Google, bilgiye daha iyi erişim için Wikimedia Foundation'a ödeme yapıyor | Tuzla Haber

Google, Wikimedia Foundation'ın ilk Kurumsal müşterilerinden biri haline geliyor. Hizmet, Google'a Wikimedia ve Wikipedia'dan gelen büyük miktardaki verilere daha verimli erişim sağlayacaktır.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 23-06-2022 13:58   Güncelleme : 23-06-2022 13:58
Google, bilgiye daha iyi erişim için Wikimedia Foundation'a ödeme yapıyor | Tuzla Haber

Google, arama motorunda en doğru ve güncel bilgileri sunmaya yardımcı olması için Wikimedia Foundation'a ödeme yapıyor. Wikipedia'nın arkasındaki kâr amacı gütmeyen grup olan Wikimedia Foundation, Google'ın ticari Enterprise hizmetini satın alan ilk şirketlerden biri olduğunu söylüyor.

Geçen yıl başlatılan Wikimedia Enterprise, büyük miktarda veriyi yeniden kullanan müşterilere (Google gibi) izin veriyor. İçeriğine daha verimli bir şekilde erişmek için Wikimedia hizmetlerinden bilgi. Wikimedia Enterprise, Wikipedia'nın web sayfalarından bilgi almak için ücretsiz veri dökümlerine ve herkese açık API'lere (uygulama programlama arayüzleri) güvenmek yerine, müşterilerin çok daha büyük ölçekte bilgileri geri dönüştürmek ve tükürmek için daha uygun API'leri kullanmasını sağlar. Hizmet ayrıca müşterilerin kullandığı içerikle ilgili güncellemeleri almalarına olanak tanıyarak eski veya yanlış bilgilerin web'de Wikipedia dışında görünmesini önlemeye yardımcı olur.

Google, Wikimedia'nın hizmetlerini bilgi panelleri de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanır Tam olarak değil. Google'ın yeni ortaklığının son kullanıcı tarafını nasıl değiştireceğini netleştirin. Google'ın arama ortaklıklarının genel müdürü Tim Palmer, belirsiz bir şekilde Google'ın Wikimedia Foundation ile olan ortaklığını Enterprise hizmeti aracılığıyla "derinleştirmeyi" dört gözle beklediğini belirtti. Kullanıcıların muhtemelen bir değişiklik fark etmeyeceğini hayal ediyorum - belki Wikipedia'nın bilgi panellerinde daha sık alıntılandığını göreceğiz veya belki Google, Wikipedia'nın bilgilerini hizmetlerine entegre etmenin yeni bir yolunu bulacak. Google geçmişte Wikimedia Foundation'a bağışta bulundu, ancak bu, ilk kez gerçek bir müşteri olarak oturum açtığı anlamına geliyor.

Google'ın yanı sıra Wikimedia Foundation, İnternet Arşivi'nin de bir Kurumsal hale geldiğini duyurdu. müşteri. Bu, zaman içinde web sitelerinden anlık görüntüleri koruyan ve silinen veya değiştirilen bilgilere bir göz atmanıza ve eski tarz web düzenlerini keşfetmenize olanak tanıyan bir veritabanı olan Wayback Machine'i çalıştıran aynı kar amacı gütmeyen kuruluştur.

Wikimedia Foundation, Google ve Internet Archive ile olan ortaklıklarından açıkça bir miktar para elde edecek olsa da, kuruluş Enterprise hizmetinin gelirinin yalnızca "küçük bir bölümünü" oluşturmasını bekliyor.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber