Kim Kimdir
Giriş Tarihi : 25-11-2021 08:25   Güncelleme : 25-11-2021 09:25
Abone ol

Lokman Abbasoğlu Kimdir?

Lokman Abbasoğlu

Lokman Abbasoğlu Kimdir?

iş insanı, kültür adamı, yazar

Lokman Abbasoğlu 17 Eylül 1948 tarihinde Erzincan’ın Tercan ilçesinin Mercan köyünde dünyaya geldi. Ailesi aslen Trabzonlu’dur.

Tercan Müftüsü olan dedesi Ahmet Hamdi Abbasoğlu Ankara'ya Merkez Vaizi olarak tayin edildi. Dedesi 1957 yılında Ankara'da vefat etti. Dedesinden kalan işleri takip etmek üzere, ailecek Ankara'ya taşındılar. Lokman Abbasoğlu 1958 yılında ilkokul 4. sınıfa Cumhuriyet İlkokulu'nda başladı.

Ortaokulu Anafartalar Lisesi Ortaokulu’nda okudu. Gazi Lisesi’nden 1969-70 ders yılında mezun oldu. Liseden sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tercih etti.12 Mart 1971 muhtırasından sonra Ülkü Ocakları kapatıldıktan sonra MHP Gençlik Kolları Genel Muhasipliğine seçildi.

1973 yılında Bursa'da faaliyette olan Bursa Ülkü Ocağı’nın tüzüğünü değiştirerek, Muharrem Şemsek ve diğer arkadaşlarıyla 12 Mart'tan sonra Ülkü Ocakları'nın yeniden kurulmasına katkıda bulundu.

1974 yılında İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nda çektiği kura ile Zonguldak İmam Hatip Okulu’na meslek dersleri öğretmeni olarak gitti. Bu okulda 6 ay öğretmen olarak görev yaptı.

1975 mart ayında Tuzla Piyade Okulu’na yedek subay öğrenci olarak girdi. 1975 yılının Temmuz ayında çekilen kurayla Kıbrıs'a gitti. Kıbrıs'ta ilk 6 ay birliklerde takım komutanı olarak görev yaptı. Kıbrıs’taki son 8 ayında 230. Piyade Alayı Karargahı’nda personel ve din işleri subayı olarak vatani görevini tamamladı.

1976 yılının Ağustos ayında terhis olarak Ankara'ya döndü. Milli Eğitim Bakanlığı'nda yarım bıraktığı öğretmenlik için kura çekimine girdi. O seneki kura çekiminde tayini Tunceli’ye çıktı.

Alparslan Türkeş’in uyarısı üzerine, Tunceli’ye gitmedi.Sonra Toprak ve Tarım Reform Müsteşarlığı'na uzman olarak geçti.

İlahiyat Fakültesi’nde asistanlık çalışmaları için İngilizce kursuna gitti.

1977'nin ortalarına doğru Alparslan Türkeş'in talebi ile Ülkücü Köylüler Derneği'nin genel başkanlığına seçimle geldi.

1977 yılında MHP'nin 1. ve 2. MC hükümetleri döneminde Türkiye genelinde tespit ettiği 30 kişilik Eğitimciler grubuna seçildi. Ankara'da bütün Ülkücü yan kuruluşların eğitimcisi oldu.

Gün Sazak Gümrük ve Tekel Bakanı olunca Lokman Abbasoğlu ve diğer Eğitimciler, ‘gümrük kontrolörü’ olarak görevlendirildi. Gümrüklerde yolsuzlukları engelleyenler arasında yer aldı.

Bülent Ecevit'in 11 Adalet Partili milletvekilini transfer ederek kurduğu hükümetten sonra, MC hükümeti yıkıldı. Ecevit hükümetinde Tuncay Mataracı Gümrük ve Tekel Bakanı oldu. Mataracı’nın ilk icraatı, 30 gümrük kontrolörünü memurluk derecesine indirmek ve Türkiye'nin çeşitli yerlerine sürmek oldu.

Lokman Abbasoğlu Van'ın Özalp Gümrük Kapısı’na memur olarak sürüldü. Abbasoğlu bunun üzerine istifa ederek Hergün gazetesinin Ankara bürosunda muhabir olarak çalışmaya başladı.MHP Genel Merkezi’nin yanında bulunan 10 Sineması’nda, günde 14-15 saat seminer ve konferans verdi. 12 Eylül 1980 darbesine kadar eğitim faaliyetine devam etti.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’ndan idamla yargılandı. 3 yıl kaçak olarak yaşadı, 3 yıl da Mamak Cezaevi’nde yattı. Cezaevini, Medrese-i Yusufiye’ye çevirenlerden oldu.

Abbasoğlu ticari faaliyetleri yanında, çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde yazılar yazıp, konferans, vaaz ve seminerler vermek suretiyle hayatını devam ettirmektedir.
.