Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 02:17   Güncelleme : 14-01-2022 02:17
Abone ol

Kongre, 6 Ocak Capitol saldırısı üzerine Meta, Alfabe, Twitter ve Reddit mahkeme celbi | Tuzla Haber

Temsilciler Meclisi 6 Ocak'ta ABD Başkentine yapılan saldırıyı soruşturmak için Seçilmiş Komite Meta, Alphabet, Twitter ve Reddit'ten bilgi istedi.

Kongre, 6 Ocak Capitol saldırısı üzerine Meta, Alfabe, Twitter ve Reddit mahkeme celbi | Tuzla Haber

Kongre, Meta (eski adıyla Facebook), Twitter, Reddit ve Alphabet'ten ABD Capitol'e 6 Ocak 2021 saldırısıyla ilgili bilgi talep eden mahkeme celbi gönderdi. Saldırıyı araştıran Temsilciler Meclisi Seçim Komitesi, her şirketin ılımlılık politikası ayrıntılarını ve katılımcıların çabalarını nasıl organize ettiğini aydınlatabilecek veya 2020 başkanlık seçimleriyle ilgili komplo teorilerini yayabilecek diğer bilgileri açıklamasını istiyor.

Komite kayıtlar istedi. geçen yıl onlarca şirketten gönüllü olarak geldi, ancak yukarıda belirtilen dört kişiden gelen yanıtın şu ana kadar “yetersiz” olduğunu söylüyor. “Seçim Komitesi için iki önemli soru, yanlış bilgilerin yayılmasının ve şiddet içeren aşırıcılığın demokrasimize yönelik şiddetli saldırıya nasıl katkıda bulunduğu ve sosyal medya şirketlerinin platformlarının insanları şiddete radikalleştirmek için üreme alanı olmasını önlemek için - eğer varsa - hangi adımları attığıdır. . Komite başkanı Bennie Thompson (D-MS) yaptığı açıklamada, aylarca süren etkileşimin ardından hala bu temel soruları yanıtlamak için gerekli belgelere ve bilgilere sahip olmadığımızı hayal kırıklığına uğrattı.

"Aylarca süren etkileşimin ardından, biz

Alphabet'in celp mektubunda, saldırının canlı yayınlarına ev sahipliği yapan ancak aynı zamanda eski Başkan Donald Trump'ı şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle askıya alan YouTube hakkında bilgi isteniyor. Alphabet'in moderasyon ve para kazanma kurallarını nasıl geliştirdiğine ve gözden geçirdiğine ve yanlış seçim iddiaları etrafında nasıl politikalar geliştirdiğine ilişkin ayrıntılara ilişkin "açıklanmayan önemli bilgilere" sahip olduğunu iddia ediyor.

Twitter'ın mektubu, şirketin henüz bilgi vermediğini söylüyor. kendi platformunda örgütlenen aşırılık yanlıları hakkında aldığı uyarıların ayrıntılarını veya seçimle ilgili “yanlış bilgi, dezenformasyon ve yanlış bilgilendirmeye ilişkin şirket içi analizleri” yayınladı. Ayrıca, 8 Ocak'ta Trump'ın hesabını askıya alma kararı hakkında daha fazla bilgi vermesi gerekiyor. Twitter mahkeme celbi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Meta'nın, seçimle ilgili yanlış bilgilerle ilgilenen bir ekibi dağıtma kararının yanı sıra “şirket tarafından yanlış bilgi, dezenformasyonla ilgili yapılan kritik iç ve dış analizler hakkında belgeler sunması gerekiyor. ve 2020 seçimleriyle ilgili yanlış bilgiler, seçime itiraz etme veya seçime karşı çıkma çabaları ve Meta'nın yerel şiddet yanlısı aşırılık yanlıları tarafından 2020 seçimini etkilemek için kullanılması."

Reddit, açık ara en küçüğüne sahip. İlgili platformlardan, saldırıda rol oynayıp oynamadığına dair ayrıntıları ortaya çıkarabilecek “kayıtlarının kapsamlı bir incelemesini” yapmaları istendi. Reddit, Sandra Chu tarafından The Verge'e gönderilen bir açıklamada, "Mahkeme celbi aldık ve talepleri üzerine komiteyle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.