Tuzla Haber Gündem
HV
01 EKİM Pazar 11:07

Fahrettin Altun'un kitabı Azerbaycan'da tanıtıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un "Küresel Kaos Çağında İstikrarlaştırıcı Bir Güç: Türkiye" kitabının tanıtımı Azerbaycan'da yapıldı.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-09-2022 14:34   Güncelleme : 14-09-2022 14:34
Fahrettin Altun'un kitabı Azerbaycan'da tanıtıldı

AZERBAYCAN (İGFA Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, AİR Center Başkanı Ferit Şefiyev, akademisyenler ve uzmanlar katıldığı kitap tanıtımına ilişkin detaylar İletişim Başkanlığı'nın sitesinden aktarıldı.

Ermenistan'ın saldırıları sonucu şehit olan Azerbaycanlı askerlerin saygı duruşu ile anılmasıyla başlayan etkinlikte Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un video mesajı gösterildi. Büyükelçi Bağcı, etkinlikte yaptığı konuşmada, İletişim Başkanı Altun'un kitabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ″Dünya 5'ten büyüktür″ sözlerinin daha geniş çerçevede ele alındığını ve analiz edildiğini belirtti.

Bağcı, artık küresel sistemin huzuFahrru, güvenliği ve adaleti sağlamaktan uzak olduğunu, mevcut sorunları çözmek bir tarafa yeni başlayan sorunları durdurabilmek gücüne sahip olmadığını kaydetti.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını, Libya'da, Suriye'de, Keşmir'de yaşananları, Karabağ'ın işgaliyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının uygulanmayışını örnek gösteren Bağcı, küresel sistemin kurduğu mekanizmaların çözüm üretemediğini belirtti. Bağcı, bugün Türkiye'nin artık güçlü bir ülke haline geldiğini, güçlü olanın sözünün masada da dinlenildiğini vurgulayarak, Türkiye'nin Ukrayna krizindeki arabuluculuk girişimlerinden, salgın döneminde yapılan uluslararası yardımlardan bahsetti.

AİR Center Başkanı Şefiyev, son 20 yılda Türkiye'nin dış politikasının köklü şekilde değiştiğini, Türkiye'nin artık bağımsız dış politika yürüttüğünü söyledi. Şefiyev, Türkiye'nin dış politikasına karşı güçlü ülkeler tarafından, özellikle BMGK üyesi ülkelerin bazıları tarafından kampanya yürütüldüğünü kaydetti.

Şefiyev, ″Küresel Kaos Çağında İstikrarlaştırıcı Bir Güç: Türkiye″ kitabının Azerbaycan'da da basılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Kitabın çevirmeni Dr. Cavid Veliyev ise kitapta kardeş ülke Türkiye'nin dünya düzenine bakışının yakından incelendiğini kaydetti.

AdminAdmin

YORUMLAR