Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 03:18   Güncelleme : 14-01-2022 03:18
Abone ol

Okul çalışanı, Kızılderili çocuklara ayrılmış 3.000 Apple iPod'u çaldı | Tuzla Haber

Kabile topraklarında yaşayan, imkanları kısıtlı Kızılderili okul çocuklarına okuma ve matematik öğretmek için iPod'ları kullanan bir program yürüttü. Şimdi, 46 yaşındaki New Mexicolu Kristy Stock, bunlardan 3.000'ini çaldığı için 18 ay hapis cezasına çarptırılıyor.

Okul çalışanı, Kızılderili çocuklara ayrılmış 3.000 Apple iPod'u çaldı | Tuzla Haber

Kabile topraklarında yaşayan, imkanları kısıtlı Kızılderili okul çocuklarına okuma ve matematik öğretmek için iPod'ları kullanan bir program yürüttü. Şimdi, 46 yaşındaki New Mexicolu Kristy Stock, 2013 ile 2018 yılları arasında 800.000 doların üzerinde bir kişisel kazanç için yeniden sattığı 3.000 kişiyi çaldığı için 18 ay hapis cezasına çarptırılıyor.

Buna göre, ABD Maryland Bölgesi Savcılığı (Engadget aracılığıyla) ve Stock, bu planın bir parçası olarak mahkum edilen ilk kişi değil - hepsi, çalıntı satın alan 36 yaşındaki Colorado sakini Saurabh Chawla'nın etrafında toplanıyor gibi görünüyor. elektronik ve diğer ürünler ve bunları eBay ve Amazon'da yeniden sattı. Daha önceki bir basın açıklamasına göre, kolluk kuvvetleri ona 2019'da baskın düzenledi ve başka bir New Mexico okul bölgesinden de çalıntı iPad'ler satın aldı.

Belki daha da önemlisi, Chawla, paketleri Walmart gibi müşterilere vermeden önce çalmak için Delaware'den Joseph Kukta adlı bir FedEx dağıtım merkezi müdürüyle çalıştı ve Chawla mahkeme belgelerine göre 1,5 milyon dolar ödedi. Bu hırsızlıklar arasında diğer ürünlerin yanı sıra Apple, Epson, Kenwood ve Magellan'dan Nike spor ayakkabı ve cihazlarının gönderileri yer aldı.

"Kukta, paketleri gönderenlere dayanarak, yüksek kaliteli elektronikler veya kolayca yeniden satılabilecek diğer değerli malları içerdiğine inandığı belirli paketleri seçti", başka bir basın bülteninin bir bölümünü okuyor, devam ediyor:

2018'de Kukta, Delaware'deki Rehoboth Beach'teki bir perakende Mağazaya teslim edilmek üzere yüklenen FedEx treylerlerinden paketleri de çalmaya başladı.

Kukta Pazar günleri, tatiller veya çalışanların tesiste olmadığı diğer zamanlarda FedEx tesisine gitti ve daha önce belirlediği paketleri FedEx treylerinden kaldırdı. Kukta, tesisteki ışıkları kapatarak ve bazı güvenlik kameralarını karton kutular ve diğer nesnelerle engelleyerek tespitten kaçınmaya çalıştı. Kukta, çalınan paketleri kamyonuna veya FedEx yüklenicileri tarafından işletilen araçlara yükledi ve tesiste park etti, ardından araçları Seaford'daki kiralık depolama birimine sürdü ve burada eşyaları boşalttı ve depoladı.

Kasım 2018'de Stock, iddiaya göre Chawla'ya “okulun iPod envanterini kontrol edip izin vereceğini” söyledi. "Kara Cuma" için neye yönelebileceğimi biliyorsun, ama görünüşe göre o zaman sadece 30 tanesini çalabildi ve "öğrenciler için yıl sonuna kadar bir kısmını el altında tutması" gerektiğini söyledi. Sanırım hoş biri?

Sean Hollister tarafından hazırlanan ekran görüntüsü / The Verge

Chawla 66 ay hapis cezasına çarptırıldı; Kukta 42 ay aldı; Chawla'nın çalıntı malları satmak için eBay ve PayPal hesaplarını kullanmasına izin veren Maryland'den James Bender, bir yıl bir gün hapis cezasına çarptırıldı. Chawla ayrıca, mahkeme yedi banka hesabına, 2013 Tesla Model S'ye el koydu ve onu Aurora, Colorado'da sahtekarlıkla satın aldığı iki katlı, beş yatak odalı bir evi satmaya zorlayarak en az 3.5 milyon dolar değerindeki varlığı kaybetmeyi kabul etti. para. Savcılığın ofisine göre, Kukta 1,1 milyon dolar ödeyecek ve ek olarak 1,88 milyon dolarlık varlıklarını kaybedecek.