Teknoloji
Giriş Tarihi : 15-01-2022 00:24   Güncelleme : 15-01-2022 00:24
Abone ol

FTC'nin Meta'nın VR bölümünü antitröst ihlalleri nedeniyle araştırdığı bildiriliyor | Tuzla Haber

ABD Federal Ticaret Komisyonu ve New York liderliğindeki eyalet başsavcılarının, Meta'nın üçüncü taraf geliştiricilerle nasıl ilgilendiğini ve kulaklığını nasıl fiyatladığını araştırdığı bildiriliyor.

FTC'nin Meta'nın VR bölümünü antitröst ihlalleri nedeniyle araştırdığı bildiriliyor | Tuzla Haber

Bloomberg'e göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu ve en az üç eyalet, Meta'nın sanal gerçeklik bölümündeki antitröst ihlallerini araştırıyor. Raporda, FTC ve New York, Tennessee ve Kuzey Carolina'dan başsavcıların, Meta'nın iş uygulamaları hakkında endişeleri olan üçüncü taraf VR geliştiricileriyle geçen yıl konuşmaya başladıkları belirtiliyor. Bu, Meta'nın küçük ama büyüyen sanal gerçeklik pazarındaki hakimiyetine ilişkin çok sayıda araştırmadan biridir.

Bloomberg raporu, Meta (eski adıyla Facebook) ve onun VR bölümü (eski adıyla Oculus) hakkında iyi bilinen tartışmalara atıfta bulunuyor. Düzenleyicilerin geliştiricilere, Oculus uygulama mağazasının özellikleri kendi teklifleriyle örtüşen üçüncü taraf uygulamalara karşı ayrımcılık yapıp yapmadığını sorduğu ve görünüşe göre Meta'nın Meta Quest (eski adıyla Oculus Quest) başlığını 299 $ fiyatla satma stratejisini sorguladıkları bildirildi. diğer VR kulaklıkların fiyatını düşürür. FTC, Bloomberg'in raporu hakkında yorum yapmayı reddetti.

FTC'nin, Meta'nın VR fitness uygulaması Supernatural'ın arkasındaki şirket olan Within'i satın almasıyla ilgili şimdiden bir soruşturma başlattığı iddia ediliyor. ABD Adalet Bakanlığı'nın da 2020'nin sonlarında benzer iddiaları araştırdığı bildirildi. Alman düzenleyiciler yaklaşık olarak aynı zamanlarda bir soruşturmayı kamuoyuna duyurdular.

Şu ana kadar VR, diğer Meta bölümlerine kıyasla hala çok az ilgi gördü. FTC şu anda Instagram ve WhatsApp'ı satın almasıyla ilgili olarak şirkete karşı bir antitröst davası yürütüyor; geçen yıl bir aksilikten sonra, bir yargıç bu haftanın başlarında davayı yeniden canlandırdı. Ancak Meta, sanal gerçeklik ağırlıklı bir "metaverse"in kahyası olarak rolünü vurgulamaya başladığından, bu alan daha fazla yasal incelemeyi de davet edebilir.