Eğitim
Giriş Tarihi : 11-10-2021 21:39   Güncelleme : 11-10-2021 21:39
Abone ol

Kâtiplik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Adaylara Önemli Tavsiyeler

  Günümüz şartlarında artık iş bulmak maalesef çok zor bir duruma gelmiştir. Bir yere atanabilmek ya da bir kurumda işe girebilmek için yüksek puanlar

Kâtiplik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Adaylara Önemli Tavsiyeler

  Günümüz şartlarında artık iş bulmak maalesef çok zor bir duruma gelmiştir. Bir yere atanabilmek ya da bir kurumda işe girebilmek için yüksek puanlar almanız gerekmektedir. Ancak bazı meslekler vardır ki zorlukları olsa da bu mesleklerin sınavını kazanmak daha kolaydır. Kâtiplik mesleği de bu özelliklere haiz bir meslektir. Adalet Bakanlığı tarafından her yıl birkaç defa […]

 

Kâtiplik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Adaylara Önemli TavsiyelerGünümüz şartlarında artık iş bulmak maalesef çok zor bir duruma gelmiştir. Bir yere atanabilmek ya da bir kurumda işe girebilmek için yüksek puanlar almanız gerekmektedir. Ancak bazı meslekler vardır ki zorlukları olsa da bu mesleklerin sınavını kazanmak daha kolaydır. Kâtiplik mesleği de bu özelliklere haiz bir meslektir.

Adalet Bakanlığı tarafından her yıl birkaç defa kâtiplik sınavları düzenlenmektedir. Bu sınavlarda binlerce aday ter dökmektedir. Fakat bu sınava giren adaylar sınav hakkında ne kadar bilgi sahibidir? Ayrıca bu sınava girecek adaylara önemli tavsiyelerimizi de söyle sıralayalım.

Sınav Hakkında Neler Biliyoruz?Kâtiplik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Adaylara Önemli Tavsiyeler

Bu sınavlar 3 dakikalık klavye üzerinde sürat sınavı olarak gerçekleştirilmektedir.

Aksi takdirde aday sınavda başarısız sayılacaktır. Adaylar sınavlara, başvurdukları sınav merkezinde girmektedirler. Sınav tek oturum şeklinde yapılmaktadır ve toplam üç dakika sürmektedir. Sınavlarda sorulacak metinler (yaklaşık yüz adet) Adalet Bakanlığı’ nın internet sitesinde adayların istifadesine sunulmaktadır. Yalnız bu metinlerden sadece bir tanesi sınavda adaylara verilecektir. Sınava girerken yanınızda kimlik ile sınav giriş belgenizin olmasına dikkat edin.

Kâtiplik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Adaylara Önemli TavsiyelerSınava Giren Adaylara Tavsiyeler

Adaylar önceden belirledikleri klavye türü ile sınava girebileceklerdir. Fakat adaylar hangi klavye türünü seçeceğini bilememektedir. Çünkü Q ve F klavye olmak üzere iki tür klavye bulunmaktadır. Q klavye “qwerty” olarak bilinen yabancı klavye iken F klavye özbeöz Türk klavyesidir. Çünkü klavye üzerindeki harf dizilişleri birbirinden farklıdır. Q klavyede harfler İngiliz diline göre karmaşık bir yapıda hazırlanırken F klavyede harfler Türkçe ses kurallarına uygun olarak ve üstelikte mühendisler tarafından hazırlanmıştır.

Kâtiplik sınavına girecek adaylara tavsiyem sınava F klavyeden girmeniz yönündedir.
Ayrıca F klavyede on parmak öğrenmek Q klavye oranla daha kolay ve hızlı olmaktadır. Fakat sınavlara uzun yıllardır Q klavye ile hazırlanıyor iseniz ve sınava sayılı günler kaldıysa Q klavye ile devam etmenizi öneririm. Fakat sınava altı aydan daha fazla süreniz var ise sınava kesinlikle on parmak F klavye ile girmeniz yararınıza olacaktır. Klavye konusunda süratli olanlar hep F klavye ile yarışmaya katılmışlardır. F klavye ilk zamanlar size zor gelebilir. Lakin zor, demeyin; zamanla sizde F klavyeyi sevecek ve ona bağlanacaksınız.

On Parmak F Klavyeyi Kendi Kendime Öğrenebilir Miyim?

Peki, “On parmak F klavyeyi kendi kendime öğrenebilir miyim?” sorusuna verilecek cevap “Hayır.” olacaktır. Çünkü yanlış vuruşlar ileride karakteristik bir hal alabilir. Mutlaka profesyonel bir yardım alın ya da halk eğitim merkezlerinde verilmekte olan klavye kurslarına katılın. Temel eğitimi kısa sürede aldıktan sonra yazma ve süratınızı artırma kısmını kendi kendinize başarabilirsiniz.

Yazar: Ensar Türkoğlu

.