Meksika Körfezi'ndeki bu sezon kasırgaları hızlandırabilecek "800 kiloluk goril" | Tuzla Haber

2022 Atlantik kasırga sezonu potansiyel olarak bir sersemlik olacak şekilde şekilleniyor. Tahminciler, endişe verici bir joker karakterle aktif bir sezon bekliyor.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 25-05-2022 20:35   Güncelleme : 25-05-2022 20:35
Meksika Körfezi'ndeki bu sezon kasırgaları hızlandırabilecek

Tahminciler, ortalamanın üzerinde bir sezon için yüzde 65 şansla yoğun bir 2022 Atlantik kasırga sezonu bekliyor. Karışımda ayrıca bu yıl Meksika Körfezi'nde daha şiddetli fırtına riskini artıran bir joker karakter var.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) bugün yayınlanan sezon genel görünümü brifinginde, 14 ila 21 tropik fırtınanın bu sezon adlandırılacak kadar güçlenebileceğini söyledi. 1 Haziran'da başlayan ortalama Atlantik kasırga mevsimi, tipik olarak yaklaşık 14 adlandırılmış fırtınaya sahiptir. Colorado Eyalet Üniversitesi'nin öne çıkan bir başka tahmini, bu yıl 19 adlandırılmış fırtına öngördü.

NOAA, altı ila 10 fırtınanın kasırgalara dönüşmesini bekliyor. NOAA ayrıca, saatte en az 111 mil rüzgar hızıyla Kategori 3 veya daha yüksek olarak sıralanan üç ila altı büyük kasırga arasında tahmin ediyor.

“Daha yüksek oktanlı yakıt”

Meksika Körfezi'nde de rahatsız edici bir gelişme var. Bir ılık su akımı olan Döngü Akımı, yılın bu zamanı için şaşırtıcı bir şekilde kuzeye doğru hareket etti. Denizin içinde bir nehir gibi akan akıntı, Karayipler'den daha sıcak suları ABD Körfez Kıyısı'na yakın tipik olarak daha soğuk sulara getiriyor.

Miami Üniversitesi'nden oşinografi profesörü Nick Shay, "Daha yüksek oktanlı yakıt" diyor. "Körfez'deki 800 kiloluk goril."

Shay, Loop Current'in şu anki davranışının, Katrina, Rita ve Wilma kasırgalarının Körfez Kıyısı topluluklarını parçaladığı 2005 Atlantik Kasırgası sezonuna benzediğinden endişe duyuyor.

"2005'te Meksika Körfezi'nde Trifecta kasırgası olarak bilinen bir olay yaşadık" diyor Shay. Hem Katrina hem de Rita, Loop Current'in daha sıcak sularıyla yolları kesiştikten sonra patlayarak Kategori 5 fırtınalarına dönüştü. 2021'deki Ida ve 2017'deki Harvey kasırgaları da Loop Current tarafından güçlendirildi.

Loop Current'ın suyu da daha tuzlu. Döngü Akımı ve Körfez'in geri kalanı arasındaki sıcaklık ve tuzluluk farklılıkları, normalde yüzey sıcaklıklarını düşürebilecek okyanus suyu karışımını sınırlar.

Sonuç olarak, akıntı, çevresindeki Körfez'den çok daha derinlerde ısıyı tutar. Akımdaki 78 derece Fahrenheit'lik su sıcaklıkları, yüzeyin 500 fit altına kadar ulaşabilir. Akımın dışında, bu tür sıcaklıklar genellikle yüzeyin sadece 100 fit altına ulaşır. Shay, "Bu büyük bir fark," diyor.

Herhangi bir fırtınanın Döngü Akımına doğru (veya akımdan dönen, girdap adı verilen büyük dairesel sıcak su havuzlarına) doğru hareket edip etmediğine bağlı olacaktır. Döngü Akımının fırtınaları başarılı bir şekilde güçlendirip güçlendiremeyeceği, fırtınaların uygun atmosfer koşulları ve düşük rüzgar kayması sırasında oluşup oluşmadığına da bağlı olacaktır. rüzgarın hızı ve yönü, bir fırtınanın dengesini bozabilir veya zayıflatabilir. Ancak, La Niña adlı bir hava durumu modelinin, kasırga mevsimi boyunca rüzgar kesmeyi düşük tutması bekleniyor; bu, daha güçlü fırtınaların oluşma olasılığını artırabilecek bir faktör.

NOAA ayrıca "gelişmiş" bir batı Afrika musonuna da işaret etti. bu yılki Atlantik sezonu. Önemli bir rüzgar sistemi olan Batı Afrika musonu, mevsim görünümünde NOAA'nın "çoğu mevsimde en güçlü ve en uzun ömürlü kasırgaların çoğunu oluşturan" daha güçlü doğu dalgalarını tetikleyebileceğini söylüyor.

Daha güçlü kasırgaların olması bekleniyor. iklim değişikliği dünya okyanuslarını ısıttıkça daha yaygın hale geliyor. NOAA bugün yaptığı açıklamada, Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi'ndeki ortalamadan daha yüksek deniz yüzeyi sıcaklıklarının da bu sezon kasırga etkinliğini artırmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Ayrıca, kasırgaların daha hızlı yoğunlaşmaya ve güçlerini uzun süredir devam ettirmeye başladıklarına dair kanıtlar da var. küresel ortalama sıcaklıklar arttıkça karaya çıktıktan sonra daha uzun süre.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber