Rüya Tabirleri
Giriş Tarihi : 15-01-2022 14:44   Güncelleme : 15-01-2022 14:44
Abone ol

Oda

Odasının daraldığını görmek, evinde kendisi için bir yeni oda yaptığını görmek, kapısı sıkı sıkıya kilitli odada hapsedildiğini görmek, karanlık oda görmek, Bir odayı yeniden döşeyip süslediğini görmek

Oda
Rüyada Oda Görmek

Rüyada oda, kadın ile yorumlanır. Ağaçlar ve direkler üzerinde bir oda gören, iyi kalpli bir kadınla evlenir. Yeni bir odaya girdiğini gören, tanımadığı bir kadınla evlenir, malı ve mülkü artar. Kireç ile badanalanmış ve sahibini tanımadığı bir odaya giren yakında ölür. Kaçıp bir odaya girdiğini ve kapısını kapadığını, odanın diğer odalar arasında bulunduğunu gören, keder ve sıkıntıdan kurtulur. Hasta ise iyileşir. Orasının yıkıldığını gören, eğer oda eski ise, eline mal geçer. Diğer birinin odasının yıkıldığını gören, o adamın eliyle para kazanır. Üzerine odanın çöktüğünü gören zengin olur. Yeni bir odada olduğunu gören mülk sahibi olur. Eğer oda gümüşten yapılmış ise günahlarına tövbe eder. Odası olduğundan daha büyük ise nimete, mala ve rızka kavuşur.

Odasının daraldığını gören, fakir düşer. Odasını diğer odalardan daha büyük ve farklı görmek iyi değildir. Odasına su serptiğini gören, zahmet ve güçlüğe uğrayacak bir işe başlar. Oda içinde su serpmek hayır değildir. Bir odada olup dışarı çıkması engellenen hayra, bir odada işkence edildiğini görmek, hayır ve nimete yahut bir rivayete göre ölüme delâlet eder. Çünkü o oda onun mezarıdır.
Bazıları, oda, bir erkeğin sevdiği kadındır, derler. Tanımadığı bir odanın üstüne çıktığını gören, eğer oda yeni ise, bakire; eğer eski ise, dul bir kadınla evlenir. Bir odayı arkasına yüklenmiş gören fakir bir kadın alır.
Rüyada oda görmek türlü türlü tabir olunur. Eş, çok, hasta, iyileşme, ölüm, yolculuk, hizmetçi, bunların hepsi görülen rüyaya göre tabir edilmelidir. Evinde kendisi için bir yeni oda yaptığını gören, evlenir. Hasta ise iyileşir. Evinde başka bir hasta varsa şifa bulur. Büyük ve güzel bir odaya girmek, bir bakire ile evlenmeye veya bir güzel hizmetçi kız almaya işarettir. Kendisini diğer odalardan ayrı yeni ve çamurla sıvalı bir odada gören ve o sırada şerre delâlet eden bir söz işiten kimse ölür.

Kapısı sıkı sıkıya kilitli odada hapsedildiğini görmek, hayır ve sağlıktır. Odayı arkasına yüklenip götürdüğünü gören, eşinin bütün geçimini sağlar. Bu rüyayı kadın görürse, kocasını iyi besler. Odasını altından yapılmış görmek, evinde yangın çıkmasına işarettir. Küçük ve dar bir odadan çıktığını görmek, keder ve sıkıntıdan kurtulmaya; tavanı olmayıp oradan gökyüzünün göründüğünü görmek, evinde evlenecek bir kadının bulunduğuna; geniş, sıvalı ve temiz bir oda, namuslu bir kadına; eski ve sıvalara dökülmüş bir oda ahlaksız bir kadına; altında bir bodrum olan oda, bekar bir adama; demirden oda, karısının kendisi ile beraber uzun müddet yaşayacağına; karanlık oda, ahlaki bozuk bir kadına; rüya sahibi kadın ise, bir kocaya delâlet eder.
İçindeki adamlar ve eşya ile birlikte bir odanın yürüyüp gitmesi, o mahalle halkının bir felakete uğrayacaklarına; ıslak ve çamurlu bir odaya girmek, bir kadın yüzünden kedere ve sıkıntıya uğrayacağına; bir mahallede kendisi için bir oda yaptığını veya satın aldığını görmek, o yerde evleneceğine; bir kadın yüzünden işinin açılacağına işarettir.

Bir odayı yeniden döşeyip süslediğini gören, büyük bir kedere uğrar. Odayı boyamak ve süslemek, evde kavga ve münakaşaya delâlet eder. Odasının karanlık olduğunu gören, faydası olmayan uzun bir yolculuğa çıkar.