Google, berbat web kameranızı harika AI ile düzeltmeye çalışıyor | Tuzla Haber

Google I/O'da, Google Workspace ekibi, video görüşmelerinde daha iyi görünmenizi ve sesinizi artırmayı amaçlayan bir dizi AI destekli özellik de dahil olmak üzere, şirketin çalışma araçları için birkaç yeni ürünü duyurdu.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 12-05-2022 14:08   Güncelleme : 12-05-2022 14:08
Google, berbat web kameranızı harika AI ile düzeltmeye çalışıyor | Tuzla Haber

Son iki yıldan fazla bir süreyi evde oturarak, dizüstü bilgisayarınızın web kamerasına bakarak ve yerleşik mikrofonunuzda konuşarak bitmeyen sanal toplantılarda bisiklet sürerek geçirmiş olabilirsiniz. Bu, son iki artı yılın çoğunu herkese kötü aydınlatılmış piksellerden oluşan duygusal bir yığın gibi görünerek, bir teneke kutunun içinden bağırıyormuşsunuz gibi görünerek geçirdiğiniz anlamına gelir. Bu senin hatan değil: dizüstü bilgisayarınızın web kamerası berbat. Mikrofonu da öyle. Ancak Google, her ikisini de AI ile düzeltebileceğini düşünüyor.

Google, Çarşamba günü yıllık I/O geliştirici konferansında, Workspace ekibinin sanal toplantılarınızı iyileştirmek için AI destekli birkaç yol üzerinde çalıştığını duyurdu. . En etkileyici olanı, Google'ın, kötü bir bağlantı veya kötü bir kamera aracılığıyla bile görüntünüzü otomatik olarak iyileştirebileceğini ve keskinleştirebileceğini söylediği Portre Geri Yükleme'dir. Benzer şekilde, Portre Işığı, nasıl aydınlatıldığınıza dair bir dizi AI tabanlı kontrol sağlar. Google, pencereyi sola kaydıramazsınız, diyor gibi görünüyor, ancak Google Meet'in sağınızda da varmış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Ses söz konusu olduğunda, Google, kutu gibi bir ev ofisinden dizüstü bilgisayarınıza konuşmaktan kaynaklanan yankıları en aza indirmeyi amaçlayan bir yankı giderme aracı sunuyor.

Resim: Google

Buradaki temel teknolojinin çoğu, Google'ın Pixel telefonlarıyla yaptığı yapay zeka ve makine öğrenimi çalışmasından geliyor. Bunlar, ortalama dizüstü bilgisayar web kameranızdan çok daha iyi bir donanıma sahipler, ancak şirketin dijital iş deneyiminden sorumlu Başkan Yardımcısı Prasad Setty, prensibin aynı olduğunu söyledi. "Temel yazılımın aynı şeyi yaptığından, onu çok çeşitli donanım cihazlarında kullanabileceğimizden emin olmak istiyoruz" dedi.

Karma ve uzaktan çalışma büyüdükçe, Google Workspace ekibi son birkaç yılını işi nasıl biraz daha kolaylaştıracağını düşünerek geçirdi, dedi Setty. Setty bir röportajda, "Teknolojinin kolaylaştırıcı olmasını istiyoruz" dedi. "Yardımcı olmasını, sezgisel olmasını ve gerçek sorunları çözmesini istiyoruz." Bu, Workspace ekibinin işbirliği - dolayısıyla toplantı araçları - hakkında ve aynı zamanda asenkron çalışmayı nasıl daha lezzetli hale getirebileceği hakkında daha fazla düşünmesine yol açtı.

Google Meet'ten otomatik çeviri yazılar ve Spaces'tan otomatik özetler

"İnsanların bu aşırı bilgi yükünün üstesinden gelmesine yardımcı olmak istiyoruz" dedi Setty ve bunu yapmak için yapay zekayı kullandı. Ayrıca Google'ın "işbirliği eşitliği" ve "temsil eşitliği" hakkında çok düşündüğünü, nerede olurlarsa olsunlar, hangi teknolojiyi kullanıyorlarsa veya nasıl çalışırlarsa çalışsınlar herkesin eşit bir oyun alanında kalmasına yardımcı olmaya çalıştığını söyledi. Setty, Google'ın bir püf noktasının, insanlara fazla karışmadan veya çalışanlara Google ya da işverenleri tarafından izlendiklerini hissettirmeden yardım etmek olduğunu kabul etti. "Bunun hakkında düşünme şeklimiz," dedi, "her şeyden önce kullanıcıları güçlendirmek istiyoruz. Ardından, onlara bu bilgileri ekiplerine nasıl sunacakları gibi seçenekler sunun.”

Evde bu kadar zaman geçirdikten sonra, kurulumunuzu sorunsuz hale getirmek için birkaç araca sahip olmak güzel. biraz daha iyi, özellikle yeni uygulamalar veya donanım gerektirmeyenler. Ancak insanlar ofise geri döndüklerinde, Google'ın önünde daha da büyük bir toplantı sorunu var: Bazı insanların bir odada, bazılarının ekranda olduğu karma toplantı sorununu çözmek. Bu, iyi bir ışıklandırma ve yankılanmadan çok daha fazlasını gerektirecektir.

İlgili:

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber