyor ve “iş” tanımları genişliyor.

Kesinlikle HP'nin bulduğu şey bu. HP'nin kişisel sistemler başkanı Alex Cho, The Verge'e “İnsanlar farklı çalışıyor” dedi.

Eğlenecekler ve farklı şekilde oynayacaklar. Diğer insanlarla farklı şekilde bağlantı kuracaklar." Bir çalışan HP Elite Dragonfly Chromebook'u bir kafe ortamında kullanıyor. İşte daha önce iş dünyasında düşünülemez bir cihaz olan Elite Dragonfly Chromebook. Görüntü: HP

Uzaktan çalışmanın 2020'nin başından bu yana dünya çapında patlama yapması hiç de kolay değil. Ancak bu patlamanın dizüstü bilgisayar alanında geçici eğilimlere mi yoksa daha uzun vadeli değişikliklere mi yol açacağı konusunda kesinlikle bazı sorular var. Bu CES'e göre, pazarın konuştuğu görülüyor: tüketiciler, konferans ve hareket halindeyken çalışmanın kalıcı olmasını bekliyor.

HP, "insanların yüzde 75'i artık bunu yapmak istediklerini söylüyor. kalıcı ev ofislerini kurdular, ”diyor Cho. Bu arada, “Ofisteki konferans odalarının yüzde 80'i yükseltiliyor, çünkü 'Artık sürekli olarak evden çalışacağım ve ofise geri döndüğümde o ofisin uzakta olması gerektiğini kabul ediyorsunuz. daha çok işbirliği etrafında.'” Cho, HP'nin bulgularına göre, insanların yüzde 75'inin diğerlerini görüntülü aramalardaki görünümlerine göre yargılamayı kabul ettiğini ekledi.

COVID-19, bazı ülkelerde (ABD dahil) çok sayıda insanı tam zamanlı işlerden serbest çalışmaya yönlendirdi. Bu, hem iş istasyonu hem de kişisel sürücü olarak hizmet edebilen cihazlara (küçük, çekici bir kasada iş istasyonu gücü) olan talebin her zamankinden daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

"Birçok insanın daha kişisel konserler verdiğini görüyoruz" diyor Cho. "Cihazlarında çok daha fazlasını oluşturuyorlar. Bir sürü özel iş yapıyorlar. ”

Geçtiğimiz birkaç yılın en büyük "yaratıcı" dizüstü bilgisayarlarının çoğu, XPS 13'ten çok bir oyun dizüstü bilgisayarı gibi görünse de, geçen yıl birkaç yaratıcılığa yönelik ultra taşınabilir bilgisayar gördü (örneğin Acer'ın Swift 3X'i) bu boşluğu kapatmaya çalıştı. 2022'de bunlardan daha fazlasını görmeyi bekleyin; Cho, HP'nin bu pazarı hedeflemek için bu yıl daha iyi ekran teknolojisine öncelik verdiğini ima etti.

"İnsanlar daha fazla kişisel konser veriyor."

Oyun aynı zamanda pandeminin hızlandırdığı, hızla büyüyen bir segment. Cho, "Yalnızca çok sayıda insan değil, yeni segmentler de var" diyor. HP, örneğin yeni oyuncuların yüzde 60'ının kadın olduğunu tespit etti. Ancak bu yeni kullanıcıların çoğu için oyun oynamak, geçmişte olduğundan daha fazla sosyal bir meseledir - COVID-19'un birçok insana dayattığı izolasyon, bir miktar sanal etkileşim kaynağı olarak oyuna dönüşmüştür.

"İnsanlar ... belirli saatlerde çevrimiçi oluyor - 'Hey, neden hepimiz saat 20.00'de binmiyoruz?' Bunu birden fazla yaş demografisinde görüyoruz."

Bu sadece daha fazla insan anlamına gelmiyor. oyun oynayabilen dizüstü bilgisayarlar ister; bu aynı zamanda oyuncuların daha önce tüketici dizüstü bilgisayar alanında daha fazla odaklanmış olan daha iyi klavyeler, web kameraları ve diğer çevre birimleri aradığı anlamına gelir. Aynı zamanda çalışabilen oyun dizüstü bilgisayarlarına ve oyun oynayabilen kişisel dizüstü bilgisayarlara daha fazla talep var.

Dell XPS 13 Plus mavi peluş bir taburede yukarıdan görülüyor. Ekranda mavi ve beyaz bir arka plan ve saat 4:50 görünüyor. Dell XPS 13 Plus, daha geniş bir kitleyi hedeflemek için cesur değişikliklerden geçen bir başka çarpıcı tüketici modelidir. Fotoğraf: Cameron Faulkner / The Verge Üç ThinkPad Z13 modeli, ızgaralı bir masa üzerinde üst üste istiflenmiş kapalı. Siyah üstte, gri altta ve deri altta. Lenovo, ThinkPad Z-Serisi ile ThinkPad serisini hibrit odaklı bir kitleye ulaştırmaya çalışıyor.Bu terimler, son tahminlere göre yüzde 50'den az uzak veya hibrit çalışanlardan oluşan bir Amerikan işgücünü tanımlamak için kullanılıyor. Birçok kişi yaşam tarzlarını kalıcı olarak değiştirmiş ve ev ofislerini yükseltirken, hala şahsen çalışmaya ihtiyaç duyan (veya isteyen) büyük bir kesim var. HP gibi şirketler, ürünlerini bu segmentler arasında bölmeyi mi yoksa her ikisini de barındıran ürünlere odaklanmayı mı bekliyor?

Cho bu soruyu doğrudan yanıtlamadı. "Tutarlı bir deneyim türü istediğiniz için birleşen ihtiyaçlar var, ancak yenilik yapmaya devam ettiğimiz alanların her birinde farklı ihtiyaçlar var" dedi. Kayıt edilmiş. Ancak işin, tüketicinin, oyunun ve yaratıcı dizüstü bilgisayar alanlarının ihtiyaçlarının birleştiği ve muhtemelen bu kategoriler arasında köprü kuran daha fazla dizüstü bilgisayara yol açacağı şeklindeki daha geniş nokta iyi anlaşılmış durumda.

Bu, her türden soruyla birlikte gelir. Birincisi: iş, oyun ve iş istasyonu alanındaki dizüstü bilgisayarlar geleneksel olarak benzer kalitedeki tüketici dizüstü bilgisayarlarından çok daha pahalıdır. Bu müşterilerin ihtiyaçlarının tüketici alanını işgal etmesinin, kategoriyi bir bütün olarak daha az erişilebilir hale getirip getiremeyeceği konusunda kesinlikle bir soru var.

Bu, yeni nesil işçilerin yapmaya istekli olduğu bir fedakarlık olabilir, ancak son on yılın MacBook'ları kesinlikle farklı olmaya başlıyor.

Ve bir de güvenlik sorunu var — serbest çalışan konserler, oyunlar veya benzerleri için kullandığınız iş için aynı dizüstü bilgisayarı kullanmak, BT departmanlarının zamanın başlangıcından beri insanlara yapmamaları için yalvardığı bir şey. . Gizliliğinizden (sonuçta BT orada yaptığınız her şeyi görebilir) ve şirketinizin bilgisinden (yanlış bir şeyi yanlışlıkla kopyalayıp yapıştırırsanız?) tehlikeye atma potansiyeline sahiptir.

Bunlar muhtemelen ileride aşacağımız köprüler — dizüstü bilgisayar üretimi genellikle çok yıllı bir döngüdür ve bazı özellikler anında eklenebilir veya ince ayar yapılabilir, ancak pazar için biraz zaman alabilir bir dizüstü bilgisayarın iş yerindeki rolünün yeniden tasavvur edilmesini görmek için. Ancak önümüzdeki beş yıl içinde Cho, ideal dizüstü bilgisayarın "kolay geçiş yapabilen" bir dizüstü bilgisayar olmasını umuyor. "Bu cihazı çalışmak için kullandığınızı, ancak sadece çalışmadığınızı - bir e-postayı kontrol ettiğinizi, alışveriş yaptığınızı" fark edecek. Bu kesinlikle birçok insan için durum böyle görünüyor. Umarım bu günümüz pazarının bir özelliğidir, bir hata değil.

.