Google, kök hücre tedavisi reklamları yasağını gevşetiyor | Tuzla Haber

Google, kök hücre tedavileri için reklam yasağını gevşetiyor ve FDA onayına sahip şirketlerin reklamlarına izin verecek. Kök hücre tedavileri genellikle deneysel klinikler tarafından desteklenir ve tehlikeli olabilir.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 11-05-2022 12:46   Güncelleme : 11-05-2022 12:46
Google, kök hücre tedavisi reklamları yasağını gevşetiyor | Tuzla Haber

Google, bu deneysel tıbbi bakım kategorisi için tüm reklamları yasaklayan önceki politikasına göre bir değişiklik olarak, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan kök hücre tedavilerine yönelik reklamlara izin verecektir. Politika güncellemesi ilk olarak Gizmodo tarafından bildirildi ve Temmuz ayında yürürlüğe girecek.

Şirket, politika güncellemesinde, FDA tarafından onaylanmayan ürünlere veya uygulamalara atıfta bulunsalar bile "yalnızca eğitici veya bilgilendirici" olan hücre veya gen tedavisi reklamlarına da izin vereceğini söyledi. Google'ın "eğitici" veya "bilgilendirici"yi nasıl tanımlayacağı veya bu şemsiye altında ne tür reklamlara izin verileceği açık değil.

Kök hücre tedavisi, herhangi bir hücre tipine dönüşebilen kök hücreleri kullanan tıbbi tedaviler için kullanılan geniş bir terimdir. Hücreler için bazı kanserleri tedavi etmek gibi bazı kanıta dayalı uygulamalar var ve yaklaşık iki düzine FDA onaylı hücre ve gen tedavisi ürünü var (Google'ın yeni politikası reklamlara izin veriyor).

Ancak kök hücrelerin çoğu kullanımı kanıtlanmamıştır, deneyseldir ve tehlikeli olabilir. Klinikler, bağışlanan göbek bağlarından veya hastaların yağından alınan hücrelerin eklem ağrısı veya göz rahatsızlıkları gibi şeyleri tedavi edebileceğini iddia ediyor. İnsanlar bu tür prosedürleri aldıktan sonra enfeksiyon geliştirdi ve öldü. FDA, bu tür prosedürler sunan işletmeleri engellemeye çalıştı, ancak son birkaç yılda çoğaldılar.

UC Davis Tıp Okulu'nda profesör olan Paul Knoepfler, Mart ayında Stat'te, Google'ın kök hücre reklamlarına yönelik ilk yasağının, kliniklerin aramalarda görünmesini engellemek için pek bir şey yapmadığını yazdı. Reklam yapamasalar bile şirketler, kök hücrelerle ilgili aramalar için arama sonuçlarının en üstünde görünen web siteleri tasarladılar - Ulusal Sağlık Enstitüleri gibi daha saygın tıbbi kaynakların üzerinde.

Bu şirketler. anlayışlılar ve toptan bir yasak karşısında bile ürünlerini piyasaya sürmeye yönelik politikaların altından kalkabiliyorlar. Şimdi, bu yasak gevşemeye ayarlandı ve grupların bilgi dağıtması için yeni yollar açtı. Knoepfler, "Google'ın devam eden kök hücre sorunu, şirketin ele alması gereken kanıtlanmamış biyomedikal tekliflerle ilgili ciddi, daha geniş bir sorunun simgesidir" dedi.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber