Google, Pixel Watch ve tabletiyle kendi ekosistemi konusunda ciddileşiyor | Tuzla Haber

Google, uzun süredir Android telefonları etrafında bir yazılım ekosistemi işletiyor. Ancak, Pixel Watch ve tabletiyle, kendi gerçek bir ekosistemini denemek ve oluşturmak için bunu donanımı da kapsayacak şekilde genişletiyor.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-05-2022 22:03   Güncelleme : 14-05-2022 22:03
Google, Pixel Watch ve tabletiyle kendi ekosistemi konusunda ciddileşiyor | Tuzla Haber

Bu yılki Google I/O açılış konuşması, tipik olarak yazılım ve hizmet odaklı bir olay olduğu düşünüldüğünde olağandışı olan donanım duyurularıyla doluydu. Bunlardan en heyecan verici olanı, Google'ın önümüzdeki yıl Android tablet pazarına geri dönmeyi planladığı ve aynı zamanda ilk akıllı saatini - Pixel Watch'ı - 2022'de piyasaya süreceği haberiydi.

Google, birkaç tane verdi. fikrini değiştirmesinin farklı nedenleri. Ancak bunlardan en ilginç olanı, bir tablet cihazın daha genel olarak Pixel ekosistemi için sahip olabileceği faydalardan bahseden Google'ın ürün yönetimi başkan yardımcısı Sameer Samat'ın yorumuydu. Samat, “Tüketici beklentilerinin zaman içinde değiştiğini düşünüyorum” dedi. "Telefon kesinlikle çok önemli, ancak hangi ekosistemi satın alacağına ve hangi ekosistemde yaşayacağına karar veren bir tüketici için tamamlayıcı ve kritik olan başka cihaz form faktörleri olduğu da çok açık hale geliyor."

"Hangi ekosistemi satın alacağına karar veren bir tüketici için tamamlayıcı ve kritik olan başka cihaz form faktörleri de var"

Başka bir deyişle, bir Pixel tablet (ve bir Pixel Watch) oluşturmak, yalnızca Google'ın müşterilerin bunu yapmasını istediği için önemli değildir. bu özel cihazları satın alın.

Pixel telefonların kendileri önemli olmaktan vazgeçmeyecek, ancak Google, insanların bir Google akıllı telefon satın aldıklarında akıllı saatler, kulaklıklar ve tabletler gibi onunla mükemmel bir şekilde eşleşecek şekilde tasarlanmış bir dizi aksesuar olduğunu bilmelerini istiyor. Mükemmel Pixel aksesuarını satın aldıktan sonra, bir sonraki yükseltmeleri için akıllı telefon markasına bağlı kalma şansları yüksek.

Apple'ın kullandığı "duvarlı bahçeye" benzer bir yaklaşım ( genellikle agresif bir şekilde) kendisini 2 trilyon dolarlık bir şirkete dönüştürmek için. iPhone'lar, AirPod'larla en iyi şekilde çalışan iPad'leri kontrol etmek için kullanılabilen çok sayıda ortak görevi Mac'lere devredebilir. Apple Fitness antrenmanları bir Apple Watch'ta kontrol edilebilir ve Apple TV'nize aktarılabilir. iMessage, sizin ve tüm arkadaşlarınızın iPhone kullanmasını gerektirir. Kaptın bu işi.

Apple, ekosistemine o kadar inanıyor ki, bazen kendi ürünlerinin kalitesi yerine duvarlarla çevrili bahçesine öncelik veriyor. HomePod buna bir örnek: Yalnızca iPhone'larla çalışmak üzere tasarlanmış olsaydı, yalnızca Apple'ın kendi AirPlay standardı yerine Bluetooth üzerinden akış yapmanıza izin verseydi, nesnel olarak daha kullanışlı olurdu ve muhtemelen daha fazla birim satardı.

homepod'un alt kısmı Apple'ın HomePod'unun altı. James Bareham / The Verge

Google'ın bahçesinin etrafına aynı türden duvarlar inşa etmeyi planlayacağını bir an bile düşünmüyorum. Şirketin ana reklamcılık işi, Apple gibi büyük bir şirketi bile geride bırakan bir ölçekte çalışmaya dayanıyor ve bu açık yaklaşım, Android'in küresel akıllı telefon pazarının tahmini yüzde 75'ini kontrol etmesine izin verdi. Google yıllardır Android telefonların Windows ile daha iyi çalışmasını sağlamak için çalışıyor ve Wear OS, iOS ile uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Google markalı bir akıllı saat ve tabletin piyasaya sürülmesi bunu değiştirmeyecek.

