Google, yeni görsel arama özelliklerinin "Çevrenizdeki dünya için Ctrl+F" gibi olduğunu söylüyor | Tuzla Haber

Google, çoklu aramanın işlevselliğini iki yeni modla genişletiyor: yakınım ve sahne keşfi.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 12-05-2022 14:19   Güncelleme : 12-05-2022 14:19
Google, yeni görsel arama özelliklerinin

Google I/O'da, Google kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan, yalnızca bir resim ve birkaç kelimeyle arama yapmanızı sağlayan Lens çoklu arama aracı için yeni geliştirmeler duyurdu.

Yeni bir mod "yakınımda" olarak adlandırılan , kullanıcıların bir nesnenin fotoğrafını çekmesine ve ardından sonuçları yerel olarak bulmasına olanak tanır. Raghavan'ın açıkladığı gibi, bir yemeğin fotoğrafını çekebilecek ve ardından o yemeği sunan restoranları arayabileceksiniz. Google daha sonra yakınınızdaki ilgili restoranların bir listesini görüntüler. Bu özelliği gerçekleştirmek için Google, web sitelerinden ve gözden geçirenler tarafından yayınlanan ilgili fotoğrafları tarar ve ardından bunları yüklediğiniz fotoğrafla eşleştirir. Near me, bu yıl içinde İngilizce olarak sunulacak ve "zaman içinde" daha fazla dile genişletilecek.

Bu, etrafınızdaki dünya için süper güçlü bir Ctrl+F'ye sahip olmak gibidir

Google ayrıca sahne keşfi adı verilen bir şey sunuyor. Bu, kullanıcıların kameralarını kaydırmalarına ve ardından önlerindeki nesneler hakkında bir arama ifadesi girmelerine olanak tanır. Raghavan bu özelliği açıklarken bir süpermarkette fındıksız çikolata bulmaya çalışma örneğini kullandı. Bir rafın tamamını çikolata çubuklarını tarayabilir ve ardından her bir nesneyle ilgili incelemeler gibi "yararlı bilgiler" sağlayan katmanları görebilirsiniz. Raghavan'ın özellikle ilgili açıklamasının bunu oldukça güzel özetlediğini düşünüyoruz: "Bu, etrafınızdaki dünya için süper yüklü bir Ctrl+F'ye sahip olmak gibidir."

Sahne keşfi, ortamınızdaki nesneleri taramanıza ve bunlar hakkında bilgi edinmenize olanak tanır. Görsel: Google

Arama devi çoklu aramayı ilk olarak Nisan ayında kullanıma sundu, ancak amacı öncelikle alışveriş yapmak ve talimatları aramaktı. Örneğin, beğendiğiniz bir elbisenin ekran görüntüsünü veya resmini çekebilir ve ardından bir rengin adını yazabilirsiniz. Google'ın çoklu araması, o renkte benzer görünümlü elbiseler içeren bir sonuç listesi gösterecektir. Veya belirli bir bitki türünün fotoğrafını çekebilir ve ilgili bilgileri bulmak için "bakım talimatlarına" bakabilirsiniz.

Ancak, Google'ın ürün yönetimi direktörü Lou Wang'ın piyasaya sürülmesi sırasında ima ettiği gibi, Google'ın çoklu arama özelliği çok daha fazlası için kullanılabilir ve görünüşe göre ek işlevler gelmeye başlıyor.

Çoklu aramayı kullanmak için Android veya iOS'ta Google uygulamasını açın ve ardından Lens simgesine basın. arama çubuğunun sağ tarafı. Buradan, aramanıza başlamak için galerinizden bir fotoğraf veya ekran görüntüsü yükleyebilir veya önünüzdeki bir nesnenin resmini çekebilirsiniz. Ardından, ilgili bir kelime veya kelime öbeğinin yanında fotoğrafı aramak için ekranı yukarı kaydırın ve "Aramanıza ekleyin"i seçin.

11 Mayıs, 13:51 ET'yi güncelleyin: Prabhakar Raghavan'dan ek bağlam eklemek için güncellendi.

11 Mayıs 14:12 ET Güncellemesi: Google'ın ilgili blog gönderisini ve yeni özelliklerle ilgili ek bilgileri eklemek için güncellendi.

İlgili:

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber