Sağlık
Giriş Tarihi : 15-10-2021 00:56   Güncelleme : 15-10-2021 00:56
Abone ol

Hayran kurguyu bir kitaplık için yeterince güzel hale getirmek

Hayran kurgu kitap ciltleme – Archive of Our Own veya Wattpad'deki popüler hayran kurgu hikayelerini alıp onları fiziksel, güzel kitaplara bağlama sanatı – TikTok sayesinde yükselişe geçiyor. Bazı içerik oluşturucular büyük başarı elde ederken, tamamen risksiz değil.

Hayran kurguyu bir kitaplık için yeterince güzel hale getirmek

Sarah Lesure'un el işi kitabının kapağına gerilmiş kırmızı kumaştan daha güzel olan tek şey, içindeki sayfaları dolduran dönen yazı tipidir. Her sayfa, küçük bir kitapçıda arka rafa konan pahalı bir cilt kitabı gibi lüks hissetmek için özenle hazırlanmış. Lesure, her kitabın benzersiz ve muhteşem görünmesini sağlamak için saatler harcıyor, ancak başını belaya sokabilecek herhangi bir özel görüntü kullanmamaya dikkat etmesi gerekiyor.

Bunun nedeni, Lesure crafts kitaplarının hayran kurgu eserleri içermesi ve izinsiz dijital favorilerini fiziksel ziyafetlere dönüştürmek isteyen hevesli bir okuyucu topluluğu bulması.

Süreçle ilgili hiçbir şey basit değildir. 2019'da bir boşluk yılında ciltlemeye başlayan bir öğrenci olan Lesure, The Verge'e “Yanlış bir şey yapabileceğim ve her şeyin karmakarışık olduğu yüzlerce an var” dedi. Süreci dizgi, dizgiyi yeniden yapmak, doğru olana kadar tekrar tekrar yapmak, basmak, katlamak, dikmek, kapak yapmak ve sonunda hepsini bir araya getirmek.

“İlk birkaç kitabı sadece arkadaşlarım için yaptım. ”

Hayran Kurgusu geleneksel olarak Archive of Our Own (AO3) ve FanFiction.Net gibi çevrimiçi sitelerle sınırlıydı, ancak alandaki en üretken sanatçılardan bazıları, insanların en sevdikleri kitaplardan yeni yollarla keyif almalarına yardımcı olmanın bir yolunu buldu: ciltleme hikayeleri daha iyi okumak ve raflarda öne çıkmak için tasarlanmış fiziksel romanlara dönüştürün.

The Verge'in konuştuğu bir dizi ciltçiye göre, özellikle TikTok sayesinde ciltleme hayran kurgusu son aylarda bir artış gördü. Yeni hayranlar eserlerine rastladıkça sanatçılar da DM'lerini komisyonlara açmaya başladılar.

Omgreylo'nun bağlamalarından biri. Fotoğraf omgreylo Fotoğraf omgreylo

TikTok ve Twitter'ın en popüler hayran kurgu kitapçılarından biri başladı Mart 2020'de en sevdiği eserinin fiziksel bir kopyasını orijinal yazara hediye ederek dışarı çıktı. Twitter ve TikTok'ta @omgreylo'dan geçen Sam, karmaşık ayrıntılarıyla tanınan o zamandan beri 150'den fazla kitap oluşturdu.

“Aslında başladığımda, bebeğim yatakta ve televizyonda tekerlemeler oynarken yatak odasının zemininde çalıştım” dedi Sam, The Verge.

TikTok, yıllardır yapmadıkları bir şey olarak, hayran kurgusuna geri dönen yirmi otuzlu yaşlarla ilgili memlerle dolu. Ciltçiliği ablasından öğrenen bir Etsy satıcısı olan Salina Li, "bütün hayatı Harry Potter'ın etrafında döndüğünü" ve "bunu yapmayı düşünebildiğim her şeyin onunla ilgili olduğunu" söyledi. Hayran kurgusu ayak uyduruyor. telif hakkı yasası çizgisi ve ciltleme başka sorunları da beraberinde getiriyor

Her kitabı yapmak için içerik oluşturucuların, kenar boşluğu boyutu ve yeni bir bölüme nasıl başlanacakları gibi çeşitli fiziksel ayrıntılara karar vermesi gerekir. Bitmiş üründe hangi renkleri ve tasarımları görmek istediklerini ve hangi tasarımları hiç istemediklerini anlamak için müşterilerle birlikte çalışacaklar. Bu bir sanat olduğu kadar bir iş ve bilimdir.

Farklı içerik oluşturucular sürecin farklı bölümlerinden nefret eder. Sam, gerçek yazıcı sürecinden nefret eder; sayfaların çıkışını izleyerek her şeyin doğru göründüğünden ve yazıcının mürekkebinin bitmediğinden emin olun. Lesure dizgiden nefret eder. YouTube'da gezinirken bulduğu kendin yap videolarına güvendi ve zorluk nedeniyle ilk birkaç seferinde neredeyse bırakmaya yaklaştı. Grafik tasarım öğrencileri bu beceriyi okulda öğrenirler, ancak Lesure gibi sanat formuna yeni başlayan bir kişiye rehberlik eden bir öğretmen olmadan bu göz korkutucu ve yorucu bir görev olabilir.

Lesure nihayet ilk kitabını bitirdiğinde, işinin başlamasına çok az kaldı.

"Bugün bulunduğum yere kartopu gibi geldi - şu anda işlemde olan 30 kitap ve Nisan ayına kadar siparişler." “Maliyetleri telafi etmenin ticari olup olmadığına dair neredeyse hiçbir yasa yok.”

Bir kitap satarken, Lesure ve Sam malzeme ve nakliye masraflarını telafi ediyor, ancak ikisi de hayran kurgusunu çevreleyen yasallık endişelerinden dolayı çalışmalarından kâr elde etmediklerini söylüyor.

Tanım gereği hayran kurgusu sınırı aşmaz. savunucuları, özgürce erişilebilen hikayelerin çoğunun teknik olarak “adil kullanım” hükümlerine girdiğini savunuyor. On yıllardır, Transformative Works Organizasyonu gibi kâr amacı gütmeyen gruplar, AO3 gibi siteleri stüdyolardan, yayıncılardan ve telif hakkı yasalarını çalışmaları kaldırmanın bir yolu olarak kullanmaya çalışan diğer gruplardan korumak için zaman harcadı. Ancak ciltleme, genellikle iki taraf arasında bir para alışverişi yapıldığından başka sorunları da beraberinde getiriyor.

Fikri mülkiyet hukuku profesörü Betsy Rosenblatt, "Maliyetleri telafi etmenin ticari olup olmadığına dair neredeyse hiçbir yasa yok" The Verge'e verdiği demeçte, California Üniversitesi Davis ve Transformative Works Örgütü üyesi. “Ve neredeyse yasa yok dediğimde, yasa yok demek istiyorum.

Ortaya çıkmamasının nedeni, eğer biri sadece masrafları karşılıyorsa, dava açma ihtimalinin düşük olması." Sarah Lesure'ın kitaplarından biri. Fotoğraf Sarah Lesure

Hayranlardan ilham alan çalışmaları çevrimiçi pazarlamak zor olabilir. Ciltçiler ve hayran kurgu yazarları, yetkisiz ürünler satan ve yayından kaldırma bildirimleriyle karşı karşıya kalan diğer sanatçılara katılır. Başka sanat eserleri sattığı bir Etsy mağazası işleten yeni bir hayran kurgu ciltçisi olan Li, yasal sonuçların nadiren dünyanın sonu olduğunu söyledi. Li, "Bana bakıp 'Tanrım, neredeyse hiçbir şey almıyor, sorun değil' demelerini umuyorum," dedi Li.

Li's Etsy'de satın almak için listelenen el sanatları The Verge'e verdiği demeçte, telif hakkı ihlalleri nedeniyle dükkanın kapatıldığını söyledi. Li, “Özellikle küçük bir işletme sahibiyseniz, dikkat etmeniz gereken tahmin oyunlarından biri” dedi. Öncelikle ciltlenmiş hayran kurgusunun malzemeleri ve nakliyesi için ücret alıyor, çünkü “bu benim işim değil” dedi. Sonia adlı bir yazardan Harry Potter hikayelerini bağlama izni aldı, ancak aynı şekilde "Harry Potter da onun değil."

Hayran kurgu kitap ciltleme topluluğunun üyeleri, küçük, zararsız dünyalarının hemen dışında yatan başka bir sorunun da farkındalar: kendi kendine baskı yapan dükkanlar.

Sam, hayran kurgu okuyucularının hayran kurgusunu basmak için Barnes & Noble'ı kullandıklarını mazur gördüğünü duymuş, çünkü "yazardan izin almışlar." "Korkunun onları durdurmasına izin vermeyecek kadar önemli bir şeyle uğraşıyorlar."

Bu gibi durumlarda, topluluk üyelerini "malzemenin hâlâ Warner Bros., Scholastic, Disney'e ait olduğu" konusunda eğitmeye çalışırken, insanlara "hayran kurgu yazarının sorun değil deme hakkına sahip olmadığını" hatırlatacak ya da her neyse." Bir Barnes & Noble temsilcisi The Verge'e şunları söyledi: "Telif hakkıyla korunan çalışmayı ihlal eden herhangi bir içeriği yayınlamak veya yazdırmak için Barnes & Noble Press'in kullanılmasını yasaklıyor ve şiddetle uyguluyoruz."

"Düzenli olarak TikTok'lar gönderiyorum. Barnes & Noble'dan en sevdikleri kurguyu yasa dışı olarak almakla ve insanlara bunu nasıl yapacaklarını açıklamakla övünen gençler,” dedi Lesure. “Kitaplar olarak hayran kurgu kavramına duyulan coşkuyu seviyorum, insanlar bunu nasıl da çılgınca atlıyorlar; kesinlikle harika. Ancak özellikle TikTok'ta, yasal anlayış eksikliği çok korkutucu.”

Telif hakkıyla korunan materyalin adil kullanımının ne olduğu vaka bazında belirlendiği düşünüldüğünde, sorun hiçbir zaman tam anlamıyla çözülmeyebilir.

İçerik oluşturucuların "farkında olmaları gerekir, ancak korkmamaları gerekir" dedi.

"Korkunun onları durdurmasına izin vermeyecek kadar önemli bir şeyle uğraşıyorlar" dedi Rosenblatt. "Bu tür bir kendini ifade etme, hayatta anlam bulmak, kendini gerçekleştirmek ve topluluk oluşturmak için, korkunun zarardan çok iyi olan bir şeyi kapatmasına izin vermek için çok önemlidir."

.