Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 22:23   Güncelleme : 14-01-2022 22:23
Abone ol

Google'ın Sonos davası, diğer telefon üreticilerinin Pixel'in yapamadığını yapmasına izin verebilir | Tuzla Haber

Google'ın eylemleri, diğer üreticilerin Pixel'in yasal olarak yapamadığı şeyi yapmaları için potansiyel olarak kapıyı açtı: Sonos tarzı çok bölgeli bir hoparlör grubunun sesini kontrol etmek.

Google'ın Sonos davası, diğer telefon üreticilerinin Pixel'in yapamadığını yapmasına izin verebilir | Tuzla Haber

Google markalı hoparlörlerinizi kontrol etmek için bir Google telefonunun en iyi seçim olacağını düşünebilirsiniz, ancak bu her zaman doğru değil: Google'ın eylemleri, Pixel'in yasal olarak yapamayacağını diğer üreticilere potansiyel olarak açtı, diye yazıyor Android dedektifi Mishaal Rahman, Esper'de.

Geçen hafta, "Sonos dava açıp kazandığı için Google ana hoparlörleriniz biraz daha kötüleşmek üzere" diye yazdık. Bir Google Pixel kullanıyorsanız, bu doğrudur - diğer şeylerin yanı sıra, çok bölgeli bir Google Cast konuşmacı grubunun sesini kontrol edemezsiniz. Bunun nedeni, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun, Google'ın Sonos'un teknolojisini kopyaladığına karar vermesi ve Google beş özel yazılım ince ayarı uygulamadıkça ithalatı engellemekle tehdit etmesiydi. Sonos patentlerinden biri, özellikle çok bölgeli bir hoparlör grubunun ses seviyesini kontrol etmekle ilgiliydi.

Ancak Rahman Android 12 kodunu araştırdığında, Google'ın uzak hoparlör grubu ses kontrolünü devre dışı bırakma şeklinin inanılmaz derecede basit olduğunu gördü: Google, kendi başına "doğru"dan "yanlış"a tek bir değer ayarladı. Piksel telefonlar. Rahman şöyle yazıyor:

ikinci yama, Google'ın uzak hoparlör grubu oturumlarının hacmini kontrol etme yeteneği olmadan Pixel telefonları göndermesine izin verecek şekilde uyarlanmış görünüyor. Ancak aynı zamanda, OEM'lerin bu özellik etkinken kendi cihazlarını göndermeleri için kolay bir yol da bırakır. Bir OEM'in tek yapması gereken, GMS ile AOSP oluşturmak ve config_volumeAdjustmentForRemoteGroupSessions bayrağı için varsayılan değeri ('true') yerinde bırakmaktır.

Samsung veya Xiaomi (şu anda dünyanın en iyi iki Android üreticisi), telefonlarının tüm hoparlör grubunun sesini kontrol etmesini istiyor (en son güncellemeden itibaren bir Google Pixel'in artık yapamayacağı bir şey), başka parmaklarını kaldırmaları gerekmiyor. Sadece kasıtlı olarak kapatmaktan kaçınmaları gerekiyor. Ve Rahman, en azından beta sürümünde, yakında çıkacak olan Android 12L'nin de bu şekilde çalıştığını söylüyor.

(Yeni başlayanlar için, "GMS ile AOSP oluşturun", yalnızca Google'ın sunduğu temel Android sürümünü almak anlamına gelir. şirketin genel olarak lisansladığı Google hizmetleriyle üreticilere ücretsiz. Çoğu Android telefon üreticisi, Android'i kendi eklentileriyle kaplamadan önce zaten bunu yapıyor.)

Bunların hiçbiri, herhangi bir telefonun maker mutlaka Google'ı bu olasılığı üstlenecektir. Tüm bildiğim - ben bir avukat değilim - Sonos, Google'a karşı kazandığı zaferi emsal olarak kullanarak onları da dava edebilirdi. Ancak bunların hepsini düşünmek oldukça ilgi çekici.

İlgili

Google'ın Android 12 güncellemesi son yılların en sarsıcı güncellemesi oldu