Meta, reklam hedefleme özellikli konut ayrımcılığı konusunda ABD hükümetiyle anlaştı | Tuzla Haber

Meta, Adil Konut Yasası'nın iddia edilen ihlalleri etrafında dönen bir davanın çözümünün bir parçası olarak konut reklamlarını kimlerin göreceğini belirlemek için yeni bir sistem kurmayı kabul etti.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 22-06-2022 09:50   Güncelleme : 22-06-2022 09:50
Meta, reklam hedefleme özellikli konut ayrımcılığı konusunda ABD hükümetiyle anlaştı | Tuzla Haber

Bir basına göre, ABD hükümeti ve Facebook'un ana şirketi Meta, reklamverenlerin reklamların belirli korunan gruplara ait kişilere gösterilmeyeceğini belirtmesine izin vererek şirketi konut ayrımcılığını kolaylaştırmakla suçlayan bir davayı temizlemek için anlaşmaya vardı Adalet Bakanlığı'ndan (DOJ) serbest bırakıldı. Sözleşmenin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Hükümet, Meta'ya algoritmik konut ayrımcılığı nedeniyle ilk olarak 2019'da dava açtı, ancak şirketin uygulamalarıyla ilgili suçlamalar bundan yıllar öncesine dayanıyor. Şirket sorunu çözmek için bazı adımlar attı, ancak açıkçası federaller için yeterli değildi. Departman, bunun Adil Konut Yasası'nın algoritmik ihlalleriyle ilgili ilk vakası olduğunu söylüyor.

Meta, konut, kredi ve istihdam fırsatları için hedef kitleleri seçme şeklini değiştiriyor, reklamlar

Yapılması gereken anlaşma Gerçekten kesinleşmeden önce bir yargıç tarafından onaylanması, Meta'nın konut reklamları için ayrımcı bir algoritma kullanmayı bırakması ve bunun yerine "reklam dağıtım sisteminde kişiselleştirme algoritmalarının kullanılmasından kaynaklanan ırksal ve diğer eşitsizlikleri ele alacak bir sistem geliştirmesi" gerektiğini söylüyor. ”

Meta, bu yeni sistemin konut, kredi ve istihdam fırsatları için Özel Reklam Kitleleri aracının yerini alacağını söylüyor. DOJ'a göre, araç ve algoritmaları, reklamverenlerin önceden seçilmiş bir gruba benzer kişilere reklam verebilmesini sağladı. DOJ, kime reklam vereceğine karar verirken, Özel Reklam Kitlelerinin bir kullanıcının tahmini ırkı, ulusal kökeni ve cinsiyeti gibi şeyleri hesaba kattığını, yani konut reklamlarını kimin gördüğünü kiraz toplamaya yol açabileceğini söylüyor - Adil Konut Yasası'nın ihlali. Anlaşmada Meta, görevi kötüye kullanmayı reddediyor ve anlaşmanın bir suçun kabulü veya sorumluluk tespiti anlamına gelmediğini belirtiyor.

Salı günü yaptığı açıklamada Meta, bu sorunu makineyle çözmeyi planladığını duyurdu. öğrenme, "bir konut reklamının genel izleyicisinin yaşı, cinsiyeti ve tahmini ırk veya etnik kökeninin, o reklamı görmeye uygun nüfusun yaşı, cinsiyeti ve tahmini ırk veya etnik köken karışımıyla eşleşmesini sağlayacak" bir sistem yapmak. Başka bir deyişle, sistemin, reklamı gerçekten gören kişilerin, reklamı görmeye uygun ve hedeflenen kitleler olduğundan emin olması gerekir. Meta, hedeflenen kitlenin gerçek kitleden ne kadar uzakta olduğunu ölçmek için yaşa, cinsiyete ve ırka bakacak.

Aralık 2022'nin sonuna kadar, şirketin hükümete sistemin çalıştığını kanıtlaması gerekiyor. amaçlandığı gibi ve yerleşime göre platformuna yerleştirin.

Şirket, yeni sistemi kurarken kaydettiği ilerlemeyi paylaşmayı vaat ediyor. Hükümet bunu onaylar ve uygulamaya konulursa, üçüncü bir taraf, reklamların gerçekten adil ve hakkaniyetli bir şekilde gösterildiğinden emin olduğunu "sürekli olarak araştırır ve doğrular".

Meta'nın ayrıca 115,054 dolar ceza ödemek için. Bu, her ay milyarlarca dolar getiren bir şirket için fiilen hiçbir şey olmasa da, DOJ, Adil Konut Yasası ihlali için izin verilen maksimum miktar olduğunu belirtiyor.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber