Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 19:14   Güncelleme : 13-01-2022 19:14
Abone ol

Fortnite, GeForce Now oyun akışı kaçağı sayesinde teknik olarak iOS'a geri döndü | Tuzla Haber

Fortnite, devam eden Epic / Apple anlaşmazlığının bir parçası olarak App Store'dan çekildikten sonra iPhone oyuncularının Epic Games'in battle royale keyfini çıkarmasını sağlayacak Nvidia'nın GeForce Now oyun akışı hizmeti sayesinde teknik olarak iOS'a geri dönüyor.

Fortnite, GeForce Now oyun akışı kaçağı sayesinde teknik olarak iOS'a geri döndü | Tuzla Haber

Fortnite bugün iOS'a geri döndü... bir nevi. Popüler battle royale oyunu App Store'a geri dönmedi (Apple, uygulamayı Ağustos 2020'de mağazasından kaldırdığından beri burada yoktu), ancak iPhone ve iPad sahipleri artık Fortnite'ı Nvidia'nın GeForce'ı aracılığıyla telefonlarında ve tabletlerinde oynamak için yayınlayabilirler. Oyunun yeni yayın sürümünü test etmek için bugün kapalı bir beta açan Now hizmeti.

Nvidia ve Epic Games, Fortnite'ın Safari'nin web tarayıcısı aracılığıyla GeForce Now aracılığıyla iOS'a geri döneceğini vaat ediyor (Apple'ın şu anda GeForce Now, Stadia, xCloud veya Luna gibi oyun akış hizmetlerine izin vermesinin tek yolu bu) iOS'ta çalışmak için) hizmetin Apple'ın donanımında ilk kez başlatıldığı Kasım 2020'ye kadar. Ama görünüşe göre ayrıntıları sıralamak biraz zaman aldı.

Fortnite, dokunmatik ekran için optimize edilmiş kontrollerle tamamlanarak iOS'a yayınlandı

Fortnite teknik olarak Android kullanıcıları için GeForce Now'da zaten mevcuttu, ancak oyunun bu sürümü Fortnite'ın masaüstü sürümünün akışlı bir kopyası. Nvidia ve Epic Games'in beta testi olduğu yeni sürüm, oyunun eski yerel iOS ve Android sürümlerine benzer dokunmatik ekran kontrolleri ve menüleri ile mobil cihazlar için optimize edilmiştir. (Nvidia, betaya katılan Android kullanıcılarının Fortnite'ın yalnızca yeni mobil sürümünü oynayabilecekleri ve şu anda kullandıkları gibi klavye ve fare kullanamayacakları konusunda uyarıyor.)

Nvidia'ya göre , beta kayıtları bugün başlıyor ve "seçilen üyeler" Ocak ayında daha sonra erişecek şekilde ayarlandı. Şirket, Fortnite betasının “sınırlı süreli” bir süreç olacağını ancak “ne kadar süreceği konusunda kesin bir zaman çizelgemiz olmadığını” söylüyor. Fortnite'ın yeni yayın sürümünü denemekle ilgilenen herkes, Nvidia'nın web sitesine kaydolabilir ve hem ücretsiz hem de ücretli GeForce Now müşterileri "kapalı betada eşit şans" elde edebilir.

Nvidia, özellikle Epic Games'in Fortnite için ortak olduğu tek oyun akışı hizmetidir - geçen yıl ortaya çıkan Apple / Epic denemesinde bir ifade olarak, Epic kasıtlı olarak Microsoft'un Fortnite'ı bir parçası olarak sunmasına izin vermiyor. xCloud hizmeti, xCloud'un Epic'in kendi bilgisayar teklifleriyle rekabet edeceği endişeleri nedeniyle. Fortnite'ı xCloud üzerinden iOS'a aktarmak, Epic'in Microsoft'un uygulama içi satın almalar için yüzde 30'luk ücretini ödemesini gerektirir - Epic'in gözünde, şirketin davasına yol açan Apple ücretlerine benzer.

İlgili

Fortnite, Microsoft'un Xbox Bulut Oyun hizmetinde değil çünkü Epic buna izin vermiyor

Nvidia'nın GeForce Now hizmeti ise, sadece Epic'in mevcut vitrini için bir kanal görevi görüyor, yani Epic Games, oyuncuların Fortnite'ın yeni akışlı sürümünde GeForce Now aracılığıyla yaptıkları oyun içi satın alımların hiçbirini devretmek zorunda kalmayacak.

Epic ve Nvidia, beta sürümünün ne kadar süreceğini veya Fortnite'ın GeForce Now-streamed sürümünün ne zaman tüm Android ve iOS kullanıcıları için geniş çapta kullanıma sunulmasını bekleyeceklerini söylemiyor. Ve oyun akışı son yıllarda sıçramalar ve sınırlar içinde gelişirken, akışlı sürümün eskiden App Store'da bulunan yerel Fortnite uygulamasından daha uzun vadeli bir çözüm olacağını hayal etmek zor. Yine de, hareket halindeyken hızlı bir tur atmak isteyen Fortnite hayranları için GeForce Now seçeneği muhtemelen hiç yoktan iyidir.