Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 19:14   Güncelleme : 13-01-2022 19:14
Abone ol

NASA onayladı, 2021 cehennem gibi sıcaktı | Tuzla Haber

NASA ve NOAA, 2021'deki küresel sıcaklıklarla ilgili verilerini yayınlayarak, kayıtlara geçen en sıcak yıllardan biri olduğunu tespit etti. Yıl, iklim değişikliğinin nasıl yıkıcı yerel etkilere sahip olduğunu gösterdi.

NASA onayladı, 2021 cehennem gibi sıcaktı | Tuzla Haber

NASA ve Ulusal Okyanus İdaresi (NOAA) bugün, son sekiz yılın kayıtlardaki en sıcak sekiz yıl olduğunu onayladı. Ajanslar, küresel ortalama sıcaklıkların yükselme eğiliminde olduğu için 2021'in kaydedilen en sıcak altıncı yıl olduğunu söyledi. Sıralamalar bir yana, 2021 boyunca bize yılın aşırı sıcaklıklar için ne kadar dikkat çekici olduğunu gösteren çok sayıda kırmızı bayrak vardı.

"Gerçek şu ki, artık yeni bir rejime geçtik ... bu muhtemelen yüzlerce, belki de 1000'lerce yılın en sıcak on yılı" diyor Gavin Schmidt. NASA'nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü. "Yeterince değişiklik var ki yerel olarak etki ediyor."

Kuzey Amerika'da bu yerel etkiler, tipik olarak serin bölgeler için bile olağanüstü derecede kötü yaz sıcağını içeriyordu. Haziran sonu ve Temmuz başında, Pasifik Kuzeybatı ABD ve Batı Kanada, yolları büken ve güç kablolarını eriten rekor kıran sıcaklıklarla mücadele etti. Daha güneydeki çölde, Kaliforniya'nın Ölüm Vadisi Temmuz ayında 130 derece Fahrenheit'e (54.4 santigrat derece) ulaştı ve potansiyel olarak üst üste ikinci yıl için gezegende şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık için dünya rekorunu kırdı.

Atlantik'in karşısında Avrupa da bunaltıcı bir sıcaklık yaşadı. Sicilya'da 119.8 Fahrenheit (48.8 santigrat derece) bir okuma, maksimum sıcaklık için Avrupa rekorunu kırmış olabilir. (Dünya Meteoroloji Örgütü hâlâ bu kayıtları incelemek için çalışıyor.) Tümü, NOAA'ya göre, Temmuz 2021'in insanların kaydettiği en sıcak ay olduğunu söyledi.

Yolları büken ve elektrik kablolarını eriten rekor kıran sıcaklıklar

Bir rahatsızlıktan çok, sıcaklık topluluklara ciddi zarar verdi. CDC'nin bildirdiğine göre, aşırı sıcak dalgasının bir sonucu olarak Kuzeybatı Pasifik'te acil servis ziyaretleri arttı. Daha kuzeyde, Britanya Kolumbiyası'ndaki küçük Lytton kasabasını, Kanada'nın rekor düzeydeki en yüksek sıcaklığını kaydettikten kısa bir süre sonra bir cehennem neredeyse tamamen yok etti. Etkinlik, Schmidt için 2021'in en şok edici olaylarından biri olarak öne çıktı. "Orada insanlık trajedisi ölçeği, biliyorsunuz, insanlar ölmese bile, bu bir topluluk yok oluyor" diyor.

Dünya okyanuslarında hapsolmuş ısı da 2021'de rekor seviyelere ulaştı. araştırma bu hafta yayınlandı. Okyanus ısı dalgaları şu anda 1980'lerin başında olduğundan iki kat daha yaygın ve deniz yaşamı ve kıyı toplulukları için yıkıcı olabilir. Mercanları öldürürler, balıkçılık ve yengeç endüstrilerine zarar verirler ve hatta karada kuraklığı daha da kötüleştirebilirler.

Bir La Niña etkinliği olmasaydı, 2021'de sıcaklıklar daha da sıcak olabilirdi. La Niña, Pasifik'in doğusundaki ekvator bölgesindeki ortalamadan daha soğuk sular tarafından tanımlanan ve dünya çapında hava durumu düzenleri üzerinde tahmin edilebilir etkileri olan, tekrar eden bir iklim olgusudur.

Avrupa Birliği'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi bu haftanın başlarında raporunu yayınladı. Ajanslar hesaplamalarını yapmak için biraz farklı yöntemler kullandıklarından, NASA ve NOAA'dan biraz farklı olan küresel sıcaklık kayıtları hakkındaki kendi verileri. Kopernik, 2021'in kaydedilen en sıcak beşinci yıl olduğunu belirledi. Ayrıca, fosil yakıtların yakılmasıyla salınan sera gazlarının bir sonucu olarak, dünyanın sanayi öncesi dönemden bu yana bir santigrat dereceden fazla ısındığını doğruladı. Uzmanlar temiz enerjiye geçiş çağrısında bulunuyorlar çünkü bu yılki aşırı sıcakların da gösterdiği gibi, küresel ısınmanın yıkıcı iklim değişikliğini önlemek için iki santigrat derecenin çok altında kalması gerekiyor.

"Maalesef ne ekersek onu biçiyoruz" diyor Schmidt.