Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-10-2021 21:28   Güncelleme : 13-10-2021 21:28
Abone ol

Fairphone, en yeni akıllı telefonuyla çitlere sallanıyor | Engadget

Fairphone 4, 5G, çift kamera kurulumu ve çok daha güzel bir tasarım alıyor..

Fairphone, en yeni akıllı telefonuyla çitlere sallanıyor | Engadget

İlk "etik" akıllı telefonu piyasaya çıktığından beri Fairphone incelemeleri, şeytanın her zaman en iyi oyuncaklara sahip olduğuna dair ihtiyatlı bir anlayışla takip edilmiştir. Ancak zaman değişti ve Fairphone en azından hem ahlaki hem de ekonomik tartışmayı kazandığından emin olabilir. Onarım Hakkı yasaları şu anda birçok ABD eyaletinde uygulanıyor ve Framework şimdi Fairphone benzeri dizüstü bilgisayarlar üretiyor. Yeni Fairphone 4'ü tanımlamak için kullanabileceğim bir kelime varsa o da olgundur. Bu ahizenin önceki nesilleri ne kadar iyi olsa da hiçbiri bunun kadar ilgiyi hak etmiyor.

Öncelikle bir uyarı: Çeşitli küresel krizler Fairphone 4'ün lansman tarihini erteledi. Duyurudan birkaç gün öncesine kadar bir birim almadım, bu yüzden bu şeyi baştan sona gözden geçirmek için yalnızca sınırlı bir zamanım oldu.

Daniel Cooper

Fairphone 4'ü elinize aldığınızda bu şeyin ne kadar sağlam olduğunu fark edeceksiniz. öncekine kıyasla eliniz.

Diğer elimde tuttuğum iPhone 11 Pro Max'ten bir gram daha hafif olabilir, ancak bu daha sağlam geliyor. Yeni metal şasi ve kalın plastik arka plaka, Auric Goldfinger'dan alıntı yapmak için ilahi bir ağırlık veriyor. Önden çok az paraya yedek parça alabileceğimi bilmeme rağmen, bu şeyin ne kadar sağlam ve dayanıklı olduğu konusunda hiçbir endişem yok.

Tasarım dili, 3 ve 3+'ün garip bir şekilde uzun levhasından çok daha çok bir akıma benzeyen bir şeye dönüştü- nesil (veya en azından önceki nesil) Android ahizesi. Fairphone ayrıca 3,5 mm kulaklık jakını sadece USB-C'nin lehine bırakma konusunda cesur bir karar aldı. Çerçevenin dışında, anten hatlarının ötesinde parçalanan tek şey, yerleşik parmak izi sensörlü bir güç düğmesi ve bir çift sağlam ses düğmesi. Arka plakanın tabanına kenarlı şirket logosu lehine önceki baskıların göze çarpan markası da gitti.

Daniel Cooper

Gorilla Glass 5 ile kaplanmış 6,3 inç Full HD+ ekran, odanın çoğunu kaplıyor, ancak bu ince değil. -çerçeve çene içermeyen uçtan uca numara.

İyi bir arka aydınlatmaya, iyi görüş açılarına ve sağlam siyah seviyelerine sahip olan ekran hakkında söylenecek hiçbir şey yok. Sanırım bir yıl önce bir telefon ekranını bozmanın artık zor olduğunu ve Fairphone'un onarılması gerekmeyen şeyleri düzeltmediğini söylemiştim. Ne yazık ki, görüntü ne kadar iyi olursa olsun, ona eşlik eden ses, var olmayan bas ile teneke, ince ve tizdir.

Fairphone artık uygun fiyatlı ve güvenilir modüler bir akıllı telefon üretme hedefinden fazla uzaklaşmadı. Ancak bazı teknik özelliklere sıçramış olsa da, diğerleri "hakkında yazacak hiçbir şey yok" liginde sıkı sıkıya bağlı kalıyor. Örneğin, çip üzerinde sistem, Moto G 5G ve Galaxy A52 5G gibi bir dizi premium olmayan 5G el cihazında bulacağınız bir Snapdragon 750G'dir. 750G'nin çok saygın bir performans sunduğunu ve karşılaştırmalı testlerde iyi test ettiğini söylemeye değer, ancak kesinlikle son derece hızlı bir amiral gemisi birimi değil.

dims?image_uri =https%3A%2F%2Fs.yimg.comDaniel Cooper

Önceki modellerin aksine, Fairphone aslında Fairphone 4'ün biri 6 GB RAM ve 128 GB depolamaya sahip, diğeri 8GB RAM ve 256GB depolama.

Fairphone 4 hem fiziksel nano-SIM'i hem de eSIM'i destekleyebilir, her ikisi de 5G'yi destekler (aynı anda olmasa da).

Fairphone burada f/1.6 ile çift kamera kurulumunu seçti 48 -OIS'li Sony'nin yarım inç Exmor IMX582 sensörünü paketleyen megapiksel birincil kamera. 8x dijital yakınlaştırma elde edeceksiniz ve 30 fps'de 4K video veya 240 fps'de HD ağır çekim çekebilirsiniz. İkinci kamera, manzara fotoğrafçılığı için 48 megapiksel f/2.2 120 derece geniş açılı lenstir. Telefonun arkasındaki bu ikisine katılmak, daha iyi otomatik odaklama için uçuş süresi sensörüdür ve bu, aynı zamanda üç kameralı bir telefonu sallıyormuşsunuz gibi görünmesini sağlar.

Daniel Cooper

Gözyaşının önüne yerleştirilmiş, f2.2 megapikseldir. Sony IMX576 sensörü kullanan öne bakan kamera. HDR, 8x dijital yakınlaştırma ve 30 fps'ye kadar HD video kaydetme özelliği için destek alacaksınız.

Bununla birlikte, standart kamera tamamen makul ve canlı filtreler oldukça güzel görüntüler üretiyor.

Önceki modeli yükseltmenin ne kadar az zor olduğu düşünülürse, bu telefonu onarmak yine nispeten kolay olmalı. Sadece arka kapağı açın ve değiştirilebilir 3,905 mAh pili çıkarın ve çalışmak için ihtiyacınız olan tek şey bir Phillips 00 tornavida. Yine, henüz araştırmak için hiç zamanım olmadı, ancak hızlıca bir dürtme bile bana herhangi bir onarım işi yapmanın eski modellerde olduğundan daha zor olmadığını düşündürüyor. Ancak akılda tutulması gereken bir nokta, Fairphone'un artık iş için uygun bir araca sahip olduğunuzu varsayarak artık kutuda bir tornavida göndermediğidir.

Daniel Cooper

Fairphone, lansmanından çok sayıda değerli ders öğrendiğini söyledi. son birkaç el cihazı.

(Fairphone burada daha önce var: Bu yılın başlarında, ilk piyasaya sürülmesinden beş yıl sonra Android 9'u Fairphone 2'de çalıştırmayı başardı.) Ayrıca telefon için yedek parçaların aynı 2027 tarihine kadar kullanılabilir kalmasını sağlama sözü verdi.

Fairphone daha önce hem etik açıdan temiz hammaddeler arayan hem de işçilere adil bir ücret ödeyen “adil” bir tedarik zincirinden bahsederken, 4'ü de “e-atık nötr” olarak tanımlıyor. Bu, şirketin sattığı her Fairphone 4 için bir cihazı geri dönüştüreceği fikrini özetlemenin güzel bir yolu. Ayrıca Fairphone, artık ahize içinde FairTrade Gold ve Silver, ASI sertifikalı satıcılardan alüminyum ve yüzde 100 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş polikarbonattan yapılmış bir arka plaka da dahil olmak üzere yüzde 70 “adil” malzeme kullandığıyla övünebilir.

Bu noktada Fairphone, bu şeyleri daha onarılabilir olacak şekilde yeniden tasarlamaya çalışmadı, ancak birimlerin en az yüzde 30 geri dönüştürülmüş plastik ve FairTrade Gold içeren "adil ve geri dönüştürülmüş malzemelerden" yapıldığını söyledi.

Fairphone 4 30 Eylül'de ön siparişe sunulacak ve ilk telefonlar 25 Ekim'de gelecek. Bununla birlikte, önceki yıllardan farklı olarak, depolama ve RAM seçeneklerine bağlı olarak daha önce belirtilen iki varyant olacaktır. 6GB RAM / 128GB modeli 579 € / 499 £ fiyatla satılırken, 8GB / 256GB modeli 649 € / 569 £ geri getirecek.