Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 14:20   Güncelleme : 14-01-2022 14:20
Abone ol

Microsoft, taciz ve ayrımcılık politikalarının üçüncü taraf incelemesini yaptırıyor | Tuzla Haber

Microsoft'un yönetim kurulu, şirketin taciz ve ayrımcılık politikalarını gözden geçirmesi için bir üçüncü taraf hukuk firmasıyla anlaştı. Şirkette yıllarca süren şikayetlerden ve bu tür davaları nasıl ele aldığından sonra gelir.

Microsoft, taciz ve ayrımcılık politikalarının üçüncü taraf incelemesini yaptırıyor | Tuzla Haber

Microsoft'un yönetim kurulu, şirkette yıllarca yapılan yanlış uygulamalarla ilgili şikayetlerin ardından şirketin cinsel taciz ve ayrımcılıkla ilgili politikalarını gözden geçirmesi için bir hukuk firmasıyla anlaştı. Hukuk firması Arent Fox tarafından gerçekleştirilecek olan incelemede, "şirketin işyerinde cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı politikalarının, eğitimlerinin ve ilgili politikalarının etkinliğini değerlendiren" bir kamu şeffaflığı raporu yer alacak.

Bu raporda yer alacak. ayrıca Microsoft'un şirketin kurucu ortağı ve eski CEO'su Bill Gates aleyhindeki iddialarla ilgili önceki soruşturmasının bir değerlendirmesini de içerir. GeekWire, bu incelemenin Gates'in 2000 yılında bir şirket çalışanı ile olan ilişkisini yeniden araştırmayacağını bildiriyor. Bill Gates, Mart 2020'de Microsoft yönetim kurulundan istifa etti ve bildirildiğine göre Microsoft soruşturmasını tamamlamadan ayrıldı.

Microsoft'un incelemesi değerlendirecek. şikayetlerle dolu bir dahili e-posta zinciri

Yönetim kurulu raporu ayrıca, 2019'da bir Microsoft dahili e-posta zincirinde ortaya çıkan çok sayıda ayrımcılık ve taciz iddiasını da inceleyecek. Cinsel taciz iddiaları, aşağılayıcı davranışlarla ilgili hikayeler ve cinsiyetçi yorumların tümü vurgulandı Microsoft çalışanlarının şikayet ettiği e-posta zincirinde, şirket birçok durumda herhangi bir işlem yapmadı.

Microsoft, ilk olarak 2015'te açılan adil ücret konusunda beş yıllık bir davaya da konu oldu. Dava Eski Microsoft çalışanı Katie Moussouris tarafından açılan dava, şirketin kadın çalışanlara cinsiyetleri nedeniyle haksız yere ayrımcılık yaptığını iddia etti. Moussouris 2020'de davasını düşürdü, ancak teknoloji endüstrisinde hala adil ücret için mücadele ediyor.

"Sadece raporu incelemeye değil, aynı zamanda değerlendirmeden öğrenmeye de kararlıyız, böylece deneyimleri iyileştirmeye devam edebiliriz Microsoft CEO'su Satya Nadella, incelemenin duyurusuna eşlik eden bir açıklamada, diyor. "Bu kapsamlı incelemeyi daha iyi olmaya devam etmek için bir fırsat olarak görüyorum".

Microsoft'un incelemesinin ele alacağını söylediği şey şu:

"Bu, şirketin işyerinde cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı politikalarının, eğitimlerinin ve ilgili politikalarının etkinliği. Bu, 2019'da "Yardıma İhtiyacımız Var" e-posta ileti dizisinde çalışanlar tarafından dile getirilen endişelerin bir incelemesini, şirketin bu endişelere yanıt vermek için attığı adımları ve bu önlemleri daha da güçlendirebilecek ek adımları içerecektir. İnceleme ayrıca güvenli, kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratmaya yönelik politikaların, uygulamaların ve taahhütlerin bir analizini de içerecek.” “Rapor, aynı zaman diliminde Yönetim Kurulu üyelerine ve şirketin Kıdemli Liderlik Ekibine karşı yürütülen herhangi bir cinsel taciz soruşturmasının sonuçlarını, bir Kurul komitesinin 2019'dan itibaren Bill Gates'i de içine alarak soruşturduğu iddiaları da dahil olmak üzere özetleyecek.” “Yöneticiler de dahil olmak üzere çalışanları cinsel taciz veya cinsiyet ayrımcılığından sorumlu tutmak için atılan adımları değerlendirecek.” Raporda, soruşturulan cinsel taciz vakalarının sayısı ve çözümlerine ilişkin veriler yer alacak” dedi.