Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 22:23   Güncelleme : 14-01-2022 22:23
Abone ol

Jack Dorsey's Block, Bitcoin madenciliğini kolaylaştırmak için çalışıyor | Tuzla Haber

CEO'su Jack Dorsey, Block'un "açık bir Bitcoin madencilik sistemi" oluşturmaya çalıştığını duyurdu. Şirketin sistemle ilgili hedefleri, sistemin kolayca erişilebilir, güvenilir ve nispeten güç açısından verimli olmasıdır.

Jack Dorsey's Block, Bitcoin madenciliğini kolaylaştırmak için çalışıyor | Tuzla Haber

Önceden Square olarak bilinen ödeme şirketi Block'un CEO'su Jack Dorsey, "açık bir Bitcoin madencilik sistemi" oluşturmaya çalıştığını duyurdu. Bir ileti dizisinde, Block'un donanım genel müdürü Thomas Templeton, şirketin sistemle ilgili hedeflerini özetledi; bu, sistemin kolay erişilebilir, güvenilir, performanslı ve hash oranına kıyasla nispeten güç açısından verimli olması içindi.

Genel durum. Amaç, madenciliği daha merkezi olmayan hale getirmek ve dolayısıyla genel Bitcoin ağını daha esnek hale getirmektir. Kripto para biriminin değeri arttıkça ve ölçek ekonomileri olmadan madencilik yapmak daha zor hale geldikçe, ağın çok küçük bir grup madenci üzerinde merkezileştiğine dair korkular var. Templeton, madenciliği daha merkezi olmayan hale getirmek için "tamamen merkezi olmayan ve izinsiz bir gelecek için uzun vadeli bir ihtiyaç" olduğunu söylüyor. Ancak Bitcoin madenciliğinin enerji yoğun olma eğilimi göz önüne alındığında, planlar tartışmalı olabilir.

Madenciliği daha dağıtık hale getirmek istiyoruz ve satın alma, kurulum, bakım ve madenciliğe kadar her yönden verimlidir. İlgileniyoruz çünkü madencilik, yeni bitcoin yaratmanın çok ötesine geçiyor. Bunu, tamamen merkezi olmayan ve izinsiz bir gelecek için uzun vadeli bir ihtiyaç olarak görüyoruz.

— Thomas Templeton (@TempletonThomas) 13 Ocak 2022

Templeton'a göre, Block binaya açık kendi ASIC'i (tek bir amaç için optimize edilmiş özel bir çip - bu durumda Bitcoin madenciliği), ancak ekip ayrıca yazılım tasarımcılarını da içerecek. Amaç, aynı zamanda açık kaynaklı olan yüksek performanslı entegre bir sistem oluşturmaktır. Dorsey daha önce Bitcoin madenciliğinin "bir güç kaynağına bir teçhizat takmak kadar kolay" olmasını istediğini ve donanım ve yazılım arasında dikey olarak entegre edilmiş bir madencilik sisteminde değer gördüğünü söylemişti.

Ayrıca madencilik sistemi, geçen yıl Temmuz ayında Block (daha sonra Square), “Bitcoin saklamayı daha yaygın hale getirmek” amacıyla bir Bitcoin donanım cüzdanı oluşturduğunu duyurdu. Square ayrıca daha önce müşterilerinin Cash App kullanarak Bitcoin alıp satmasına izin verdi. Dorsey uzun zamandır Bitcoin'in hevesli bir destekçisi ve Twitter biyografisi basitçe “#Bitcoin” olmaya devam ediyor. Daha önce Block'un Ekim ayında bir Bitcoin madencilik sistemi kurma arzusundan bahsetmişti.