Facebook, Gözetim Kurulu'nu nasıl alt üst etti? | Tuzla Haber

Gözetim Kurulundan değerlendirme yapmasını istedikten sonra Meta fikrini değiştirdi ve yönetim kurulu üyelerinden Rusya ve Ukrayna hakkında hiçbir şey söylememesini istedi.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-05-2022 16:22   Güncelleme : 13-05-2022 16:22
Facebook, Gözetim Kurulu'nu nasıl alt üst etti? | Tuzla Haber

Bugün Meta ile şirketin politika ve içerik denetlemeyle ilgili en zor soruları çözmesine yardımcı olmak için kurduğu bağımsız bir kuruluş olan Gözetim Kurulu arasındaki bugüne kadarki en yüksek profilli anlaşmazlıktan bahsedelim.

Bundan bu yana kurul oluşturulmadan önce, eskiden Facebook olarak bilinen şirket için öncelikle bir halkla ilişkiler işlevi gördüğü için eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Yönetim Kurulu, Meta'dan gelen fonlara güveniyor, meta ile kullanıcı verilerinin kullanımını yöneten bir sözleşme ilişkisi var ve kurucu üyeleri şirket tarafından özenle seçildi.

Bunun çoğunlukla bir Halkla İlişkiler olduğu algısına yardımcı oluyor proje, bugüne kadar Meta ve yönetim kurulunun nadiren çatıştığı gerçeğidir. Varlığının ilk çeyreğinde, yönetim kurulunun Meta'ya yaptığı 18 tavsiyeden 14'ünü uygulamaya koydu. Ve genellikle Facebook'un içerik moderatörlerine karşı, kaldırılan gönderilerin geri yüklenmesi emrini vermesine rağmen, bu iptallerin hiçbiri önemli bir tartışma yaratmadı. (Ayrıca, Facebook'un bakış açısına göre, yönetim kurulu kararı ne kadar tersine çevirirse, o kadar inandırıcı olur ve dolayısıyla popüler olmayan çağrılar için o kadar fazla suçlanabilir.)

Bu haftaki açıklamaları yapan şey buydu. her iki taraf da çok dikkate değer.

Rusya'nın Şubat ayında Ukrayna'yı işgalinden sonra Meta, yönetim kurulundan savaş sırasında içeriği nasıl ılımlı hale getirmesi gerektiği konusunda bir tavsiye görüşü yayınlamasını istemişti.

Ancak yönetim kurulundan karar vermesini istedikten sonra Meta fikrini değiştirdi ve yönetim kurulu üyelerinden hiçbir şey söylememelerini istedi.

Şirketin blog gönderisinden:

Geçen ayın sonlarında , Meta, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle ilgili olarak daha önce Gözetim Kurulu'na sevk edilmiş olan bir politika danışma görüşü (PAO) talebini geri çekti. Bu karar öyle kolay alınmadı - devam eden güvenlik ve güvenlik endişeleri nedeniyle PAO geri çekildi.

PAO geri çekilirken, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle ilgili çabalarımızın yanındayız ve bunu aldığımıza inanıyoruz. konuşmayı korumak ve sahada süregelen güvenlik endişelerini dengelemek için doğru adımlar.

Yanıt olarak, yönetim kurulu yaptığı açıklamada, bu hareketten "hayal kırıklığına uğradığını" söyledi:

Kurul bu endişeleri anlasa da, talebin önemli sorunları gündeme getirdiğine inanıyoruz ve şirketin geri çekme kararından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Kurul ayrıca, bu talebin geri çekilmesinin, Meta'nın bu savaştan kaynaklanan ve Kurul'un takip etmeye devam ettiği devam eden içerik denetleme sorunlarını dikkatle değerlendirme sorumluluğunu azaltmadığını not eder. Gerçekten de, şirketin ifade özgürlüğünü ve insan haklarını savunmasının önemi sadece arttı.

Her iki ifade de son derece belirsizdi, bu yüzden bir günümü konuyu bilen kişilerle konuşarak geçirdim. beni ne olduğu hakkında bilgilendir.

Geçen sonbaharda Apple ve Google, Putin karşıtı güçlerin seçimlerden önce örgütlenmesini sağlayan bir uygulamayı ilgili mağazalarından kaldırdı. Sonrasında, Rus ajanlarının çalışanlarını şahsen, hapis cezasıyla veya daha kötüsüyle tehdit ettiğini öğrendik.

Bu çalışanların ve ailelerinin hayatı, Putin'in işgalinden bu yana daha da zorlaştı. Ülke, savaşın gerçekçi bir şekilde tartışılmasını yasaklayan acımasız yasalar çıkardı ve ABD ile Avrupa'dan gelen bu yasa ve yaptırımların birleşimi, birçok platformu hizmetleri Rusya'dan tamamen geri çekmeye zorladı.

