Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 01:17   Güncelleme : 14-01-2022 01:17
Abone ol

NFT destekli bir haber bülteninde ne işe yarar (ve yaramaz) | Tuzla Haber

Eğlence bülteni Dirt, okuyucuların hangi uzun hikayelerin finanse edildiğine oy vermesine izin veren NFT tabanlı bir sistem olan DirtDAO'yu kurdu.

NFT destekli bir haber bülteninde ne işe yarar (ve yaramaz) | Tuzla Haber

Bir medya kuruluşuna fon sağlamak zor bir iştir ve son yıllarda bazı gazeteciler bunu yapmak için kripto para dünyasına yöneldi. Buna, 2020'nin sonlarında Kyle Chayka ve Daisy Alioto tarafından ortaklaşa kurulan bir eğlence bülteni olan Dirt de dahildir. Dirt, lansmanından bu yana, değiştirilemez tokenler (NFT'ler) satarak para topladı ve bu haftanın başlarında, bu NFT'leri bir merkezi olmayan otonom organizasyon veya DAO - izleyicilerine Dirt'in parasını nereye harcadığı konusunda girdi sağlıyor.

Dirt, blok zinciri tabanlı ilk medya kuruluşu değil. Örneğin 2017'de Civil adlı bir proje, kendi kripto para birimini kullanan bir dizi web sitesini finanse etti. Ancak Civil, zorlu bir lansman ve hızla tükenen ilk finansmanın ardından çöktü. Bu arada, birçok kripto para meraklısı, token sahiplerinin bir işletmedeki hissedarlar gibi oy kullanabilecekleri DAO'lar yarattı, ancak bunların çoğu, ABD Anayasası'nın bir kopyasını satın alma girişimi olan AnayasaDAO gibi kaotik deneylerdir.

Kyle Chayka kolayca açıklıyor. DirtDAO bir deneydir, ancak nispeten mütevazı bir hedefi vardır: küçük bir topluluğun gelecekteki Dirt uzun biçimli hikayeleri için sahalar üzerinde oy kullanmasına izin vermek. 14 Ocak'ta, ilk oylamasını daha önce Ethereum blok zincirinde basılan NFT'lerinden birini satın almış kişilerle yapacak.

Bunun kapsamının ne olduğunu merak ediyorum.

Token oylamasıyla nasıl başa çıkıyoruz, Daisy [Alioto] zaten birlikte çalıştığımız yazarlarla çalışıyor. Dirt'te zaten yayınladık ve tanıdıklarımız. Ve sonra, koşmaktan mutlu olacağımızı bildiğimiz bir dizi hikaye buluyor. Şu anda kaç tane yaptığımızdan emin değilim, ama belki beş ya da altı seçenek gibi. Ardından token sahipleri bu seçenekler üzerinde dereceli seçim yaparak oy kullanabilecekler. Sonuç olarak, hepsi yayınlamaktan mutlu olacağımız hikayeler ve birlikte çalışmaktan mutlu olacağımız yazarlar. Girdi, belirteç sahipleri neye öncelik vermek istiyor?

Öyleyse benim için bariz soru şu ki, neden destekçilerin kapsama alanında oy kullanmasına izin veren, kitle fonlaması ile desteklenen, kripto dışı bir sistem çalıştırmıyorsunuz?

Bana göre, Buradaki blockchain işlerinin en büyük faydası kayıt tutmadır. Yani esasen, bir token oluşturarak, bizi kimin desteklediğine bakmanın gerçekten kolay bir yolu var, esasen Dirt'e kimin katıldığı gibi. Ve bu kayıt aynı zamanda jeton sahiplerinin gerçekten kolayca oy vererek ilgilerini ifade edebilecekleri anlamına geliyor.

Teorik olarak jetonların kime ait olduğunu bilmiyorsanız, bazı şirketlerin satın almasını nasıl önleyebilirsiniz? tüm belirteçleriniz ve bunları yazım sürecinizi etkilemek için mi kullanıyorsunuz?

Bu deneyi bu soruları çözmek için yapıyoruz.

Bence buradaki mesele şu ki, bu noktada token sahiplerimizin kim olduğunu bilmek istediğimiz kadar küçük ölçekli ve kararlı olduklarından ve ahlaki bir şekilde hareket ettiklerinden emin olmak istiyoruz. Yani bu şekilde, güvenilmez değil - ama buradaki deneyimizin büyük bir ölçeğe ulaşmak veya blockchain'in her şeyi yapabileceğini veya tüm bir şirketi yönetebileceğini iddia etmekle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bu, okuyucuların yayınımız için ne istediklerini ifade etmelerinin bir yolu.

İnsanları tanıdığınızı söylediğiniz zaman, bu onların gerçek kimliklerini bildiğiniz anlamına mı geliyor yoksa onları tutarlı kullanıcı tanımları gibi bildiğiniz anlamına mı geliyor?

Diyorum ki? Muhtemelen gerçekten katılan insanların yüzde 60 veya 70'ini isimleriyle tanıyoruz ve internet varlıklarını ve diğer şeyleri biliyoruz. Ve takma adlı veya sadece [kripto] cüzdanlarını bildiğimiz başka jeton sahipleri ve NFT koleksiyoncularımız var. Ama aslında, takma adlı kişiler veya tamamen anonim kişiler o kadar fazla katılma eğiliminde değiller.

Duyuru gönderisinde şu anda yaklaşık 100 kişinin jetonu olduğu yazıyor.< /p>

Evet, sanırım şu an 130 civarında. Bunların küçük bir bölümünün gerçekten oy vermesini bekliyorum.

Yönetim, pek çok insanın yapmak istediği bir şey değil. İçeriği tüketmek istiyorlar.

Diyelim ki hassas bilgiler içeren bir satış konuşmanız var - uç bir örnekte olduğu gibi, küçük bir editoryal süreç dışında herkese açık hale getirmek istemediğiniz bir saldırı iddiası var. DAO üyelerinin buna oy vermesini nasıl değerlendirirsiniz?

Bunun bizim işimize yaramasının birkaç nedeni var. Ve bunun nedenlerinden biri, DAO tarafından oylanan özelliklerin tek özelliğimiz olmamasıdır - örneğin, bu bizim tüm editoryal sürecimiz değildir. Bu, DAO ve token sahipleri tarafından desteklenen bir sütun veya yinelenen özellik gibi, editoryal sürecin bir parçasıdır. Dolayısıyla, bu süreçten geçmeyen işler yapmak için kendimize kesinlikle izin veriyoruz.

Ama ayrıca bence bu DAO yapısının ve tüm mekanizmanın Dirt için çalıştığını düşünüyorum çünkü özellikle araştırmacı gazetecilik yapmıyoruz. Çevrimiçi eğlence hakkında eleştiri, yorum ve toplama yapıyoruz. Kişisel olarak, sizin dediğiniz gibi cinsel saldırı soruşturmaları veya örneğin daha önemli siyasi raporlama gibi yapmaya çalışan kripto tarafından yönlendirilen bir yayın istemezdim.

Civil'in ilgilendiği şeylerden biri in, aslında blok zincirinde sansüre dayanıklı bir gazetecilik kaydına sahipti.

Yayıncılığımız gerçekten blok zinciri bağlantılı değil — örneğin, haber bülteninin kendisi diğer herhangi bir Substack gibi Substack üzerinde çalışıyor.

Sanırım benim için ilginç olan şey, yazının sansürden çok, sansüre karşı dayanıklı olmasıyla ilgili. Yaptığımız finansman ve karar verme süreci halka açık olacak. Yani bu noktada, Dirt'ün fon sağladığı her işlemi gerçekten görebiliyordunuz, böylece tam olarak ne kadar para kazandığımızı görebildiniz. Jetonlarımızı kimin, NFT'lerimizi kimin tuttuğunu görebilirsiniz. Ve DAO oyları başladığında, her oylamanın nasıl gerçekleştiğini, kimin neye oy verdiğini görebileceksiniz. Yani bunların hepsi aşağı yukarı kalıcı kayıtlar olacak.

"Kim neye oy verdi" derken, cüzdanlarla bağlantılı demek istiyorsunuz, bu da size cüzdanın kime ait olduğunu veya kime ait olduğunu söylemez. arkasında, değil mi?

Bizim durumumuzda, token sahiplerinin çoğu cüzdanlarını gerçek adlarına bağlar, çünkü onlar da katılmaktan gurur duyar ve desteklerini göstermek isterler.

Açık olmak gerekirse, bu kullanım örneğinin her durumda işe yaradığını düşünmüyorum. Bence işe yarıyor çünkü dijital kültürle iç içeyiz. Süper sert gazetecilik yapmıyoruz. Ve süreç, hikayeleri belirlerken eğlenmekle ilgili.

