Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 18:13   Güncelleme : 13-01-2022 18:13
Abone ol

Neurotech şirketi, baş dönmesi için Magic Leap 2 kullanacak | Tuzla Haber

Magic Leap, SyncThink adlı bir nöroteknoloji şirketi de dahil olmak üzere sağlık şirketlerine Magic Leap 2 kulaklığına erişim sağlıyor. SyncThink, baş dönmesini ve vestibüler bozuklukları hedefler.

Neurotech şirketi, baş dönmesi için Magic Leap 2 kullanacak | Tuzla Haber

Magic Leap Salı günü yaptığı duyuruda, nöroteknoloji şirketi SyncThink de dahil olmak üzere dört sağlık hizmeti ortağına yeni nesil artırılmış gerçeklik başlığına erken erişim sağladığını duyurdu. SyncThink klinik şefi Scott Anderson, The Verge'e verdiği demeçte, yeni ortaklıkla şirketin baş dönmesine neden olan vestibüler bozuklukları hedeflemekle ilgilendiğini söyledi.

SyncThink, Magic Leap ile birkaç yıldır işbirliği yapıyor, diyor Anderson. Şimdi, Magic Leap 2'yi nörolojik sağlık alanına getirmek ve klinik çalışmalarda işbirliği yapmak için bu ilişkiyi genişletiyor, diyor. SyncThink, sarsıntıları teşhis etmeye yardımcı olan bir göz izleme VR cihazı için zaten FDA iznine sahip. Anderson, göz hareketlerindeki değişikliklerin de vestibüler bozukluklarla bağlantılı olduğunu söylüyor.

Magic Leap 2 başlığındaki kamera ve sensörlerde yapılan güncellemeler, SyncThink'in baş dönmesine neden olabilecek veya daha da kötüleştirebilecek anormal göz hareketlerini işaretlemesine izin verdiğini söylüyor. “Tüketici düzeyinde değil, tıbbi düzeyde takip edebilen yüksek kaliteli kameralara ve sensörlere ihtiyacımız var” diyor. Bu, SyncThink'in oluşturabileceği araçların doğruluğunu etkiler. Şirket başlangıçta vestibüler rahatsızlıkları teşhis edebilecek araçlar üzerinde çalışıyor, ancak Anderson sonunda bu bozukluklar için de VR tabanlı tedaviler geliştirebileceklerini düşündüğünü söylüyor.

Hastalıkları tedavi eden dijital araçlar daha yaygın hale geliyor ve COVID-19 pandemisi bunların benimsenmesini hızlandırdı. Pandeminin başlarında, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hastaların geliştirilmekte olan ürünlere daha fazla erişmesini sağlayan bazı yönergeleri gevşetti. Magic Leap'in duyurusu ve sağlık şirketleriyle olan yeni ilişkileri, bu sonbaharda VR tabanlı terapötikler için türünün ilk örneği FDA yetkilerinin hemen ardından geliyor: biri çocuklarda tembel göz tedavisi için, ikincisi kronik ağrı için.

Magic Leap gibi daha fazla sanal ve artırılmış gerçeklik şirketi, dijital sağlık trendinin bir parçası olarak sağlık hizmetlerine doğru ilerliyor, diyor Anderson. Bu da SyncThink gibi şirketlerin yeni araçlar geliştirmek için ihtiyaç duydukları donanımı bulmasını kolaylaştırdı. Son beş yıl içinde, birçok VR ekipmanı üreticisi oyun ve e-spordan uzaklaşıp sağlık veya ordu gibi sektörlere (Magic Leap'in de ilgi duyduğunu söylüyor) kaymaya başladı. Sağlıkla ilgilenen şirketler, tıbbi uygulamalar için önemli olan özellik türlerine dikkat etmeye ve bu özellikleri cihazlarına dahil etmeye başladıklarını söylüyor.

"Beş yıl geriye gitsek bile, kullanıma hazır VR cihazları satın alıp Almanya'ya göndermemiz ve kızılötesi sensörleri yerleştirmemiz gerekiyordu" diyor Anderson. "Artık herkes, sağlık hizmetleri gibi sektörlere hitap eden belirli türdeki özelliklerin önemini gerçekten hızlı bir şekilde öğreniyor."