Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 20:50   Güncelleme : 12-10-2021 20:50
Abone ol

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okumak bir çok kişinin en vazgeçilmez tutkusu olsa da bazı kişilerinde pek de hoşlanmadığı bir aktivitedir. Oysaki kitap okumanın insana kattığı

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okumak bir çok kişinin en vazgeçilmez tutkusu olsa da bazı kişilerinde pek de hoşlanmadığı bir aktivitedir. Oysaki kitap okumanın insana kattığı değerler bilinseydi eminim ki kitap okumaktan hoşlanmayan hiç kimse kalmazdı. Kitap okumak insanı bilgi yönünden oldukça geliştirirken aynı zamana da insan zihnine oldukça faydalı etkilerde bulunmaktadır. Kitap okumak yıllardan beri süregelen belkide en […]

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?Kitap okumak bir çok kişinin en vazgeçilmez tutkusu olsa da bazı kişilerinde pek de hoşlanmadığı bir aktivitedir. Oysaki kitap okumanın insana kattığı değerler bilinseydi eminim ki kitap okumaktan hoşlanmayan hiç kimse kalmazdı. Kitap okumak insanı bilgi yönünden oldukça geliştirirken aynı zamana da insan zihnine oldukça faydalı etkilerde bulunmaktadır.
Kitap okumak yıllardan beri süregelen belkide en iyi alışkanlıktır. Hatta ilk okul dönemlerinde bir çok öğretmenin çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek amacıyla, ders aralarında kitap okuma saatleri oluşturdukları görülür. Kitap okumak neden bu kadar önemli, faydaları nelerdir? Kitap okumak ilk olarak insanı içinde bulunduğu olumsuz duygulardan uzaklaştırıp tamamen esnemesine neden olur. Bununla beraber kitap okumanın zihinde oluşturduğu bir çok olumlu etki vardır. Bunlar şu şekillerdedir.
-Hızlı okuyup anlama yeteneği güçlenir. -Kavrama güdüsü hem reel hem soyut anlamda oldukça gelişir.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?-Hayal dünyasını geliştirir.
-Zihin karmaşasından uzaklaştırır.
-Etkili konuşma ve kolay iletişim kurmaya yardım eder.
-Teknolojik aletlerin zihne verdiği negatif enerjiyi yok ederek olumsuzluğu giderir.
-Çocuklarda uysallaşma ve kolay iletişimi sağlar.
Kitap okumanın yukarıda saydığımız gibi temel olarak insana bir çok faydası vardır. Kitap insanın yalnız kaldığında en büyük arkadaşıdır. Üstelik bu arkadaş onunla vakit geçirdikçe insandan bir şey götürmek yerine bir şeyler katan oldukça bilge bir arkadaştır. Ayrıca 1 saatlik bir televizyon izlemenin beyne verdiği hasarı ortalama 3 saatlik bir kitap okuma süresi ile oldukça fazla giderilebildiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Öyleyse ilk olarak kendimizle başlayıp çevremizdeki insanlara ( anne-baba, eş ve çocuklar) günün belirli saatlerinde kitap okuma saati ayarlayıp gerçekleştirmekte oldukça büyük fayda vardır. Unutulmamalıdır ki okuyup öğrenen ve araştıran bir nesil asla yok olamaz.

Yazar: Feride AkdoĞan