Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-10-2021 00:33   Güncelleme : 14-10-2021 00:33
Abone ol

Galaxy Watch 4 ve Watch 4 Classic uygulamalı: Endişelenmeyin, Tizen hayranları | Engadget

Yeni bir işletim sistemine ek olarak, Galaxy Watch 4 ve Watch Classic 4, yeni bir 3'ü 1 arada sensöre, daha keskin ekranlara sahiptir ve vücut yağ taramaları yapabilir.

Galaxy Watch 4 ve Watch 4 Classic uygulamalı: Endişelenmeyin, Tizen hayranları | Engadget

Galaxy Watch 4'ün geleceğini ve Google ile birlikte tasarlanan yeni Wear OS Samsung'u çalıştıracağını biliyorduk. Hatta neye benzeyeceğine dair ön izlemeler bile gördük. Ancak bu, Samsung'un en yeni akıllı saatleri hakkında öğrenecek hiçbir şey kalmadığı anlamına gelmiyor. Bugün piyasaya sürülen Galaxy Watch 4 ve Watch Classic 4, yeni bir 3'ü 1 arada sensöre, daha keskin ekranlara sahip ve hatta vücut yağ taramaları bile yapabiliyor. New York'taki bir demo etkinliğinde, her ikisini de kontrol edebildim ve bir Galaxy saatinde Wear OS'nin nasıl göründüğünü görebildim.

Yine de çok ileri gitmeden önce, Samsung'un kurtulduğunu belirtmekte fayda var. “Aktif” markasının mevcut serisinden - Watch 4, Watch Active 2'nin manevi halefidir (Active 3 yoktu). Bu arada, Watch 4 Classic'in artık en son üyesi olduğu önceki "normal" Watch serisine "Classic" takma adını ekliyor. Evet, hiç de kafa karıştırıcı değil.

Samsung'daki yeni Wear OS temelde Tizen

Sinir bozucu marka değişikliği bir yana, Tizen hayranlarının endişelenecek hiçbir şeyi yok Watch 4s'deki yeni işletim sistemi ile.

Fark ettiğim en önemli değişiklik, Tüm Uygulamalar'ın saati yana kaydırdığınızda karşılaştığınız sayfalardan biri olması yerine, artık ana ekrandan yukarı çekerek bunlara erişebilmeniz. Aksi takdirde, hızlı ayarlar ana ekranın üzerindeyken, widget'lar ve Hava Durumu, Egzersiz, Nabız ve Stres gibi kartlar arasında gezinmek için yatay olarak kaydırabilirsiniz. Cherlynn Low / Engadget

Tizen'e olan bu benzerlik, Samsung ve Google'ın bildiği bir şeydir. Bir Google sözcüsü Engadget'a, Wear OS 3'ün cihaz üreticilerinin, belirli uygulamaları ve hizmetleri varsayılan seçenekler olarak seçmek gibi, platformun üzerine özelleştirilmiş kullanıcı deneyimleri eklemesine izin verdiğini söyledi. Her ne kadar iki şirket "Wear OS ve Tizen'in en iyilerini tek bir platformda bir araya getirmek" için işbirliği yapsa da, akıllı saat üreticilerinin cihazlarına hala farklı kimlikler getireceği aşikar hale geliyor.

Farklı sürümler arasında ayrım yapmak için. İşletim sistemi giyin, benzersiz markalaşma da olacak.

Ancak şimdilik, Google ve Samsung birleşik bir giyilebilir platform üzerinde işbirliği yaparken, Galaxy akıllı saatler, daha iyi üçüncü taraf uygulama desteği ile Tizen'in yeniden adlandırılmış bir sürümünü çalıştıracak gibi görünüyor.

Güncellenmiş Google Haritalar, Mesajlar, Pay ve YouTube Müzik deneyimleri ile birlikte Calm, MyFitnessPal, Strava, Sleep Cycle, Spotify ve daha fazlasından yeni uygulamalar ve Döşemeler var. Play Store, bilekten keşif ve kurulum için Galaxy Watch 4'te de mevcuttur; Samsung'un One UI arayüzü, telefonunuzu tutmayı ve temaları ve bildirimleri senkronize halde izlemeyi kolaylaştırır.

Küçük kozmetik güncellemeler

Watch 4 Classic'te, widget'lar arasında dönmek için çerçeveyi döndürmek için Samsung'un damgasını bulacaksınız. Galaxy Watch 3 gibi, mekanik tekerlek de eski modellere göre daha hafif ve daha az tıknaz, ancak yine de tatmin edici bir tıklama ile her çentik içine giriyor.

Cherlynn Low / Engadget

Hem Watch 4 hem de Watch 4 Classic'in daha büyük varyantları daha keskin 450 x 450 ekrana sahipken, temelde öncekiyle aynı boyutta.

Ayrıca Samsung, Klasik stili siyah, gümüş veya yeşil olarak ve standart sürümü siyah, gümüş veya pembe olarak sunuyor.

Şahsen, siyah ve gümüş Watch 4s sırasıyla yeşil ve beyaz gibi görünüyordu, ama bunun demo alanımızdaki sıcak aydınlatmayla bir ilgisi olabilir. Ve benim sevdiğimden daha büyük yüzleri olmasına rağmen, Watch 4 bileğimde rahat hissettirdi - o kadar ki bir tane taktığımı unuttum ve neredeyse onunla brifingimizin dışına çıktım. Bu arada 46,5 gram (veya 46 mm boyutunda 52 gram) ağırlığındaki Watch 4 Classic daha ağır ve daha dikkat çekiciydi.

Yeni bir sensör ve işlemci

Watch 4 serisindeki donanım iyileştirmeleri estetikle bitmiyor. Bu yılki en büyük değişiklik, Samsung'un yeni 3'ü 1 arada BioActive sensör olarak adlandırdığı şey. Buradaki üçü, optik kalp atış hızı, elektriksel kalp atış hızı ve Biyoelektrik Empedans Analizi (BIA) anlamına gelir. Sensör üçlüsünü çalıştırmak için bir çip kullanan daha küçük bir tasarıma ek olarak, bu aynı zamanda yeni bir özelliği de mümkün kılıyor: Vücut Kompozisyonu ölçümü.

Ek özellikleri beğendiğim için bu yeni hizmet için çok heyecanlıyım. vücut yağ yüzdemin genel sağlığımı anlamamı sağladığı içgörü.

Her ay bir okuma almak için Halo uygulamasında Amazon'un kamera tabanlı aracını kullanıyorum (en doğru yöntem tam bir DXA taraması için doktora gitmektir, ancak henüz bir tane almadım). İki siyah Galaxy Watch 4s biriminin alt tarafı, Smith Smith 4s'ün iki Siyah Saati ve Idget 4'ün Enga Watch 4'lerini kullandı.Mat vücut kompozisyonumun iki ayrı okumasını yapmak için. Şaşırtıcı derecede kolaydı. Tek yapmam gereken cinsiyetimi, boyumu ve kilomu girdikten sonra orta ve yüzük parmaklarımı saatin iki düğmesine yaklaşık 15 saniye basılı tutmaktı. Her iki seferde de akıllı saatler bana yüzde 30,8'lik bir sonuç verdi; bu, genellikle Amazon uygulamasından aldığımdan biraz daha yüksek, ancak çok da uzak değil.

Sağlık takibine yönelik diğer iyileştirmeler arasında yeni horlama algılaması yer alıyor. uyumlu bir akıllı telefon, daha doğru uyku kaydı ve antrenmanların daha hızlı otomatik tespiti. Gece de Watch 4s kan oksijen seviyenizi ölçecektir.

Onlarla sınırlı deneyimime göre, Watch 4s kesinlikle hızlı geldi, ancak Apple ve Fitbit gibilere karşı nasıl dayandıklarını bilmek için gerçek dünyada daha fazla zamana ihtiyacım var. Cherlynn Low / Engadget

Samsung, Galaxy Watch 4TE serisi Galaxy versiyonlarında 40 saate kadar pil ömrü vaat ediyor. muhtemelen daha kısa çalışma süreleri vardır. Meyve suyunuz bittiğinde, 30 dakikada 10 saate kadar güç elde edebilmeniz gerekir.

Uyku izleme özellikleri ve genel performans iyileştirmelerinin yanı sıra pil ömrü de başka bir şey. İnceleme birimleri aldığımızda Galaxy Watch 4'te test etmeyi dört gözle bekliyoruz. Giyilebilir cihazlar 27 Ağustos'ta satışa çıkıyor, ancak bugün ön sipariş verebilirsiniz, daha küçük Watch 4 250 dolardan başlıyor ve Watch 4 Classic 100 dolardan fazlaya mal oluyor.

Vücut kompozisyonu ölçüm özelliği beni heyecanlandırsa da, Samsung tarafından desteklenen Wear OS'li yeni Galaxy Saatlerin Apple'ın watchOS'unu üstlenebileceğine henüz ikna olmadım.