Meta'nın kararının ardından Rusya, işgalcilere karşı şiddet çağrılarına izin vermek için Meta'nın “aşırılıkçı” faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. Bu potansiyel olarak yüzlerce Meta çalışanını hapse girme riskiyle karşı karşıya bıraktı. Şirket çalışanlarını başarıyla ülkeden çıkarmış olsa da aşırılıkçı dil, Meta'da çalıştıkları sürece ülkeye asla geri dönmelerine izin verilmeyeceği anlamına gelebilir. Ayrıca, Rusya'daki çalışanların ailelerinin hala zulme maruz kalabileceği anlamına gelebilir.

Rusya'nın aşırılık yasalarına göre her iki sonucun da emsali vardır.

O halde Gözetim Kurulu'nun elinde ne var? bununla ne ilgisi var?

Meta, ılımlılık ve Rusya'ya yaklaşımı hakkında oldukça geniş bir görüş istedi.

Fikrini sorduktan sonra, şirketin hukuk ve güvenlik ekipleri, kurulun söylediği her şeyin bir şekilde Rusya'daki çalışanlara veya ailelerine karşı şimdi veya gelecekte kullanılabileceğinden endişelendi.

Teknik olarak, Gözetim Kurulu Meta'dan ayrı bir varlıktır. Ancak pek çok Batılı hâlâ bu ayrımı kabul etmeyi reddediyor ve şirket avukatları da Rusya'nın kabul etmeyeceğinden endişeleniyor.

Gözetim Kurulu'nun tek görevi kolay soruları ele almaksa, neden bununla uğraşsın ki?

Tüm bunlar, teknoloji platformlarının Rusya ve Ukrayna'da önemli iletişim hizmetlerini çalışır durumda tutma mücadelelerinde bugüne kadar ABD'den veya Avrupa Birliği'nden çok az destek alması veya hiç destek almaması gerçeğiyle birleşiyor. Batı demokrasilerinin, platformların Rusya'nın çalışanlara ve ailelerine nasıl davranacağı konusundaki korkularını azaltmak için neler yapabileceği benim için açık değil. Ancak geçtiğimiz yıl içinde birkaç büyük teknoloji şirketinin yöneticileriyle yapılan görüşmeler, hepsinin bir uzuvda olduklarını hissettiklerini açıkça ortaya koydu.

Tüm bunlarla birlikte, haberler hala şirkete önemli bir darbeyi temsil ediyor. Gözetim Kurulu'nun zaten kırılgan olan güvenilirliği - ve tartışmalı bir şekilde Facebook için değerini azaltıyor.

Bu organdan tavsiyesini istemek -şirket için bağlayıcı bile olmayacak bir tavsiye- ve sonra böyle bir tavsiyenin tehlikeli olabileceğine gecikmeli olarak karar vermek, tüm işletmenin amacını sorgular. Gözetim Kurulunun tek görevi kolay soruları ele almaksa, neden bununla uğraşsın ki?

Facebook ve yönetim kurulu, açıklamalarının ötesinde bana yorum yapmayı reddetti. Buradaki tersine dönüşe rağmen, şirketin Ukraynalıların Putin'in ölümünü talep etmesine izin verme kararının arkasında durmak da dahil olmak üzere bazı önemli şekillerde Rusya'ya karşı çıktığını belirtmek doğru olur. Meta bu konuda Rusya'yı tercih edebilirdi ve yapmamayı tercih edebilirdi.

Aynı zamanda, bir kez daha, Facebook yöneticilerinin çok önemli bir anda, riski ve kamuoyu algısını tam olarak anlayamadığını görüyoruz. Rusya, en azından geçen Eylül ayından bu yana platform çalışanlarını tehdit ediyor. Çalışanlar ve aileleri için tehlike ne olursa olsun, Facebook yönetim kurulundan görüş almaya başladığı andan çok önce vardı. Bunu sadece haftalar sonra fark etmek için… peki, bir gözden kaçırma hakkında konuşun.

Gözetim Kurulunun Facebook'u daha iyiye doğru değiştirdiğini söylediğim kayıtlara geçtim. Ve platform çalışanlarını tehdit eden otoriterlere gelince, teknoloji şirketlerinin kendilerine sunulan çok az seçeneği var.

Eleştirmenler her zaman, bahisler yeterince yükselirse, Facebook'un göz açıp kapayıncaya kadar ilgili tüm kararları kendisinin almaya karar vereceğinden korktu. Sonra Vladimir Putin gidip komşusunu işgal etti ve eleştirmenler haklı çıktı. .
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber