Teknoloji
Giriş Tarihi : 15-01-2022 02:24   Güncelleme : 15-01-2022 02:24
Abone ol

Nvidia'nın AI destekli ölçeklendirmesi, eski oyunların büyük bir performans artışı olmadan daha iyi görünmesini sağlar | Tuzla Haber

Nvidia'nın en yeni sürücü sürümü, eski oyunlarda fazla performanstan ödün vermeden keskinliği artırmak için ölçek küçültme ve AI kullanan Derin Öğrenme Dinamik Süper Çözünürlük teknolojisini içeriyor.

Nvidia'nın AI destekli ölçeklendirmesi, eski oyunların büyük bir performans artışı olmadan daha iyi görünmesini sağlar | Tuzla Haber

Nvidia'nın oyuna hazır en yeni sürücüsü, yeni God of War PC bağlantı noktası için optimizasyonların yanı sıra grafik kartınızın kolayca çalıştırabileceği oyunların görüntü kalitesini iyileştirmenize olanak tanıyan bir araç içerir. Teknolojinin adı Derin Öğrenme Dinamik Süper Çözünürlük veya DLDSR ve Nvidia, "çoğu oyunu", monitörünüzün doğal olarak desteklediğinden daha yüksek bir çözünürlükte çalıştırarak daha keskin görünmesini sağlamak için kullanabileceğinizi söylüyor.

DLDSR derlemeleri Nvidia'nın yıllardır var olan Dinamik Süper Çözünürlük teknolojisinde. Esasen, normal eski DSR, bir oyunu monitörünüzün kaldırabileceğinden daha yüksek bir çözünürlükte işler ve ardından onu monitörünüzün doğal çözünürlüğüne düşürür. Bu, daha iyi keskinliğe sahip bir görüntüye yol açar, ancak genellikle performansta bir düşüşle birlikte gelir (sonuçta GPU'nuzdan daha fazla iş yapmasını istiyorsunuz). Örneğin, 4K'da oyun çalıştırabilen bir grafik kartınız varsa ancak yalnızca 1440p monitörünüz varsa, netliği artırmak için DSR'yi kullanabilirsiniz.

DLDSR, DSR'yi alır ve AI ekler

DLDSR aynı konsepti alır ve görüntüyü geliştirmek için de çalışabilen AI'yı içerir. Nvidia'ya göre bu, benzer görüntü kalitesi iyileştirmeleri elde ederken daha az yükseltme yapabileceğiniz (ve dolayısıyla daha az performans kaybedebileceğiniz) anlamına geliyor. Gerçek sayılarda Nvidia, DSR kullanarak dört kat daha yüksek çözünürlükte çalışmaya benzer bir görüntü kalitesi elde edeceğinizi ve DLDSR ile yalnızca 2,25 kat daha fazla çözünürlük elde edeceğinizi iddia ediyor. Nvidia, 1080p monitörde çalışan 2017 Prey: Digital Deluxe'ü kullanarak bir örnek veriyor: 4x DSR 108 FPS'de çalışırken, 2.25x DLDSR 143 FPS alıyor, yerel 1080p'de çalışmaktan saniyede yalnızca iki kare daha yavaş.

Tabii ki, Nvidia'nın açıkça en iyi örneklerden birini göstermek isteyeceğinden, bu etkileyici sonuçları biraz tuzla almak isteyebilirsiniz. Gerçek dünyada, hem FPS açısından hem de net görünmesi için DLDSR'yi hangi ayarlarda çalıştırmanız gerektiği açısından farklı oyunlarla farklı sonuçlar alabilirsiniz. Bununla birlikte, daha geniş oyun desteği göz önüne alındığında, muhtemelen en sevdiğiniz eski oyunlardan birini kullanarak onunla oynayabilirsiniz - yine de bir RTX kartına ihtiyacınız olacak ve şu anda tam olarak kolay değiller.

Nvidia, son zamanlarda derin öğrenme ile çok başarılı oldu

Nvidia, görüntü kalitesini ve performansını iyileştirmek için derin öğrenmeyi ilk kez kullanmıyor — Derin Öğrenme Süper Örneklemesi için çok fazla övgü aldı veya DLSS, sistem. Bununla birlikte, DLSS'nin oyun tarafından özel olarak desteklenmesi gerekiyor ve onu kullanabileceğiniz oyunların listesi nispeten küçük (bugün itibariyle, God of War'ı içeriyor olsa da).

Nvidia'nın grafik kartı rakibi AMD, aynı zamanda çok çeşitli oyunlarda performansı ve grafikleri iyileştirecek bir teknoloji duyurdu. Yaklaşımını Radeon Süper Çözünürlük olarak adlandırıyor ve DLSS veya DLDSR ile tam olarak aynı yöntemleri kullanmasa da (AMD'nin sanal süper çözünürlük adı verilen kendi yükseltme teknolojisine sahip), aynı hedefi hedefliyor.

Nvidia'nın DLDSR'sini denemek istiyorsanız, en son sürücüye güncelleyin ve ardından Nvidia Denetim Masası uygulamasını açın. 3D Ayarlarını Yönet'e gidin, DSR - Faktörler açılır menüsünü tıklayın ve DL Ölçekleme seçeneklerinden birini seçin.