Google'ın Wear OS 3'te KakaoTalk'u vurgulamasının nedeni işte bu. | Tuzla Haber

Google I/O'da şirket, Wear OS 3'te şu anda mevcut olan uygulamalardan biri olarak KakaoTalk'u vurguladı. ABD'de nispeten bilinmeyen bir mesajlaşma uygulamasından bahsetmek garip görünebilir, ancak bu, Google'ın giyilebilir ortağı Samsung için büyük bir kazanç.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-05-2022 11:41   Güncelleme : 13-05-2022 11:41
Google'ın Wear OS 3'te KakaoTalk'u vurgulamasının nedeni işte bu. | Tuzla Haber

Dünkü Google I/O açılış konuşmasında, birçok kişinin gözünden kaçmış olabilecek, dikkatimi çeken bir an vardı. Google, Wear OS 3'te öne çıkan yeni uygulamalara örnekler verirken, KakaoTalk'ı çağırmak için zaman ayırdı. yalan söylemeyeceğim. Ayağa kalktım, parmağımı bilgisayar monitörümü işaret ettim ve "AHA! Haklıydım!”

KakaoTalk'ın ne olduğunu zaten biliyorsanız, muhtemelen Koreli, Koreli-Amerikalı, bir sürü Koreli arkadaşınız var, K-pop ve K-dizilerini seviyor veya yaşadınız / yaşadınız. Kore'de yaşıyor. Burada nereye gittiğimi görebilirsiniz. KakaoTalk, Kore'deki bir numaralı mesajlaşma uygulamasıdır. Bunu tanımlamanın en kolay yolu, KakaoTalk'un Kore'nin WeChat veya WhatsApp versiyonu olmasıdır. Statista'ya göre, 2021'in dördüncü çeyreğinde 47 milyondan fazla Güney Koreli uygulamada aylık aktif kullanıcıydı. Güney Kore'nin şu anki nüfusu kabaca 51 milyon.

Ailemde yalnızca iPhone kullanıcıları birbirlerine mesaj atar. Zamanın geri kalanı, KakaoTalk. Aile grubu sohbetinin olduğu yer burasıdır. Teyzemi böyle arayıp mesaj atıyorum. Teyzeme "normal" bir şekilde hitap edersem, onu KakaoTalk üzerinden aramamdan çok daha az cevap verir. Ailem hayattayken iletişim kurmak, resim göndermek ve video paylaşmak için kullandığımız ana uygulama buydu.

Galaxy Watch 4'te önceden yüklenmiş uygulamaların çoğu Samsung'dan geliyor. KakaoTalk şimdi Galaxy Watch 4 için Wear OS 3 uygulaması olarak mevcut. Fotoğraf Dieter Bohn / The Verge

Samsung'un tescilli giyilebilir işletim sistemi Tizen güçlü yanlarına sahip olsa da, iyi bir üçüncü taraf uygulamaları yelpazesine sahip değildi. Sahip olduğu üçüncü taraf uygulamaları nadiren güncelleniyordu. Bu arada Apple ve teknolojik olarak daha az etkileyici Wear OS saatleri çok daha sağlam bir uygulama ekosistemine sahipti. Bu zayıflığı düzeltmek, Samsung'un Wear OS'ye geçiş yapmasının ana nedeniydi.

Samsung'un bunu asla kabul edeceğinden şüpheliyim ama benim teorim, Kakao'nun bir Tizen uygulaması yapmayı reddetmesi, Samsung'un akıllı saat işini büyütmek istiyorsa platformu terk etmesi gerektiği noktasına getirdi. Samsung, ülkedeki en güçlü şirkettir. Güney Kore'nin GSYİH'sının kabaca yüzde 20'sini oluşturuyor ve ülkenin en popüler mesajlaşma ve sosyal medya uygulaması olan KakaoTalk'a özel bir Tizen uygulaması geliştiremedi.

Yaraya tuz basmak için KakaoTalk, uygulamasının Android, iOS ve watchOS sürümlerini zaten oluşturmuştu. Samsung, özünde, kendi sahasında tartışılıyordu.

KakaoTalk, Wear OS uygulamasını Ekim ayında geliştirdi, ancak I/O'da öne çıkması başka bir şey. Bu aslında KakaoTalk'ın Wear OS promosyon malzemelerinde ilk kez yer alması değil. Uygulama, geçen yıl Google, Wear OS 3'te Samsung ile işbirliği yaptığını duyurduğunda, Google I/O'da da ekrana çıktı. Bunun, Google'ın, Samsung'a, kullanıcıların ilgisini çekmede yardımcı olduğunu hayal etmeliyim. Nüfusun yüzde 72'sinin Android, yüzde 67'sinin Samsung telefon kullandığı Kore pazarı. (Google ayrıca açılış konuşması sırasında "yakınımdaki çoklu arama" demosunu yapmak için japchae kullandı ve bu tür şeylerde Kore'nin ulusal gururunu hafife alamazsınız.)

Kakao'nun bir Tizen uygulaması yapmayı reddetmesi, Samsung'un yapması gereken noktaya getirdi. akıllı saat işini büyütmek için platformdan vazgeç

Samsung, Asya pazarına artık istedikleri uygulamalara sahip olduğunu gösteriyor. Uzun süredir Apple Watch'ta bulunan uygulamalar. Örneğin, Japonya'da oldukça popüler olan bir başka Kore yapımı sohbet uygulaması olan LINE, öne çıkan Wear OS 3 uygulamalarından biri olarak dahil edildi.

Dolayısıyla bu, Google'ın KakaoTalk'u bir satış noktası olarak kullanmasının Amerika veya Avrupa pazarlarına yönelik olmadığı zamanlardan biri gibi geliyor. Ve nasıl tepki verdiğime bakılırsa, oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim.

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber