Mark Zuckerberg'in bize gösterecek çok sayıda VR kulaklık prototipi var | Tuzla Haber

Sanal bir yuvarlak masa toplantısında, Meta's Reality Labs, kod adı Butterscotch, Starburst, Holocake 2 ve Mirror Lake olan birkaç farklı VR kulaklık prototipini gösterdi.

Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2022 12:10   Güncelleme : 22-06-2022 12:10
Mark Zuckerberg'in bize gösterecek çok sayıda VR kulaklık prototipi var | Tuzla Haber

Meta'nın Reality Labs bölümü, hafif, hiper gerçekçi sanal gerçeklik grafiklerine yönelik yol haritasında yeni prototipler ortaya çıkardı. Bu buluşlar, tüketiciye hazır olmaktan çok uzak, ancak kod adı Butterscotch, Starburst, Holocake 2 ve Mirror Lake olan tasarımlar, mevcut Quest 2 ekranından daha ince ayrıntıları destekleyen, ince, parlak bir şekilde aydınlatılmış bir kulaklık seti oluşturabilir.

Meta CEO'su Mark Zuckerberg ve Reality Labs baş bilim adamı Michael Abrash, diğer Reality Labs üyeleriyle birlikte geçen hafta sanal bir yuvarlak masa toplantısında çalışmalarını sundu. Etkinlik, Meta'nın "zaman makineleri" olarak adlandırdığı tasarımlara odaklandı: süper parlak arka ışık veya süper yüksek çözünürlüklü ekran gibi belirli bir özelliği test etmek için tasarlanmış hantal konsept kanıtları. Zuckerberg gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda gerçekçiliğe doğru büyük bir adımın ortasında olduğumuzu düşünüyorum” dedi. “Temelde mükemmel bir aslına sahip sahneler yaratmamızın o kadar uzun süreceğini sanmıyorum.” Görüntü teknolojisi, bu bulmacanın çözülmemiş tek parçası değil, ancak Meta'nın yoğun VR donanım araştırmasının ona destek verdiği bir alandır.

Meta Reality Labs'tan bir prototip tasarım duvarı Meta Reality Labs'ın prototip tasarımlarından oluşan bir duvar

Zuckerberg, 2022'de Project Cambria kod adlı üst düzey bir kulaklık gönderme planlarını yineledi , geçen yılki ilk duyurusunun ardından.

Ayrıca gelecekteki Meta kulaklıklar için önemli bir özellik olan göz takibi ile birlikte gönderilecek. Zuckerberg, Meta'nın buradan iki farklı VR başlığı planladığını söylüyor: Biri günümüzün Quest 2'si gibi ucuz ve tüketici odaklı kalacak, diğeri ise "üreten tüketici veya profesyonel düzeyde" bir pazarı hedefleyen şirketin en yeni teknolojisini içerecek. . Bu, şirketin Cambria ve Quest 2 için güncellemeler yapmayı planladığına dair raporları takip ediyor, ancak bu prototipler görüşmede tartışılmadı. Özel yüksek çözünürlüklü ekrana sahip siyah bir VR başlığı. Butterscotch yüksek çözünürlüklü kulaklık prototipi.

Meta'nın VR başlıkları, görüntüleri bir ekranla engellemek yerine gerçek dünyaya yansıtmayı amaçlayan ayrı bir artırılmış gerçeklik akıllı gözlük serisinin yanında yer alıyor. Meta yakın zamanda birinci nesil AR gözlüklerinin lansmanını azalttı ve genel olarak VR ekranları tüketicilere AR hologramlarından çok daha hızlı ulaştı.

Tasarım "hiçbir yerde nakledilemez" ve Meta Quest 2'nin 110 derecelik görüş alanını kabaca yarıya indirmek gerekiyor. Ancak, Quest 2'nin (bir tür) göz başına 1832 x 1920 piksel çözünürlüğünün yaklaşık 2,5 katını sunar ve kullanıcıların 20/20 görüş çizgisini bir göz çizelgesinde okumasına izin verir. Zuckerberg, görüş alanı derecesi başına yaklaşık 55 piksel, Meta'nın derece başına 60 piksel retina standardının biraz altında ve Varjo'nun derece başına 64 pikselinden biraz daha düşük olduğunu söylüyor. Güçlü dürbün tarzı VR kulaklık. Starburst kulaklık prototipi.

