Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 14:12   Güncelleme : 13-01-2022 14:12
Abone ol

Nijerya, Twitter yasağını kaldırdı, şirketin hükümetin taleplerini kabul ettiğini söyledi | Tuzla Haber

Twitter Nijerya'ya geri döndü. Hükümet, şirketin geçen yıl ülke başkanının tweet'lerini silmesinin ardından getirilen yasağı kaldırdı.

Nijerya, Twitter yasağını kaldırdı, şirketin hükümetin taleplerini kabul ettiğini söyledi | Tuzla Haber

Nijerya, ilk olarak 5 Haziran 2021'de uygulamaya konan Twitter yasağını kaldırdı. CNN'den gelen bir rapora göre Nijerya hükümeti, Twitter'ın tüm taleplerini karşılamayı kabul ettiğini söyledi. Bunlar arasında Twitter'ın Nijerya'da yerel bir ofis açması, vergi ödemeleriyle ilgili endişeleri gidermesi ve "Nijerya yasalarına uygun olarak yasaklanmış yayınları yönetmesi" yer alıyor.

İlk yasağın birçok uluslararası kuruluş tarafından bir sansür eylemi olarak kınanması nedeniyle bu son koşul özellikle önemlidir. Nijerya hükümeti, şirket ülkenin cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari tarafından Nijerya'nın güneydoğu bölgesindeki ayrılıkçıları tehdit eden bir tweet'i sildikten birkaç gün sonra 2021'de Twitter'ı yasakladı. Bazıları, 1960'lardaki Nijerya iç savaşına atıfta bulunduğu için tweet'i tehdit eden soykırım olarak yorumladı.

Nijerya, Twitter'ı "sahte haberlerin" yayılmasına yardım etmekle suçladı

O sırada Nijerya hükümeti, tweet'in kaldırılmasının "hayal kırıklığı" olduğunu söyledi, ancak Twitter'ı yasaklama kararına başka nedenler de dahildi. “yanlış bilgi ve yalan haber” yayılımı. İngiltere, Kanada, ABD ve AB üyeleri de dahil olmak üzere birçok ülke yasağı kınadı. Twitter, polis şiddetine karşı EndSARS protestolarını harekete geçirmek de dahil olmak üzere Nijerya'daki sivil hareketlerde daha önce önemli bir rol oynamıştı. Twitter'ın geri dönüşünün daha sıkı hükümet kontrolüne dayanıp dayanmadığı açık değil.

Nijerya'nın teknoloji ajansı Ulusal Bilgi Teknolojisi Geliştirme Ajansı (NITDA) tarafından yapılan açıklamada, yasağın kaldırılmasına yönelik onay Başkan Buhari tarafından verildi.

"Federal Hükümet Nijerya (FGN), GCFR Başkanı Muhammadu Buhari'nin Nijerya'daki Twitter operasyonunun askıya alınmasının kaldırılmasını 13 Ocak 2022'de bu gece saat 12'den itibaren onayladığını kamuoyuna bildirmemi istiyor, ”dedi TechCrunch tarafından bildirildiği üzere.

Bildiri, Twitter'ın "2022'nin ilk çeyreğinde Nijerya'da bir tüzel kişilik oluşturacağını" ve şirketin "Nijerya yasaları kapsamındaki faaliyetlerinde geçerli vergi yükümlülüklerine uymayı kabul ettiğini" söyledi. Twitter ayrıca "Nijerya'yı Ortak Destek ve Kanun Uygulayıcı Portallarına kaydettirecek" ve bu da polise kullanıcılarla ilgili verileri talep etmesi ve saklaması için araçlar sağlıyor.

Bildirime göre: “Twitter, Nijerya yasalarına ve bu tür mevzuatın üzerine inşa edildiği ulusal kültür ve tarihe saygılı bir şekilde kabul ederek hareket etmeyi ve Kuralları geliştirmek için FGN ve daha geniş sektörle birlikte çalışmayı kabul etti. Neredeyse tüm gelişmiş ülkelerde geçerli olan küresel en iyi uygulamalara uygun Davranış Kuralları.”

Yorum yapmak için Twitter'a ulaştık ve yanıt alırsak bu hikayeyi güncelleyeceğiz.