Bu teknolojiyi, araştırma özellikleri veya buna benzer şeyler üzerinde çalışacak diğer editoryal süreçlere uygulamanın yolları olabileceğini düşünüyorum.

Şahsen, sansüre dayanıklı yazı açısından bu kadar yakında uygulanacağını görmüyorum. Yönetim oylarını ve finansman mekanizmalarını görmenin ilginç olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden şu anda bunu daha çok medya üretimi için bir arka uç olarak görüyorum ve içerikle ilgili daha az şey var.

Neden özellikle Ethereum kullanıyorsunuz?

Ethereum? kripto para birimleri için fayda açısından en uzak olanıdır. Yönetişim yapmanıza, Ethereum tarafından oluşturulmuş para birimleri üzerinde çalışmanıza ve en büyük NFT pazarı olan OpenSea'ya yardımcı olan Snapshot gibi şeyler gibi, işlemlerin çoğu Ethereum'da. Dirt aslında Ethereum destekli şeyleri de kullanan yayın platformu Mirror'da başladı. Yani kısa cevap, araçlar Ethereum için orada.

Kesinlikle çevreye daha az etkisi olan blok zinciri teknolojilerinin büyük bir hayranıyım ve bence Ethereum'un ikinci katmana geçip daha az enerji kullandığını görmek isteriz. . Ancak Dirt'in yakın gelecekte Solana veya Tezos gibi daha az ağır bir blok zincirine geçeceğini de düşünüyorum. Benim izlenimim, kayıt tutmanın bir nevi aynı olduğu - Ethereum'a karşı Solana'ya karşı Tezos'a karşı her neyse, hepsi halka açık kayıtlar, hepsi bir yerde zincire vurulmuş durumda. Bu yüzden Ethereum etiketinin kendisinin gelecekte bu kadar değerli olacağından emin değilim.

Finansman sağlamaya devam etmek istiyorsanız, daha fazla jeton satmaya devam etmeniz mi gerekiyor?

Düşündüğüm ideal modellerden biri, esasen Bored Ape Yacht Club'ın bir medya şirketi olması gibi. — şu anda, [NFT transferleri için] ikincil satış telif ücretlerinden ayda milyonlarca dolar kazanıyorlar. Yani Dirt'in yalnızca ikincil piyasa telif ücretleriyle çalışabileceği bir dünya var.

Bu, bunlara oy vermek isteyecek kadar meşgul olan kullanıcı tabanında oldukça yüksek bir ciroya sahip olmayı gerektirebilir gibi görünüyor. şeyler.

İlginç bir karşılaştırma olduğunu düşünüyorum — örneğin, bir yayının okuyucuları zamanla aynı kalmaz. İnsanlar her zaman içeri ve dışarı bisiklet sürüyorlar. Bu yüzden, uzun vadede işin içinde olan, kesinlikle bol miktarda ciro yapan, belki birileri token alıp birkaç haftalığına oy vermek isteyen ve sonra bundan sıkılan ve onları satan bazı insanlar olmasını beklerdim. Bu iyi olurdu.

NFT sistemlerine yönelik en büyük eleştirilerden biri, finansman için sürekli genişlemeye güvenmeleridir.

Sürekli genişleme yoluna gitmek istemiyoruz. Bence ideal durumumuz, uzun vadede katılmaya devam etmek ve jetonlarını kullanmak ve seçtiğimiz herhangi bir şekilde kendimize fon sağlamamıza yardımcı olmak isteyen kullanıcılar olacaktır.

Sürekli genişlemenin yalnızca siz isterseniz gerekli olduğunu düşünüyorum. Bored Ape Yacht Club veya benzeri bir şey gibi büyük ölçekte faaliyet göstermek.

Yani bir nevi özel meseleler gibi oluyor, bilirsiniz.

Ve bu, DAO oylamasından ayrı bir şey mi?

Doğru — olabilir. Farklı projeler için farklı mekanizmalar deneyebiliriz ve bu harika bir şey. Dirt ile ilgili hiçbir şeyin kalıcı olduğunu düşünmüyorum. Bunlar, yapacağımız deneyler ve sonra nasıl çalıştıklarını görerek biraz farklı bir şey deneyeceğiz. Ve sadece tekrarlayın.

.