Yıldız patlaması Butterscotch'tan daha az sevk edilebilir ancak benzer şekilde etkileyici bir yükseltmeyi test ediyor. Hacimli tasarım, ağırlığını desteklemek için tutamaçlar gerektiren güçlü bir lamba kullanır ve 20.000 nit parlaklık ile yüksek dinamik aralıklı (HDR) aydınlatma üretir. Zuckerberg, "Bu, ilk nesil için bir ürün yönü olarak düşünülmesi çılgınca pratik değil, ancak onu daha fazla araştırma ve çalışma için bir test ortamı olarak kullanıyoruz" diyor.

Bu, neredeyse düz bir panelin kalın bir kırılma lensi yerine geçmesini sağlayan bir ışık bükme tekniği olan holografik optik üzerine inşa edilmiş 2020 tasarımının halefidir. Sonuç güneş gözlüğü kadar ince olabilir, ancak Meta hala onlara güç sağlayacak bağımsız bir ışık kaynağı geliştirmeye çalışıyor - bugün yaygın olarak kullanılan OLED'ler değil, neredeyse kesinlikle bir lazer. Zuckerberg, "Spesifikasyonlarımızı karşılayan, tüketici için uygun bir lazer elde etmek için çok fazla mühendislik yapmamız gerekecek: bu güvenli, düşük maliyetli ve verimli ve ince bir VR kulaklığına sığabilir" diyor. "Dürüst olmak gerekirse, bugün itibariyle jüri hala uygun bir lazer kaynağı üzerinde kararsız."

Sunumda ayrıca, kullanıcıların bulunduğu yere bağlı olarak odak düzlemlerini değiştirebilen uzun süredir devam eden bir prototip serisi olan Half Dome da tartışıldı. bakıyor. Bu değişken odaklı optikler, 2017'de hantal bir mekanik sistem olarak başladı ve daha sonra bir dizi sıvı kristal lense geçti ve dahili Meta araştırmasına göre, VR'de daha inandırıcı (ve fiziksel olarak rahat) bir derinlik yanılsaması yaratabilirler.

Yandan görülen ince bir VR başlığı prototipi The Holocake 2 prototipi."Bu şeyler oldukça uzak" dedi, "prime time" yorumuyla ilgili bir soruya yanıt olarak. "Üzerinde çalışıyoruz, gerçekten yakında çıkacak kulaklıklardan birine sokmak istiyoruz, bir noktada yapacağımızdan eminim, ancak bugün hiçbir şeyi önceden duyurmayacağım."

Reality Labs, ağustos'taki SIGGRAPH fuarında karma gerçeklik için gerçek dünyadan görüntülerin nasıl daha doğru şekilde çekileceği dahil olmak üzere daha fazla araştırmayı tartışacak.

Yukarıdaki tasarımlar, Zuckerberg'in sergi sırasında kısaca gösterdiği gerçek donanım olarak var. Etkinlik. Ancak Meta, Mirror Lake adında, esasen ilham verici ve hiç inşa edilmemiş bir prototipi de ortaya çıkardı. Tasarım, Meta'nın hantal Quest donanımından çok bir çift kayak gözlüğüne benziyor ve Holocake 2'nin ince optiklerini, Starburst'un HDR özelliklerini ve Butterscotch'un çözünürlüğünü içerecek. Abrash, "Bu, yeni nesil eksiksiz bir görüntüleme sisteminin nasıl görünebileceğini gösteriyor" dedi.

Bu özelliklerin yanı sıra Mirror Lake, kullanıcının gözlerinin görüntüsünü yansıtan dışa bakan bir ekran içerecek, kulaklığın dışındaki kişiler için fiziksel ayrılık hissini azaltır. Meta bu biraz esrarengiz özelliği geçen yıl bir prototipte gösterdi ve konseptle ilgilenen tek şirket olmayabilir: Apple'ın söylentili kulaklığı için benzer bir özelliği düşündüğü bildiriliyor.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber