Ikea'nın yeni sanal tasarım aracı mobilyalarınızı siler ve Ikea'nınkilerle değiştirir. | Tuzla Haber

Ikea, Ikea mobilyalarının evinizde nasıl görünebileceğini hayal etmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni bir sanal tasarım aracını piyasaya sürüyor. Ikea Kreativ, Ikea'nın uygulamasını kullanarak bir odayı taramanıza olanak tanıyan bir Sahne Tarayıcı özelliği içerir.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 23-06-2022 14:40   Güncelleme : 23-06-2022 14:40
Ikea'nın yeni sanal tasarım aracı mobilyalarınızı siler ve Ikea'nınkilerle değiştirir. | Tuzla Haber

Ikea, mobilyalarının evinizde nasıl görünebileceğini hayal etmeyi kolaylaştıracak yeni bir sanal tasarım aracını bugün piyasaya sürüyor. Ikea Kreativ'in Sahne Tarayıcı özelliği, Ikea'nın iOS uygulamasını kullanarak bir odayı taramanıza, mevcut mobilyalarınızı silmenize ve ardından sanal mobilyaları yerine yerleştirmenize olanak tanır. Kendi evinizi taramak istemiyorsanız, mobilya yerleştirmek için 50'den fazla sanal showroom da var. Doğal olarak süreç, sanal versiyonlara göz attıktan sonra bu mobilyayı gerçek olarak sipariş etmenizi teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Ingka Group (Ikea'nın en büyük mağaza bayisi) tarafından geliştirilen Ikea Kreativ Scene Scanner uygulamasının yayın öncesi sürümüyle uğraştıktan sonra, yeni deneyimin potansiyel olarak çok yararlı olduğunu söyleyebilirim. şirketin konuşmasının göründüğünden biraz daha kısıtlayıcı. Önceki Ikea Place uygulamasında gördüğümüz gibi artırılmış gerçeklikte sanal bir mobilya parçasının etrafında dolaşmak mümkün değil, ancak Kreativ sanal mobilyalarını evinizin bağlamında doğru bir şekilde gösterme konusunda genel olarak daha iyi bir iş çıkarıyor. Mobilyaların sığacağından emin olmak için odalarınızı ölçmenin sıkıcı sürecini atlamanıza izin vermez, ancak bir öğenin genel tasarımının ve renk düzeninin çevreye uygun olup olmadığını görmenin güzel bir yoludur.

İşlem odanın panoramik bir fotoğrafını çekmekle başlar.Resim: Ikea

Ikea Kreativ Scene Scanner, biraz zahmetli bir tarama işlemiyle başlar. Panoramik bir çekim oluşturmak için bir odanın bir dizi fotoğrafını çeker ve ardından daha fazla görsel veri yakalamak için telefonunuzu sekiz şeklinde bir hareketle sallarsınız. Bu işlem şimdilik yalnızca iPhone'lar içindir (lidar sensörüyle donatılmış bir modele ihtiyacınız yoktur - çoğu modern iPhone'un çalışması gerekir), ancak bu yaz bir Android sürümünün piyasaya sürülmesi planlanıyor. Tarama tamamlandığında, doğrudan uygulamanın kendisinde veya Ikea'nın web sitesinde bir masaüstünde ince ayar yapmak için bir görüntü kalır.

Boş bir odayı döşemiyorsanız, Ikea'nın sanal tasarımcısıyla ilk adım mevcut mobilyaları boşaltmaktır. Etki, Google'ın Pixel 6 cihazlarında bulunan Magic Eraser aracına çok benzer ve Google'ın Magic Eraser aracına çok benzer, sonuçlar tutarsız olabilir. Aşağıdaki resimde örneğin Ikea'nın yazılımı, koltuğu kapatarak sildikten sonra halımın nerede bitmesi gerektiğini anlamamış ve ayrıca TV dolabının gizli sol tarafını doldurmakta zorlanıyor.

Oturma odamın tamamlanmış taraması.Ekran görüntüsü: Ikea

Bazı dağınık kenarlara rağmen, odaya sanal mobilyalar eklemeye başladığımda boş alanlar olması gerektiği gibi davranıyor. Sözcüsü Kelly Gardiner'e göre Ikea Kreativ şu anda "binlerce" mobilya, kilim, aksesuar ve duvar dekoru içeriyor ve önümüzdeki yıl boyunca tavana monte mobilya ve tekstil gibi ek ürün kategorileri için destek ekleme planları var.

Oturma odam için bir çift Laiva kitaplık aldım; Ikea'nın yazılımı, alanı döndürmeme ve hareket ettirmeme izin verdi - ve zeminimle aynı hizaya getirerek iyi bir iş çıkardım. Çoğunlukla, Ikea'nın yazılımı kitaplığı orantılı gösteriyordu, ancak arada sırada odadaki diğer çeşitli mobilya parçalarını da kırpıyordu. Uygulamanın odamın boyutlarını tam olarak doğru alıp almadığını doğrulamak zor, ancak bir ölçüm bandıyla doğruladıktan sonra kabaca doğru çıktılar.

Sanal mobilyalar aşağı yukarı çevresiyle orantılı olarak ortaya çıktı.Bir 2D fotoğrafta yalnızca sanal mobilyaları görebilmek kısıtlayıcı görünse de, uzayda gerçekte nasıl görünebileceğine dair çok daha doğru bir izlenim veriyor gibiydi. Buna karşılık, Ikea'nın eski Place uygulaması, artırılmış gerçeklikte tutarsız bir ölçekte sanal mobilyalar göstererek, çevreye nasıl uyacağını hayal etmeyi zorlaştırdı.

Ikea Kreativ şu anda ABD'de yayında ve önümüzdeki yıl diğer ülkelerde de lansman yapılması planlanıyor. Ikea'nın mevcut iOS uygulaması (oda taraması için gerekli) veya web sitesi aracılığıyla erişilebilir.

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber