Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 21:15   Güncelleme : 13-01-2022 21:15
Abone ol

Leica'nın yeni M11'i biraz çözünürlük kazanıyor ve biraz ağırlık kaybediyor | Tuzla Haber

Leica'nın en yeni üst düzey telemetre kamerası M11'dir. Daha yüksek çözünürlüğe ve daha iyi dinamik aralığa sahip yeni bir görüntü sensörüne ve daha hafif, basitleştirilmiş bir gövdeye sahiptir. Ancak Leica sahiplerinin aşina olduğu klasik telemetre deneyimini koruyor.

Leica'nın yeni M11'i biraz çözünürlük kazanıyor ve biraz ağırlık kaybediyor | Tuzla Haber

Leica, saygın M telemetre kamerasının en yeni nesli olan yeni M11'i tanıttı. M11, görünüşte, değiştirdiği M10 hattına çok benziyor ve iddia edilen 40 yeni iyileştirmenin çoğu içeride bulundu. Leica, M11'in bugün, 13 Ocak 2022'den itibaren 8.995 $ fiyat etiketiyle satışa sunulacağını söylüyor.

En önemli yükseltme, yeni, 60 megapiksel arkadan aydınlatmalı tam kare CMOS sensör. Tam çözünürlükte 14 adımlı dinamik aralık. Benzersiz bir şekilde M11, fotoğrafçıların 36 veya 18 megapikselde RAW dosyaları çekmesine olanak tanır, bu da başka bir dinamik aralığın kilidini açar, daha iyi düşük ışık performansı sağlar ve yakınlaştırılmış ayrıntı pahasına daha uzun seri çekime olanak tanır. (Şirket, birçok akıllı telefon kamerası tarafından kullanılan benzer bir teknik olan daha düşük çözünürlükler oluşturmak için yeni geliştirilmiş bir algoritmanın yanı sıra piksel gruplama kullandığını söylüyor.) 60 megapiksellik bir DNG RAW dosyası için dosya boyutları 70 ila 120 MB arasında değişiyor; 18 megapiksel ayarı, bunu görüntü başına 20 MB'a kadar düşürebilir.

Leica, yeni sensörle birlikte, şirketin iddia ettiği gibi yeni, ultra ince bir UV filtresi kullanıyor. daha doğal renk üretimi sağlar.

M11'in ISO aralığı 64'ten başlar ve 50.000'e kadar çıkar. Dışarıdan bakıldığında, M11 ile öncekiler arasındaki temel fark, film yüklemek veya eski kameralarda bellek kartlarını ve pilleri değiştirmek için çıkarılması gereken Leica'nın imza niteliğindeki alt plakasının olmamasıdır. M11, bunun yerine Q2'den kaygan kartuş tarzı pil sistemini benimser ve sonuç olarak pilleri veya hafıza kartlarını değiştirmek çok daha hızlıdır. Leica, yeni pilin M10'lardan yüzde 64 daha büyük olduğunu ve arka ekrandaki canlı görüntüyü kullanarak 700 çekime kadar veya telemetre kullanıldığında 1.700 çekime kadar dayanabileceğini söylüyor. Siyah M11, gümüş modelden yüzde 20 daha hafiftir. daha fazla alüminyum yapısı sayesinde

Yeni pil yuvasının yanı sıra veri aktarımı için (bir bilgisayara veya telefona) kullanılabilen bir USB-C bağlantı noktası bulunur - M11 aslında bağlantı için Made For iPhone (MFi) sertifikasına sahiptir iOS ve iPadOS cihazlarına) veya şarj etme.

Leica, siyah modelde pirinç üst plakayı alüminyum olanla değiştirdi (gümüş model pirinç plakayı tutar) ve ağırlığının yüzde 20'sini veya yaklaşık 100 gramını azalttı. Hemen fark edilir ve siyah M11'in her zaman çoğu insanın beklediğinden daha ağır olan önceki M kameralara göre taşınmasını ve manevra yapmasını kolaylaştırır. Neyse ki, Leica'nın imza niteliğindeki yapı kalitesi hala burada ve M11, önceki modellerden daha az dayanıklı hissetmiyor. Bununla birlikte, eski modellerde olduğu gibi eski modellerde olduğu gibi aynı pirinç kaplamayı veya patinaya sahip olmayacaktır. Alt plakanın olmaması, M11'in yeni piline doğrudan erişim, ayrıca bağlantı ve şarj için yeni bir USB-C bağlantı noktası sağlar. Resim: Leica

Daha hafif olmasına rağmen, M11, mevcut M sistemi fotoğrafçılarına hemen tanıdık gelecek ve genel çekim deneyimi aynı kalacak. Sensör daha yüksek çözünürlüklü olmasına rağmen, içindeki işlemci daha hızlıdır ve telemetre ile çekim yaparken bile çoklu alan ölçümü kullanma yeteneği gibi birkaç yeni numaraya sahiptir, M11 hala tamamen manuel bir kameradır. fotoğrafçılık.

Ancak, birçok Leica sahibinin bu kameralardan birine sahip olmak için bu kadar çok para ödemeye istekli olmasının nedeni tam olarak bu niteliklerdir ve Leica'nın bu deneyimi çok fazla karıştırmaması akıllıca olur. M11, Leica'nın en yeni Fotos uygulamasını kullanarak doğrudan bir iPhone'a bağlanabilir ve görüntüleri ona aktarabilir. Resim: Leica

M11, yeni M serisi kameralar serisinin ilki ve şirket bugün yalnızca bir modeli duyuruyor olsa da, gelecekte muhtemelen başka varyantlarla takip edilecek. Bir tane almakla ilgileniyorsanız ve bunu karşılayabilmek için banka hesabınızda dolgu varsa, bugünden itibaren yetkili Leica bayilerinden satın alınabilir.

.