Google'ın yaklaşımı, Apple'ın AirPods ile kullandığı yaklaşıma benzer şekilde, muhtemelen daha incelikli olacaktır. Wear OS, bir Android telefonla eşleştirildiğinde zaten en iyi durumda. Ve Google'ın yazılımı, ChromeOS'un Android uygulamalarını çalıştırmak için nasıl destek sunduğu gibi, genellikle çapraz uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Pixel Watch neredeyse kesinlikle Android cihazlarda çalışacaktır (iPhone desteği daha az nettir), ancak Pixel telefonlarla en iyi şekilde çalışmasaydı çok şaşırırdım.

Ancak şimdi bu yaklaşımın sınırlarını buluyor gibi görünüyor, özellikle de diğer bazı şirketlerin ekosistem emelleriyle karşı karşıya olduğu için. Burada, Android tabletlerin en büyük üreticisi ve geçen yıl itibariyle en yüksek profilli Wear OS akıllı saat üreticisi olan Samsung'dan bahsediyorum. Ancak, Google'ın işletim sistemlerini kullanmasına rağmen, Samsung'un cihazları, kullanıcılarını her zaman Samsung'un kendi ekosistemine yönlendirmiştir.

"Galaxy Watch 4 sizi neredeyse Samsung'un ekosistemine girmeye zorlar"

Samsung'un nihayet gördüğü geçen yılki Galaxy Watch 4'ü ele alalım. Wear OS'yi kendi Tizen işletim sistemi yerine akıllı saatlerinden birinde kullanın. Ancak Google'ın ekosistemini kucaklıyor gibi görünse de pratikte akıllı saatin sadakati her zaman Samsung'a oldu. Google Pay yerine Samsung Pay, Google Asistan yerine Bixby kullandı ve Google'ın eşdeğerleri yerine Takvim, Hesap Makinesi ve Kişiler gibi Samsung uygulamalarıyla birlikte geldi. Samsung'un telefonlarındaki ayarları senkronize edebilir ve Galaxy markalı kulaklıkları otomatik olarak değiştirmek için Samsung'un sistemini kullanır.

Eski meslektaşım Dieter Bohn incelemesinde, eğer değilseniz, Galaxy Watch 4 sizi Samsung'un ekosistemine girmeye zorluyor" dedi.

Tabletler için de durum aynı. Meslektaşım Dan Seifert, bu yılın başlarında Tab S8'i incelediğinde, yalnızca diğer Samsung cihazlarına sahip kullanıcılar için gerçekten önemli olan çok sayıda kullanışlı özellik buldu. Galaxy Buds, tablet ve Samsung telefon arasında otomatik olarak geçiş yapacak ve tablet, telefonun mobil erişim noktası özelliğini de açabilecekti. "Yıllarca bir Android tablet satın almak için harika bir neden göremedikten sonra, Samsung'un bu sefer ikna edici bir sunum sunduğunu kabul etmeliyim - zaten Samsung Android ekosistemindeyseniz," diye yazdı.

Samsung'un saati, Google'ın Wear OS, Samsung'un ekosistemi. Fotoğraf Dieter Bohn / The Verge

Samsung'un yaklaşımı, bugünlerde tüketici teknolojisi şirketleri için teşviklerin nerede olduğunu açıkça gösteriyor. Elbette, ürünlerini Google'ın tüm donanımı, uygulamaları ve hizmetleriyle sorunsuz bir şekilde entegre olacak şekilde tasarlayabilirler.

Tüm Samsung teknolojisiyle donatıldıktan sonra kim bir Google Pixel veya OnePlus'a geçmeyi düşünebilir?

Google, Pixel serisinin başlangıcından bu yana sınırlı bir geniş yazılım desteği ile donanım odaklı. Ancak ekosistemler önemlidir ve 2022'de hem donanımınızı hem de yazılımınızı kontrol etmezseniz, o zaman başka bir şirketin daha iyisini yapmasına izin vereceksiniz ve hatta belki de platformunu kendi platformunuzun üzerine park edeceksiniz.

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber